برانکو ایوانکوویچ دیروز در دقیقه ۷۰ یک تغییر تاکتیکی در تیمش به وجود آورد و به نظر می رسد که سیستم مورد نظر خود برای بازی با استقلال را پیدا کرده است.

سیستم پرسپولیس در دربی چگونه خواهد بود؟

از نگاه اکثر کارشناسان فوتبال، برانکو ایوانکوویچ در طی این سه فصل حضور در پرسپولیس یکی از معدود مربیانی بوده که دوباره سیستم ۴-۴-۲ را به فوتبال ایران برگردانده است.

همانطور که بازیکنان پرسپولیس بارها از سختی این سیستم گفتند و اعتقاد داشتند بازی کردن به این سبک یکی از دلایل موفقیت‌شان است، تغییر ایجاد کردن در این سیستم برای برانکو نیز سخت است. سرمربی پرسپولیس از روزی که کمال کامیابی‌نیا چند بازی را پشت هم از دست می‌داد، محسن ربیع‌خواه را در پست هافبک دفاعی بازی داد.

وقتی کمال برگشت، برانکو بدون اینکه تغییری در جایگاه ربیع‌خواه ایجاد کند، تصمیم گرفت کامیابی‌نیا را در کنار او قرار داد. از طرفی مصدومیت‌های گاه‌وبی‌گاه وحید امیری و البته مصدومیت اخیر فرشاد احمدزاده باعث شد که برانکو به جای استفاده از یک هافیک دفاعی، ربیع‌خواه و کامیابی‌نیا را همزمان در ترکیب بگذارد و امیری و مسلمان را جلوی آنها بازی دهد. این اتفاق در دیدار دیروز مقابل نفت‌تهران در جام‌حذفی نیز تکرار شد.

حتی با وجود اینکه محسن مسلمان از لیست خارج شده بود، بشار رسن در پست او و در کنار وحید امیری، یک خط جلوتر از ربیع‌خواه و کمال بازی می‌کردند. این روند تا دقیقه ۷۰ ادامه داشت تا اینکه برانکو با به زمین آوردن سیامک نعمتی به جای ربیع‌خواه تاکتیک تیمش را عوض کرد.

او ارنج تیمش را از ۴-۴-۲ با دو هافیک دفاعی خارج کرد و به ۴-۴-۲ لوزی یا همان ۴-۲-۳-۱ روی آورد. بشار پشت علیپور و منشا بود و نعمتی و امیری هم وینگرها. این تغییر سیستم علاوه بر اینکه موجب به گل رسیدن پرسپولیس شد، باعث این هم شد که برانکو دوباره از با استفاده از سیستم لوزی محبوب خودش به نتیجه برسد. اتفاقی که در چند بازی قبلی با به میدان فرستادن دو هافبک دفاعی نمی‌افتد.

هیچ بعید نیست که سرمربی پرسپولیس قصد بازگشت به همین سیستم را داشته باشد و در روز دربی هم دیگر از دو هافبک دفاعی استفاده نکند. چراکه او برای این دربی کامیابی‌نیا را دارد و شاید خیالش از بازی دادن به او به عنوان تک هافبک دفاعی نیز راحت باشد.گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: khabaronline.ir


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
X