مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران گفت: از جسد مرحوم نوروزی نمونه برداری شده و حداقل سه هفته زمان می‌برد تا نتیجه آزمایش و علت فوت او مشخص شود.

ساعت 5 صبح همسر هادی نوروزی با من تماس گرفت و گفت هادی نفس نمی‌کشد که از او خواستم سریعا با اورژانس تماس بگیرد. بعد با کادر تخصصی اورژانس حامل نوروزی تماس گرفتم که اعلام کردند وقتی به منزل او رسیدند، فوت کرده بود. با این حال آنها 4 آدرنالین به هادی نوروزی تزریق کردند و عملیات مربوط به احیا را هم در مسیر بیمارستان انجام دادند اما متاسفانه قلب نوروزی از کار ایستاده بود. این نخستین روایت از مرگ ناگهانی نوروزی بود که از زبان میثم علیپور فیزیوتراپ پرسپولیس شنیده بودیم و مدیر بیمارستان آتیه هم تاییدش کرد.

جواد کاکویی در این‌باره گفته: طبق مستنداتی که از مرکز اورژانس تهران در اختیار ما قرار داده شده، ساعت 5:01 دقیقه تماس تلفنی با این مرکز برقرار شده و ساعت 5:02 آمبولانس به سمت منزل بیمار حرکت کرده است. پرسنل اورژانس 115 تهران ساعت 5:05 بر بالین بیمار حضور پیدا کرده و زمان ورود بیمار به بیمارستان، ساعت 5:32 ثبت شده است. طبق مستندات موجود، نوروزی در لحظه ورود به بیمارستان فاقد علایم حیاتی بوده. با این حال به مدت 45 دقیقه از سوی پرسنل اورژانس اقدامات CPR برای ایشان انجام شده که بازهم علایم حیاتی به دست نیامد و مرگ او ثبت شد اما علت مرگ را همکاران ما در پزشکی قانونی مشخص خواهند کرد.

عجیب اما وقتی بود که در حقیقت، پزشک پرسپولیس می‌گفت نوروزی اصلا ناراحتی قلبی نداشته است: تا جایی که من اطلاع دارم نوروزی هیچگونه بیماری از جمله بیماری قلبی یا فشار خون نداشت. واقعا نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که نوروزی دچار سکته قلبی شد چون او در آخرین تمرین تیم هم کاملا شاداب بود. حتی در هیچ یک از تست‌های پزشکی که تا امروز انجام دادیم، علایمی از عوارض و مشکلات قلبی در هادی نوروزی وجود نداشت. به همین دلیل فعلا نمی‌توان در مورد مرگ نوروزی نظر قطعی داد و باید منتظر باشیم تا ببینیم پزشکی قانونی دراین‌باره چه می‌گوید.

حالا همه گوش تیز کرده‌اند برای شنیدن دلیل اصلی فوت نوروزی و این در حالی است که دکتر مسعود قادی پاشا مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران گفته: از جسد مرحوم نوروزی نمونه برداری شده و حداقل سه هفته زمان می‌برد تا نتیجه آزمایش و علت فوت او مشخص شود.

حالا می‌خواهیم بدانیم که اگر فوت نوروزی به دلیل سکته قلبی بوده، دیگر چه دلیلی وجود داشته برای انتقال او به پزشکی قانونی؟ در پاسخ به این پرسش‌مان دکتر احمد باقری‌مقدم متخصص طب ورزشی می‌گوید: اعلام شده که ایشان قبل از انتقال به بیمارستان علایم حیاتی نداشته. اگر فوت ایشان در بیمارستان اتفاق می‌افتاد، می‌توانستیم درباره علت اصلی مرگ صحبت کنیم اما در چنین مواردی که مرگ قبل از انتقال به بیمارستان اتفاق می‌افتد، حتما باید پزشکی قانونی بررسی‌های لازم را انجام و علت اصلی مرگ را تشخیص بدهد.

باقری مقدم در ادامه گفت: این موضوع هم درباره همه افراد انجام می‌شود. به طور کلی بررسی‌ها نشان می‌دهد که شایع‌ترین علت مرگ ناگهانی در ورزشکاران که بسیار هم مورد توجه است، مرگ در اثر بیماری‌های قلبی است. مشکلاتی از قبیل کاردیومیوپاتی عضلانی قلب (افزایش حجم عضلات قلب)، تنگی عروق کرونر، ضربات مستقیم به قفسه سینه و ناهنجاری‌های عروقی از جمله مهم‌ترین دلایل مرگ ناگهانی در ورزشکاران است. کاردیومیوپاتی قلب (افزایش حجم و ضخیم شدن ماهیچه‌های قلب) یک مشکل ژنتیکی و مادرزادی است. به این معنی که فرد به طور ژنتیکی مستعد این بیماری است و در طول زمان عضلات قلب افزایش حجم پیدا می‌کند اما هیچ علایمی از خود بروز نمی‌دهد و به یکباره به صورت مرگ ناگهانی خود را نشان می‌دهد. بنابراین همه افراد اگر موردی از مرگ ناگهانی یا مشکلات قلبی را در خانواده خود مشاهده کرده اند، باید در دوره نوجوانی و قبل از آغاز فعالیت ورزشی بررسی‌های قلبی عروقی انجام دهند. درباره نوروزی هم باید بررسی شود تا ببینیم که ایشان مشکل قلبی را به صورت ژنتیکی داشته یا خیر.

همین حرف‌ها را از زبان دکتر آتوسا مصطفوی متخصص قلب و عروق و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران هم می‌شنویم که توضیح می‌دهد: منشا سکته‌های قلبی ورزشکاران، بیماری قلبی مادرزادی است. ضخامت زیاد ماهیچه قلب می‌تواند یکی از دلایل بروز سکته قلبی در جوانان باشد. علت دیگری که باعث ایست قلبی می‌شود، جدا نشدن عروق کرونر از قسمت طبیعی است. به بیان دیگر مسیر این عروق از آئورت تا شریان ریوی است. ورزشکار وقتی ورزش‌های ناگهانی انجام می‌دهد، بین این دو قسمت آئورت تا شریان ریوی فشار وارد می‌شود. به طوری که انگار این رگ‌ها قیچی می‌شوند.»

مصطفوی همچنین گفت: «در این مواقع خون رسانی مختل و شخص دچار ایست قلبی می‌شود. همچنین برخی از اختلالات در کانال‌های یونی می‌توانند باعث بروز ایست قلبی شوند که البته اختلال یونی گاهی در نوار قلب نشان داده می‌شود و گاهی نشان داده نمی‌شود. در مورد نوروزی باید این علائم بررسی شود که آیا سابقه مشکلات قلبی در خانواده‌شان وجود داشته یا نه؟ ایشان گاهی دچار درد سینه می‌شدند؟ چشمانشان سیاهی می‌رفته و گاهی دچار سرگیجه می‌شدند یا نه؟ البته در مورد نوروزی باید اتوکسی انجام شود تا علت اصلی ایست قلبی مشخص شود.


گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع:jamnews.ir 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده ترین اخبار ورزشی

 
X