پارکور سطح بالایی از هیجان را در جوانان و نوجوانان ایجاد می‌کند و لذا علاقه‌مندی این رده‌ی سنی نسبت به انجام این ورزش رو به افزایش است.

پارکور ورزشی است که برای اولین ‌بار در فرانسه با هدف اولیه حرکات سریع جهت انجام کارهای اورژانسی ایجاد شد، اما به ‌سرعت به ورزشی محبوب در بین نوجوانان و جوانان تبدیل شد و در سایر کشورها از‌ جمله ایران رواج یافت.

این ورزش شامل حرکات فیزیکی خاصی می‌شود که نیازمند انعطاف‌پذیری زیاد و حالتهای غیر‌معمول بدن دارد. هدف اصلی این ورزش عبور از موانع سخت با حرکات پرشی مختلف مانند پریدن از سقف خانه‌ها، پل‌ها، ایستگاه‌های قطار و مترو است.

در پارک‌های مختلف با فضاهای مناسب برای این ورزش، می‌توان افرادی را دید که مشغول تمرین این ورزش هستند. با توجه به‌ نوع حرکات و پرش های انجام ‌شده در پارکور، این ورزش موقعیت‌های خطرناک فراوانی را برای ورزشکاران ایجاد می‌کند و می‌تواند باعث آسیب‌های ساده‌ای مانند کشش و گرفتگی عضلات تا آسیب‌های شدید مانند شکستگی استخوان‌ها، پارگی عضلات، ایجاد ضایعه نخاعی و حتی مرگ شود.

کاهش آسیب های ناشی از پارکور

رعایت‌ کردن نکاتی توسط ورزشکاران باعث کاهش میزان آسیب ها می‌شود. شایع‌ترین آسیبی که در ‌این ورزش رخ ‌می‌دهد آسیب مفاصل زانو است که شامل پارگی رباط های صلیبی و مینیسک‌ها است.

انجام این ورزش برای کسانی که آسیب های قدیمی در زانو دارند مناسب نیست. قبل از شروع ورزش رعایت نکاتی مانند گرم‌کردن و ورزش‌های کششی برای گروه‌های مختلف عضلات از جمله عضلات پشت ساق و ران ضروری است. تمرین فرود آمدن نرم قبل‌ از شروع پارکور ضروری است زیرا باعث کاهش فشار وارده بر مفاصل اندام تحتانی می‌شود.

پارکور سطح بالایی از هیجان را در جوانان و نوجوانان ایجاد می‌کند و لذا علاقه‌مندی این رده‌ی سنی نسبت به انجام این ورزش رو به افزایش است.

تمهیدات لازم با مسئولان است

مسئولان ورزش و بهداشت کشور موظفند که تمهیدات لازم را برای کاهش خطر آسیب‌های ناشی ‌از پارکور از‌ جمله ایجاد فضاهای مناسب جهت تمرین، استفاده از مربی‌های آموزش ‌دیده و مشاوره‌های روانشناسی فراهم کنند. با توجه به ‌این‌که پارکور ورزش نوپایی در کشور ما محسوب می‌شود، آسیب‌های آن هنوز چندان مورد‌ توجه قرار‌ نگرفته است.

در سال های آینده که تعداد ورزشکاران این رشته افزایش می‌یابد، شیوع آسیب های ناشی از آن هم افزایش خواهد داشت. باید از‌ همین ابتدا در فکر کاهش حوادث ناشی از این ورزش بود، زیرا رخ‌دادن آسیب‌هایی مانند ضایعه‌ی نخاعی آن هم در سنین پایین بار اقتصادی و روانی زیادی را بر فرد، خانواده و جامعه وارد می کند.

قانونمند‌کردن انجام این ورزش و داشتن مربیان کارآزموده و ایجاد فضاهای مناسب و ایمن‌کردن آنها برای برای کاهش آسیب‌های این ورزش ضروری است. وجود یک روانشناس در باشگاه‌های آموزش پارکور می‌تواند باعث تقویت واقع‌نگری در‌ این ورزشکاران و پرهیز از انجام حرکات خارج از توان آنها شود.


گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع:isna.ir