امشب از ساعت ۲۰ در ورزشگاه اتحاد اولین دربی منچستریونایتد و منچسترسیتی برگزار خواهد شد

منچسترسیتی - منچستریونایتد؛ پپ و ژوزه در جنگ همشهری‌ها

مثل سالیان اخیر منچسترسیتی با شرایط بهتر در جدول برابر منچستریونایتد قرار خواهد گرفت که هنوز در آرزوی بازگشت به روز‌های خوب گذشته است. آنتونی تیلور قاضی این بازی حساس خواهد بود.


منچسترسیتی؛ باز هم شهر را آبی کن

همه چیز خوب پیش می‌رود و مثل فصل قبل گواردیولا تیمش را به صدر جدول لیگ برتر انگلیس رسانده، با این تفاوت که در فصل جاری بیش از گذشته خطرِ از دست رفتن جایگاه تیمش حس می‌شود. لیورپول، چلسی و حتی آرسنال و تاتنهام منتظر فرصتی برای بالاتر رفتن در جدول و رسیدن به صدر هستند. سیتی بدون شکست پیش رفته و می‌خواهد در یک بازی بزرگ دیگر هم موفق باشد. فصل قبل در روز‌هایی که به جام قهرمانی نزدیک و نزدیک‌تر می‌شدند بدجور همشهری غافلگیرشان کرد. گواردیولا این مرتبه مراقب است و خوب می‌داند از تیمِ مورینیو چه کار‌هایی برمی‌آید. سیتی‌زن‌ها این فصل در خانه کولاک کرده‌اند و بازی‌های‌شان را با گل‌های زیاد برده‌اند. شرایط شهرآورد متفاوت است، اما آبی‌آسمانی‌ها باز هم به زود گل زدن و پیچیدن نسخه حریف سختکوش در لحظات ابتدایی فکر می‌کنند. مرد کاتالان به خوبی می‌داند این فصل برای قهرمان شدن تیمش باید بیشترین امتیاز را از تیم‌های بزرگ بگیرد. قسمت سوم مبارزه با بزرگان هم شهرآورد است.


منچستریونایتد؛ برد خاص بعدی برای آقای خاص

منچستریونایتد تیم عجیبی شده. هر روز اسطوره‌های باشگاه علیه مورینیو موضع می‌گیرند و شرایط با وجود برد‌های اخیر برای آقای خاص خوب نیست ولی او کارش را می‌کند، برای همه کری می‌خواند و می‌خواهد یادآوری کند مربی بزرگی در دنیای فوتبال به شمار می‌رود. مورینیو خوب می‌داند با یک برد دراماتیک برابر یوونتوس یا پیروزی برابر تیم‌هایی مثل اورتون و بورنموث کام هوادارانی که دوران فرگوسن هنوز پیش چشم‌شان است، شیرین نخواهد شد. آن‌ها فقط و فقط می‌خواهند تیم‌شان بر بام فوتبال انگلیس باشد و می‌توان گفت: فرگی آن‌ها را بدعادت کرده! درست است منچستریونایتد از کورس قهرمانی عقب افتاده و فاصله ۹ امتیاز با صدر جدول هم زیاد است، اما شاید برد در دیدار‌هایی مثل شهرآورد بتواند آن‌ها را به کورس برگرداند. هنوز بیش از دوسومِ فصل باقی مانده و امتیازات دست‌نخورده زیادی که می‌توان بیشترین بهره را از آن‌ها برد. مورینیو همچنان شانس دارد با یک برد خاص دیگر سینه سپر کند و با غرور خودش را به همه نشان دهد.


آخرین جدال

در بازی برگشت فصل قبل در حالی که سیتی با گل‌های کمپانی و گوندوغان پیش بود در نهایت پوگبا (۲ مرتبه) و اسمالینگ برای یونایتد گلزنی کردند تا با بازگشتی تاریخی برد ۳ بر ۲ برای شیاطین‌سرخ رقم بخورد.

مصدومان و محرومان

کوین دبروین، کلودیو براوو و الیاکیم مانگالان سیتی‌زن‌هایی هستند که قطعاً در شهرآورد بازی نخواهند کرد. روملو لوکاکو، مارکوس روخو و دیوگو دالوت به صورت قطعی در ترکیب یونایتد بازی نخواهند کرد و وضعیت آنتونیو والنسیا، فیل جونز و اسکات مک‌تامینی هم نامشخص است.


آمار بازی

۱۷۶) در ۱۷۶ شهرآورد پیشین منچستر، سیتی ۵۱ برد و یونایتد ۷۳ برد کسب کرده‌اند و ۵۲ بازی مساوی شده است.
۴۲) در لیگ برتر انگلیس شهرآورد منچستر ۴۲ مرتبه برگزار شده که سهم سیتی ۱۳ برد و سهم یونایتد ۲۱ برد بوده، ۸ بازی هم با نتیجه تساوی خاتمه پیدا کرده است.
صفر) سیتی در ۳ شهرآورد آخر خانگی در لیگ برتر موفق نشده یونایتد را شکست دهد و ۲ مرتبه شکست خورده. البته در اولدترافورد هم همین اتفاق برای یونایتد رخ داده.
۲) آبی‌آسمانی‌های شهر منچستر با وجود اینکه در سالیان اخیر شرایط بهتری نسبت به یونایتد داشته‌اند، اما در ۸ شهرآورد آخر فقط ۲ بازی را برده‌اند و ۴ مرتبه شکست خورده‌اند.
۴) فقط ۳ مرتبه در تاریخ لیگ برتر یک تیم موفق شده پس از ۶ بازی خانگی میانگین ۴ گل زده داشته باشد. سیتی که در اتحاد ۲۴ گل زده ۲ رکورد قبلی را هم به نام خودش ثبت کرده است.
۵۳) ۵۳ بازی است که سیتی برابر تیم‌هایی که بین ۴ رده نخست نبودند شکست نخورده. ۴۴ برد و ۹ تساوی در این دیدار‌ها برای سیتی‌زن‌ها ثبت شده.
۲۱) این بیست و دومین جدال گواردیولا و مورینیو خواهد بود. در ۲۱ رویارویی قبلی پپ ۹ بازی را برده و ۵ مرتبه از ژوزه شکست خورده، در حالی که ۷ بازی آن‌ها مساوی شده است.
۲) پپ گواردیولا هیچ‌گاه در زمان مربیگری‌اش ۲ بازی متوالی برابر یک تیم را نباخته است.
۵) آنتونی مارسیال می‌تواند بین بازیکنانی قرار بگیرد که در ۵ بازی متوالی یا بیشتر در لیگ برتر گل زده‌اند.
۷) در حالی که سرخیو آگوئرو در ۷ شهرآورد ابتدایی‌اش در لیگ برتر ۷ گل زد، در ۳ بازی آخر در گلزنی ناکام بوده.



گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: خبرورزشی


 
 

 
X