وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد که این کشور به رغم درخواست‌های رئیس جمهور آمریکا، به حفظ توافق هسته‌ای با ایران پایبند می‌ماند

فرانسه اعلام کرد به حفظ توافق هسته‌ای با ایران پایبند می‌ماند

به نقل از اسپوتنیک، وزارت امور خارجه فرانسه روز پنج شنبه و در میانه تشدید تنشها میان واشنگتن- تهران به صراحت اعلام کرد که دولت این کشور خواهان حفظ توافق هسته‌ای منعقده با ایران است.

اعلام این موضع از سوی دولت فرانسه در واقع مقاومت آشکار در برابر درخواستهای «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای خروج سایر امضا کنندگان برجام از این توافق است.

در همین ارتباط، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه به خبرنگاران گفت: «فرانسه همچنان به توافق وین در حوزه انرژی هسته‌ای ایران متعهد می‌ماند. این کشور به همکاری با سایر طرف‌ها جهت پیروی کامل [از این توافق] ادامه می دهد».

این در حالی است که ترامپ روز چهارشنبه در یک نشست مطبوعاتی کشورهای فرانسه، روسیه، چین، آلمان و انگلیس را به خروج از برجام ترغیب کرد. وی در این باره گفت: «توافق بسیار معیوب برجام به زودی منقضی می‌شود و مسیری روشن و سریع برای دستیابی ایران به گریز هسته‌ای فراهم می‌آورد. ایران باید از بلندپروازی‌های هسته‌ای خود دست برداشته و به حمایت از تروریسم پایان دهد».

وی در ادامه افزودکرد: «وقت آن رسیده تا پادشاهی متحده (انگلیس)، آلمان، فرانسه، روسیه و چین این واقعیت را درک کنند. آنها اکنون باید از بقایای توافق هسته‌ای یا برجام جدا شوند و همه ما باید با یکدیگر برای رسیدن به توافقی که دنیا را به مکانی امن‌تر و صلح‌آمیزتر تبدیل می‌کند، همکاری کنیم».

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: mehrnews.com