دربی 97؛ از جنگ لفظی مدیران باشگاه تا اعتراض به داوری و تبلیغات محیطی
دربی ۹۷ که احتمالا آخرین شهرآورد بدون تماشاگر استقلال و پرسپولیس باشد، بدون رد و بدل شدن گلی با تساوی صفر – صفر به پایان رسید

هیاهویی برای هیچ!

دربی ۹۷ نیز مانند سایر شهرآوردها با حاشیه و حساسیت آغاز شد اما در نهایت با تساوی بدون گل به پایان رسید. از دو تیم استقلال و پرسپولیس انتظار می رفت تا یک بازی تهاجمی با خلق موقعیت های فراوان را به نمایش بگذارند اما چنین نشد و سهم دو تیم یک امتیاز از این بازی بود.

چنانچه استقلال و پرسپولیس در رقابت های جام حذفی به مصاف هم نروند، به احتمال فراوان این آخرین شهرآورد دو تیم در قرن کنونی بود. دیداری که با تساوی بدون گل به پایان رسید و به نظر نمی رسد هواداران دو تیم از این نتیجه راضی بوده باشند.

این بازی شامل حواشی متفاوتی بود که شاید مهمترین آن، بحث تبلیغات محیطی بود. جایی که تابلوهای تبلیغاتی استقلال و سازمان لیگ جلوه عجیب و غریبی به استادیوم آزادی داده بود. ضمن اینکه مسائل داوری از دیگر اتفاقات مهم این بازی بود.

شروع جنگ لفظی توسط مدیران

در سالهای اخیر همواره درگیری در دربی ها بین بازیکنان و حتی مربیان دو تیم بوده اما دربی ۹۷ با تمام دربی های سالهای اخیر فرق داشت. این بار مدیران دو باشگاه بودند که جنگ لفظی را ۷۲ ساعت قبل از سوت بازی آغاز کردند. مصطفی آجورلو مدیرعامل استقلال در مصاحبه ای از حضور دستهای پشت پرده در قهرمان نشدن استقلال در ۵ سال اخیر گفت. مدت زمانی که در آن پرسپولیس پشت سر هم قهرمان شد و به رکورد گلات رسید. پس از این مصاحبه مجید صدری سرپرست مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس، همتای استقلالی اش را شومن و شاخ اینستاگرامی خطاب کرد و با جملاتی تند و کنایه آمیز از خجالت او در آمد. حتی این درگیری و دلخوری تا زمان آغاز بازی ادامه داشت و هنگام تجلیل از مدافعان سلامت پیش از شروع بازی توسط وزیر ورزش و رئیس فدراسیون، آجورلو در کنار مدیرعامل پرسپولیس حاضر نشد تا اختلاف آنها بیشتر از قبل علنی شود.

پرسپولیس و استقلال برنده تبلیغات محیطی

در هفته های اخیر دو باشگاه پرسپولیس و استقلال بر سر تبلیغات محیطی و اجرای آن با سازمان لیگ درگیر بودند که بالاخره با ورود وزیر ورزش به این ماجرا این غائله ختم به خیر شد. چند ساعت مانده به آغاز دربی، حمید سجادی در مصاحبه ای از برنامه استقلال و پرسپولیس برای در دست گرفتن اجرای تبلیغات محیطی حمایت کرد، تا آبی های تهرانی که میزبان شهرآورد بودند، بنرهای تبلیغاتی خود را در استادیوم نصب کنند. آنها از هرجایی که می توانستند استفاده کردند تا بنرهای تبلیغاتی خود را به نمایش بگذارند. سعید فتاحی نماینده باشگاه استقلال در تبلیغات محیطی پیش از این دیدار اعلام کرد که این باشگاه از نبود هواداران ۵ میلیارد ضرر مالی کرده است.

حق پخش و ماجرای همیشگی؛ این بار با کنایه‌های عجیب میثاقی و احمدی

به نظر می رسید اجرای تبلیغات محیطی توسط باشگاه استقلادربیل به مذاق مدیران تلویزیون خوش نیامده و مجریان برنامه فوتبال برتر بارها از وجود تبلیغات زیاد در اطراف زمین مسابقه انتقاد کردند. این در حالی است که صداوسیما هیچوقت هزینه حق پخش تلویزیونی را به این دو باشگاه نداده و همچنین از زیرنویس کردن انواع تبلیغات هنگام پخش دربی امتناع نمی کند.

بار فنی صفر؛ سر و صدا ۹۰ دقیقه

دربی 97 یکی از کسالت آورترین بازی های پرسپولیس و استقلال در چندسال اخیر بود. در دو، سه سال گذشته همواره بازی های این دو تیم با پیروزی یکی از سرخابی ها همراه بوده و گلهای زیادی رد و بدل شده اما بازی روز گذشته تنها یک شوت در چارچوب داشت. اما علاوه بر بار فنی پایین بازی، این صدای داد و فریاد مربیان دو تیم بود که بیشتر روی اعصاب بیینده‌های تلویزیونی می رفت. مربیانی که با هر سوت داور اعتراض می کردند و بازی را از تب و تاب می انداختند.

مربیان در دربی ترسو می شوند

یکی از نکات منفی این دیدار این است که مربیان هر دو تیم فقط یک چیز می خواهند، آن هم نباختن است. سرمربیان دو تیم که از محبوبیت بالایی هم در بین هواداران برخوردار هستند؛ شکست در دربی را تجربه کردند و این بار نمی خواستند شکست دیگر در کارنامه خود داشته باشند. آنها سعی کردند اول بازی را مدیریت کنند و بعد به سراغ حمله و ضربه زدن به حریف بروند. نکته‌ی ناامیدکننده در مورد دربی نه تساوی بدون گل و نه حتی ضعف مفرط در خلق موقعیت که عدم تمایل و تلاشی از سوی مربیان دو تیم برای انجام  تغییری مثبت در جهت به دست گرفتن بازی بود. در سه دربی اخیر آنچه کمتر مشاهده شده بازی تاکتیکی و فنی و در نهایت زیبایی و گل بوده و برعکس آنچه دیده شده جنجال‌ها و مصاحبه‌های پس از بازی بوده که احتمالا این بار نیز چند نفری را به جان هم خواهد انداخت!گردآوری: گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: khabaronline.ir