سول کمپل و استان کالیمور در گفت‌وگو با روزنامه تایمز اعتراف کرده‌اند به آن‌ها پیشنهاد شده بوده در ازای دریافت مبالغی در کنفرانسی مطبوعاتی در لندن حاضر شوند و علیه میزبانی قطر با لحنی انتقادی صحبت کنند

پیشنهاد دشمنان قطر به ستاره‌های سابق فوتبال انگلیس

روزنامه معتبر تایمز انگلیس در مطلبی جنجالی فاش کرده که دو ملی‌پوش سابق فوتبال انگلیس، با پیشنهاد دریافت پول در قبال انتقاد از جام جهانی قطر ۲۰۲۲ مواجه شده‌اند؛ پیشنهادی که در راستای جنگ تبلیغاتی علیه قطر از سوی کشور‌های همسایه این تیم که تبدیل به دشمنان این کشور شده‌اند، صورت گرفته است.

سول کمپل و استان کالیمور در گفت‌وگو با روزنامه تایمز اعتراف کرده‌اند به آن‌ها پیشنهاد شده بوده در ازای دریافت مبالغی در کنفرانسی مطبوعاتی در لندن حاضر شوند و علیه میزبانی قطر و کسب امتیاز میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ از سوی این کشور با لحنی انتقادی صحبت کنند.

جام جهانی ۲۰۲۲ تبدیل شده به محلی برای افزایش تنش‌های سیاسی بین قطر و رقبایش در منطقه که سردستگی آن‌ها را امارات و عربستان سعودی بر‌عهده دارند؛ دو کشوری که به شدت تلاش می‌کنند در جنگ‌های تبلیغاتی منطقه خود را به عنوان قدرت برتر نشان دهند. از سال ۲۰۱۷، قطر از سوی همسایگانش از جمله عربستان، امارات و بحرین به اتهام حمایت از تروریسم، با تحریم‌هایی روبه‌رو شد. اتهامی که قطری‌ها آن را هرگز نپذیرفته‌اند.

از آن زمان تلاش‌ها برای بی‌اعتبار کردن جام جهانی ۲۰۲۲ قطر با سرمایه‌گذاری مناسب و تمرکز بر موضوعاتی، چون فساد در کسب میزبانی جام جهانی و همچنین رفتار غیرانسانی با کارگران مهاجر در این کشور صورت گرفت. تلاش‌هایی که از سوی روزنامه تایمز کاملاً سازمان‌یافته و با تخصیص بودجه کافی همراه بوده است. نکته جالب این است که خود روزنامه تایمز که حالا دست به این افشاگری زده جزو منتقدان برگزاری بازی در قطر بوده است.


فاز جدید

دعوای فوتبالی قطر با کشور امارات وارد فاز دیگری نیز شده است. اماراتی‌ها معتقدند در پشت پرده افشاگری‌هایی که اخیراً علیه مسائل مالی باشگاه منچسترسیتی (که توسط مالکان اماراتی اداره می‌شود) صورت گرفته است، پای مسئولان اطلاعاتی کشور قطر در میان است.


شخص مورد نظر

استان کالیمور و سول کمپل، از سوی خالد الهالی با این پیشنهاد روبه‌رو شده‌اند. خالد یک قطری مقیم لندن است که جزو مخالفان خانواده سلطنتی قطر به حساب می‌آید و مدعی است که قبل از آمدن به انگلیس در زندان‌های قطر حبس شده و مورد شکنجه حکومت این کشور قرار گرفته است. دو بازیکن سابق انگلیس از سوی این فرد برای شرکت در رویدادی در لندن در سال گذشته دعوت شده بودند و برای هر دو نفر نیز به صراحت توضیح داده شده بوده که این رویداد جهت انتقاد از میزبانی قطر در جام جهانی ۲۰۲۲ شکل گرفته است.
هنوز مشخص نیست که منابع مالی برای برگزاری این همایش و کنفرانس در هتل مجلل Four Seasons لندن از کجا تأمین شده است، اما یک گروه از مخالفان سیاسی امارات متحده فاش کرده‌اند که الهالی حمایت مالی‌اش را از سوی مقامات اماراتی دریافت کرده است.


راحت نبودم

کمپل که در حال حاضر در تیم لیگ دویی مکلسفیلد تاون در انگلیس فعالیت می‌کند حتی با پیشنهاد دریافت یک قرارداد کاری مناسب در امارات در صورت تمایل به کار در این کشور نیز مواجه شده بود. مدافع سابق آرسنال، اما به روزنامه تایمز گفته که این پیشنهاد‌ها را رد کرده، چون در مورد آن‌ها احساس خوبی نداشته است: «واقعاً با آن پیشنهاد راحت نبودم. آن‌ها با من تماس گرفتند و گفتند می‌خواهند صحبت کنند، اما زمانی که مشخص کردند برایم مناسب نبود. بعد تلفنی به من در مورد مبلغی گفتند که بابت صحبت کردن در یک کنفرانس حاضر بودند به من بپردازند، اما اصلاً برایم خوشایند نبود و تصمیم گرفتم فقط تمرکزم را روی فوتبال بگذارم و به همین دلیل از این ماجرا خودم را کنار کشیدم.»
کمپل همچنین گفته که در نهایت متوجه نشده چه کسی پشت این پیشنهاد‌ها بوده: «به نظرم افراد ثروتمندی در این قضیه مشارکت داشتند.»


بازی دادن

کالیمور هم که در حال حاضر به عنوان کارشناس فوتبالی در رادیو و تلویزیون فعالیت می‌کند مذاکرات طولانی با افرادی مشابه برای سخنرانی در کنفرانس مربوطه داشته، اما او گفته این افراد را بازی داده است، چون متوجه شده هدف آن‌ها ماجرایی ضد قطری بوده است.
مهاجم سابق لیورپول و ناتینگهام‌فارست گفته که به مذاکره با این افراد ادامه داده تا بفهمد پیشنهاد آن‌ها چه بوده و این پیشنهاد از سوی چه کسی و برای چه کسی است. کالیمور همچنین گفته او خودش پیش از این یکی از منتقدان قطر بوده و در عین حال منتقد عربستان سعودی و امارات نیز بوده است.
دیودی میلر، مدیر گروه اسپین‌واچ که همان گروهی هستند که ضد سیاست‌های حکومت امارات به شمار می‌روند در این مورد گفت: «لابی‌ها و گروه‌های پیش‌رو در امارات به دنبال استفاده از ستاره‌های سابق فوتبال انگلیس هستند تا از آن‌ها به عنوان بخشی از برنامه‌های‌شان در جنگ با قطر استفاده کنند و میزبانی این کشور را به شدت زیر سؤال ببرند.»گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: خبرورزشی