تتت

قصد داریم به معرفی 6 بازیکنی بپردازیم که علاوه بر فوتبال, تحصیلات دانشگاهی نیز دارند

این شما و این دکتر، مهندس‌های دنیای فوتبال!

همانطور که در فوتبال ما همواره علی دایی به عنوان الگویی در زمین فوتبال و زندگی تحصیلی مورد توجه قرار می گیرد و حسین کلانی بازیکن سال های دور تیم ملی به خاطر توجهش به تحصیلات و مطالعه، مورد تمجید است، در کشورهای دیگر هم بازیکنان از این امر مستثنی نیستند و آنهایی که توانسته اند در کنار فوتبال حرفه ای که وقت زیادی را به خود اختصاص می دهد، تحصیلات آکادمیک هم داشته باشند، در کانون توجه و تمجید رسانه ها قرار دارند.

روزنامه مارکا در روزهایی که ویروس کرونا فوتبال را متوقف کرده، یادی کرده از چهره های سرشناسی که هم در زمینه فوتبال و هم زمینه تحصیلی، سرآمد هستند.

-  رابرت لواندوفسکی:
بهترین گلزن تاریخ فوتبال ملی لهستان، پایان نامه اش را در رابطه با دوران حرفه ای خودش نوشته و در رشته تربیت بدنی فارغ التحصیل شده است. لواندوفسکی تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه ورشو سپری کرده و در تاریخ 9 اکتبر 2017 از پایان نامه اش دفاع کرد.

-  خوآن ماتا
ماتا فارغ التحصیل دانشگاه پلی تکنیک مادرید در رشته شبکه های بین المللی و محیط زیست است و در بازاریابی نیز تحصیلات آکادمیک داشته است.

-  اینیستا
آندرس اینیستا که این روزها در چین سال های پایانی فوتبالش را پشت سر می گذارد، در همان سال ها و در روزهای درخشش با بارسلونا به همراه نسل طلایی لاماسیا، در حال سپری کردن تحصیلات خود در زمینه شبکه های بین المللی و محیط زیست بوده است.

-  آلوارو آلبلوئا
مدافع راست تیم مادرید در دوران حضور ژوزه مورینیو که از لیورپول راهی این تیم شده بود. آربلوئا پیش از ترک دانشگاه برای دنبال کردن علاقه اصلی که فوتبال بود، در رشته تجارت تحصیل می کرد. او همینطور در رشته روزنامه نگاری نیز مدرک تحصیلی دریافت کرده است.

-  سرخی روبرتو
زننده گل فراموش نشدنی بارسلونا مقابل پی اس جی در یکی از دراماتیک ترین بازی های تاریخ فوتبال، مانند اینیستا و ماتا در زمینه شبکه های بین المللی محیط زیست درس می خواند و به زودی مدرک تحصیلی اش را دریافت می کند.

-  کیلینی
برخلاف بخشی از بازیکنان اشاره شده در متن های بالا، کمتر علاقمند به فوتبالی را سراغ داریم که کیلینی را نشناسد. او که حالا با شیوع ویروس کرونا توانسته با شرایط و در اختیار داشتن زمان بسیار مناسبی، با پشت سر گذاشتن مصدومیتِ دردناکش، آماده بازگشت به میادین شود، چندی پیش بود که پایان نامه دکتری خود را در رابطه با الگوی اقتصادی باشگاه یوونتوس ارائه داد.

در ایران هم چهره های فوتبالی ای را می توان نام برد که در کنار فوتبال به تحصیل علم هم پرداخته اند. پس به عنوان حسن ختام در پایان این لیست ما هم نام یک بازیکن را به عنوان سمبل بازیکنان ایرانی اضافه می کنیم؛ علی دایی. 

دایی در سال 1366 در رشته مهندسی عمران، دانشگاه شریف پذیرفته شد ولی به دلیل بازی فوتبال در گزینش ورودی به دانشگاه ناکام ماند. این موضوع اما باعث نشد تا او بی خیال ادامه تحصیل شود و در ادامه فارغ التحصیل لیسانس مهندسی متالوژی از دانشگاه صنعتی شریف و فوق لیسانس تربیت بدنی از دانشگاه آزاد و دانشجوی دکترای واحد علوم تحقیقات رشته جامعه‌ شناسی ورزش شد تا تحصیل هم بخشی از زندگی او باشد.گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: varzesh3.com


 
 
 

پربیننده ترین اخبار ورزشی

 
X