حضور زنان افغان در ورزشگاه های فوتبال و تشویق تیم مورد علاقه شان
خبرگزاری فرانسه گزارشی درباره حضور زنان افغان در ورزشگاه‌ها نوشته است.

حضور زنان افغان در ورزشگاه ها

رقابت‌های لیگ مردان در افغانستان چندی است که از سر گرفته شده و در این بین حضور تماشاگران زن افغان نیز جلب توجه می‌کند. دانشجویان زن افغان از افرادی هستند که در قسمت مربوط به زنان در ورزشگاه مرکزی کابل نشسته‌اند و از فرصت اندکی برای شادی در اجتماع استفاده می‌کنند.

یکی از تماشاگران زن افغان در جریان دیدار توفان و سیمرغ از لیگ فوتبال افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفت: این‌جا زنان هیچ آزار و اذیتی نمی‌بینند و مکان خوبی برای ما است که در کنار خانواده باشیم.

تماشاگران زن افغان در جایگاه ویژه‌ای کنار جایگاه VIP ورزشگاه می‌نشینند و بازی‌های تیم محبوبشان را از نزدیک می‌بینند. آنها برای ورود به این قسمت از قسمت مردانه ورزشگاه عبور می‌کنند. تصور این اتفاق در زمان طالبان که زن‌ها محدود به ماندن در خانه می‌شدند و همراه با بادیگارد و نگهبان به بیرون از خانه می‌رفتند غیر قابل باور است ولی حقیقت دارد.

این ورزشگاه نزدیک ورزشگاهی است که قبلا طالبان در آنجا اعدام‌های خود را انجام می‌داد و با بریدن جوارح و تیرباران افراد بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ عرض اندام می‌کرد ولی الان زنان افغان می‌توانند ورزش کنند و در ورزشگاه‌ها حضور داشته باشند.

زنان زیادی نیستند که در افغانستان به ورزشگاه می‌روند و در تلویزیون حضور دارند و تنها با اجازه همسر و خانواده می‌توانند در این ورزشگاه‌ها حضور داشته باشند. با این حال زنان افغان از این نظر آزادی بیشتری نسبت به همسایه‌های خود یعنی ایران و عربستان دارند.

با این حال این تجمعات اغلب مورد توجه گروه‌هایی بوده تا بتوانند افراد را قربانی کنند. پارسال انفجار بمبی نزدیک ورزشگاه به کشته شدن سه تن انجامید.

یکی دیگر از تماشاگران زن در پایان به خبرگزاری فرانسه گفت: درست است که ما امنیت زیادی در افغانستان نداریم ولی پا پس نمی‌کشیم و با قدرت ادامه می‌دهیم و ورزشی را که دوست داریم تماشا می‌کنیم.


گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: isna.ir