چرا ورزشکاران باید ویتامین C مصرف کنند؟
با توجه به اینکه ویتامین C در بدن ساخته نمی شود، مصرف آن برای ورزشکاران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است

مصرف ویتامین C در بین ورزشکاران

ویتامین C یک ویتامین ضروری محلول در آب با قدرت آنتی اکسیدانی قوی است که در بدن ساخته نمی شود و به طور طبیعی به وفور در میوه و سبزیجات تازه مانند بروکلی، فلفل ها، جوانه گندم، توت فرنگی و کیوی وجود دارد.

ویتامین c به رشد و ترمیم آسیب و تسهیل کلاژن کمک می کند و نام های دیگر این ویتامین، اسید اسکوربیک، کلسیم اسکوربات و سدیم اسکوربات است.

بر اساس این مطلب که از سوی محبوبه عسکری، متخصص تغذیه ورزشی تهیه شده و از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است: این ویتامین بسیاری از بخش های بدن را تقویت می کند که شامل عضلات و رگ های خونی است و سرعت  بهبود زخم و همچنین غلظت آنتی بادی ها را بالا می برد و به تقویت عملکرد ایمنی کمک می کند.

ویتامین c به عنوان یک آنتی اکسیدان آسیب به پروتئین را کاهش می دهد و ممکن است به افزایش بازیافت بلندمدت و کوتاه مدت در ورزش های شدید کمک کند.

مکمل های حاوی این ویتامین به عملکرد بدن در زمان کمبود این ویتامین کمک می کنند و با این حال در معرض فشار بدنی طولانی مدت بودن که اغلب در برنامه های استقامتی دیده می شود، می تواند به سرعت ذخایر ویتامین C را در ورزشکار تخلیه کند و افزایش دریافت آن به صورت غذا یا مکمل برای جبران کمبود لازم است.

ویتامین C باعث جذب بهتر آهن می شود، برای حفاظت از عملکرد ایمنی سودمند است و بعد از فعالیت طولانی مدت شدید، به بازیافت کمک خواهد کرد و در عین حال برای سلامت غدد فوق کلیوی لازم است چرا که این غدد از احساس خستگی ناشی از فعالیت بدنی و استرس در ورزشکاران  پیشگیری می کند.



گردآوری: گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: isna.ir