واکنش تند عربستان به همکاری ایران و قطر برای جام‌جهانی 2022
احتمال همکاری ایران و قطر برای جام‌جهانی 2022 باعث واکنش تند عربستانی‌ها شده است

ماجرای همکاری ایران و قطر برای میزبانی جام‌جهانی 2022

جام‌جهانی 2022 در کشور قطر برگزار خواهد شد و این بدون شک یک فرصت مناسب برای فوتبال آسیا و البته کشورهای حوزه دریای خلیج‌فارس است. کشورهایی که هرکدام در فاصله چند سال تا رقابت‌ها قصد دارند خودشان را به برگزاری مسابقات نزدیک کنند و همکاری هرچند جزئی با کشور قطر داشته باشند.

در حالیکه پیش از این مطرح می‌شد که همکاری ایران و قطر در جام‌جهانی پیش‌رو ممکن است همکاری بزرگی باشد، اما اصلا اینطور نخواهد بود چون ایران از همان ابتدا در انتخابات مربوط به این اتفاق شرکت نکرد و تمهیدات خاصی هم در این زمینه انجام نشده.

در مقابل اما با توجه به پیشنهاد امیر مسعودی، مشاور ایرانی قطری‌ها برای جام‌جهانی 2022، چنین طرحی مطرح شد که چند جزیره ایران که فاصله کمی با کشور قطر دارند برای اسکان توریست‌هایی که برای تماشای رقابت‌ها از کشورهای مختلف پا به قطر می‌گذارند در نظر گرفته شود. چراکه پیش‌بینی شده در سال 2022 تعداد کسانی که قصد دارند از نزدیک در کوران رقابت‌های جام‌جهانی باشند بسیار زیاد است و همین می‌تواند بستری برای ورود ایران فراهم کند. البته نه ورود به اصل برگزاری مسابقات. بلکه همین اقدامات تشریفاتی که در جهت رفاه حال توریست‌ها انجام خواهد شد. این اتفاق بدون شک می‌تواند کمک زیادی به رونق چرخه اقتصادی ایران در زمان برگزاری رقابت‌ها داشته باشد.

همچنین به نظر این طرح چندان طرح دور از ذهنی نیست. چون فاصله بین جزیره‌هایی مانند کیش، قشم، ابوموسی و ... تا کشور قطر از طریق دریا و یا خط هوایی به راحتی قابل طی شدن است و می‌تواند جذابیت قابل‌توجهی هم برای توریست‌ها داشته باشد. با این حساب اما کشور قطر به عنوان برگزار کننده رسمی مسابقات هنوز واکنشی نسبت به چنین طرحی نداشته. این در حالی است که سایر کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی اعتراض خود را به همین گمانه‌زنی هم مطرح کردند.

آنها با دست گذاشتن روی اتفاقاتی مثل تنش در منطقه دوست دارند خودشان در چنین طرحی سهیم باشند و یا حداقل پای ایران به چنین فرایندی باز نشود.گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: khabaronline.ir