امسال زنان میانسال بیشترین مخاطبان سینما بودند. فیلم‌هایی چون گرگ و میش (167.3دلار فروش) و ماما میا(143.8میلیون دلار) بیشترین مخاطبان را در میان زنان میانسال...
   
هیچ‌چیز نمی‌تواند به اندازه جهانی كه لبه تیغ است به هالیوود خدمت كند. كافی است به فیلم‌های امسال نگاهی بیندازیم.
 جنگ و بحران اقتصادی مانعی برای سینما‌روها برای رفتن به سینما و خرید بلیت‌های 10 دلاری سینما نبود. سینما در كریسمس2008 درآمد خوبی داشت و به فروشی معادل 9.5 میلیارد دلار دست پیدا كرد كه فاصله چندانی با فروش سال گذشته - 9.6میلیون دلار-  نداشت.
البته افزایش قیمت بلیت سینما نشانگر كاهش تعداد سینما‌رو‌ها نسبت به سال گذشته است،  اما بهتر است تنها به فضای اقتصادی نگاه كنیم. پاندیا یكی از منتقدان سایت BoxOfficeGuru.com در این مورد می‌گوید: باید بگوییم كه سینما امسال سال  خوبی را داشت.

درآمد سینما نسبت به وضعیت مالی صنایع دیگر وضعیت سالمی داشت. پاندیا در ادامه می‌گوید: این حرف كلیشه‌ای  است اما حقیقت این است كه همیشه سینما در وضعیت‌های بحرانی در جهان موقعیت خوبی دارد. سینما هنوز هم در مقایسه با سایر سرگرمی‌ها ارزان‌تر است و مهم‌تر از این بهترین وسیله برای فرار مردم از واقعیت‌هاست. شاید به همین دلیل هم سوپر قهرمان‌ها امسال برنده نهایی در سالن‌های سینما بودند. فیلم‌های سینمایی كمدی اقتباسی امسال بیش از 1.2 میلیارد دلار به‌دست آوردند و این در حالی است كه در این آمار فروش فیلم‌هایی چون هنكوك، ایندیانا جونز و جیمز باند در نظر گرفته نشده است. كریستوفر نولان، كارگردان دنباله بتمن (شوالیه تاریكی) كه امسال با فروش 530.9 میلیون دلار دومین فیلم پر فروش تاریخ سینما لقب گرفت چنین می‌گوید: من فكر می‌كنم مردم دوست دارند داستان‌های جدال خیر و شر را ببینند؛  فیلم‌هایی كه به نوعی منعكس‌كننده شرایط كنونی جهان باشند مردم بیشتر می‌پسندند. اما اینكه در سال آینده هم سینما همین عاقبت خوب را داشته باشد جای تردید است. اعتصاب امسال نویسندگان سینمایی برخی از طرح‌های تولید فیلم را متوقف و برخی را با مشكل روبه‌رو كرد.
به‌طور متوسط سالانه 600 فیلم در سینماهای آمریكا اكران می‌شوند. تحلیلگران و تهیه‌كنندگان سینما پیش‌بینی می‌كنند این آمار در سال آینده با 10 تا 15 درصد كاهش همراه باشد.

راب مور، نایب رئیس پارامونت پیكچرز
در این خصوص نظر خود را چنین بیان می‌كند: معمولا چیزی كه تهیه‌كنندگان سینما از آن گله دارند تعداد زیاد فیلم‌های تولیدی است، اما با اعتصاب نویسندگان سینمایی، امسال شاهد كاهش واقعی تعداد فیلم‌ها به‌خصوص در نیمه دوم سال 2009 خواهیم بود.به اعتقاد مور این وضعیت بر طرح‌های بزرگ فیلم‌های سینمایی فشار بیشتری خواهد آورد. او در این خصوص چنین می‌گوید: اگر به فیلم‌های اكران شده در كریسمس امسال نگاهی بیندازیم، 5 فیلم جدید سینمایی متفاوت داشتیم. اگر یك فیلم موفق نمی‌شد فیلم‌های دیگر موفق‌تر عمل می‌كردند. من فكر نمی‌كنم سال آینده این فضای امن برای فروش فیلم‌ها وجود داشته باشد.

به اعتقاد كارشناسان تعداد كمی از فیلم‌های كریسمس 2009 می‌توانند پرفروش باشند: انیمیشن دیزنی فیلم پرنسس و قورباغه، فیلم كمدی آلوین و سنجاب‌های 2 با بازی هیو گرانت و سارا جسیكا پاركر و طرح جدید فیلمساز، تهیه‌كننده و نویسنده سینما،  نانسی میر  كه هنوز نامی برای آن انتخاب نشده و قرار است كریسمس 2009 اكران شود. مریل استریپ، الك بالدوین و استیو مارتین بازیگران این فیلم هستند.

سؤال دیگری كه تهیه كننده‌ها هنوز با آن روبه‌رو هستند ظرفیت سینما در سال 2009 است. اریك لومیس، سرپرست بخش توزیع كمپانی متروگلدن‌مایر چنین می‌گوید: تاثیر واقعی اعتصاب را سال آینده می‌توانیم ببینیم. برخی از طرح‌ها به تاخیر افتاده‌اند، برخی متوقف می‌شوند و برخی با كیفیت پایین تری تولید می‌شوند. ما هرگز دوست نداریم این وضعیت را ببینیم اما این موضوع نگران‌كننده است.

تحلیلگران معتقدند استودیو‌ها الان برای جلب نظر سینما‌رو‌ها دو برگ برنده دارند: فناوری‌های سه‌بعدی  و فرانشیز سینمایی. در فهرست فیلم‌های آماده اكران در سال آینده تعداد كمی از فیلم‌ها محكم‌تر و قوی‌ترند و قهرمان‌های شناخته شده‌ای دارند؛ فیلم‌هایی چون دنباله‌های مردان ایكس، هری پاتر و ترانسفورمر.

اما در مقابل در اكران سال 2009 فیلم‌های بسیاری با فناوری جدید سه بعدی اكران می‌شوند. بیش از 1100 سالن سینما تا سال آینده به تكنولوژی نمایش فیلم‌های سه‌بعدی مجهز می‌شوند. تعداد این سینما‌ها در حال حاضر 800 سالن است. تنها كمپانی دیزنی برای سال آینده 5 فیلم سه بعدی دارد. چاك وین از كمپانی دیزنی در این خصوص معتقد است كه تكنولوژی سه بعدی به بیننده امكان دیدن فضایی متفاوت را می‌دهد.
برت لوینگستون از كمپانی فاكس قرن بیستم نیز معتقد است كه فیلم‌های سینمایی در آینده بیشتر از آنكه به متن فیلمنامه‌ها وابسته باشند به حقه‌های سینمایی و فناوری وابسته هستند. به گفته وی طی 5 سال آینده تمام فیلم‌ها سه بعدی خواهند شد اما فناوری باید در كنار یك متن و فیلمنامه خوب باشد در غیر اینصورت فیلم‌ها موفق نخواهند شد.

برنده‌های سال 2008

بتمن: تمام تبلیغات این فیلم تحت‌تأثیر مرگ هث لجر بازیگر این فیلم و كارگردانی كریستوفر نولان در ساخت فیلم جدید بتمن با عنوان «آغاز بتمن: شوالیه تاریكی‌» بود. فیلم 530.9میلیون دلار فروش داشت و بیش از 10 میلیون از دی وی دی‌های آن در هفته اول به فروش رفت. نولان معتقد است با نگاهی به جدول فروش فیلم‌ها این رقمی كمی غیرواقعی به‌نظر می‌رسد. تنها دلیل قابل توجیه جذابیت این فیلم فرانشیز سینمایی برای مردم است.

زنان میانسال:
امسال زنان میانسال بیشترین مخاطبان سینما بودند. فیلم‌هایی چون گرگ و میش (167.3دلار فروش) و ماما میا(143.8میلیون دلار) بیشترین مخاطبان را در میان زنان میانسال داشتند. نیكی روكو از كمپانی یونیورسال و توزیع‌كننده ماما میا می‌گوید: همیشه نمی‌توان منتظر یك افتتاحیه با بینندگان نوجوان بود. زنان میانسال هم سینما را دوست دارند و اكنون زمان آنها فرا رسیده است.

انیمیشن:
با وجودی‌كه اكثر انیمیشن‌های اكران شده در سال 2008 در افتتاحیه فروش قابل توجهی نداشتند اما این ژانر همچنان پرطرفدار است.4 فیلم از 10 فیلم پرفروش امسال انیمیشن بودند. چاك‌وین از دیزنی در این مورد می‌گوید: ویژگی منحصر به فرد انیمیشن‌ها در مقایسه با سایر فیلم‌های سینمایی تكرار دیدن آنهاست. كودكان فیلم‌های انیمیشن را سه تا چهار بار می‌بینند. انیمیشن‌ها دونده‌های ماراتن سینما شده‌اند.

تام كروز:
چقدر سال تا سال موقعیت‌ها فرق می‌كند. سال گذشته این ستاره فیلم ناامید‌كننده «بره‌ها برای شیر‌ها» را در اكران داشت اما امسال برای كروز ورق برگشت. فیلم «تندر گرمسیری» او را نامزد دریافت جایزه گلدن گلاب كرد و فیلم والكری در هفته اول نمایش 5/29میلیون دلار فروخت.

بازنده‌های سال 2008

سیاست: هالیوود امسال در مورد اكران فیلم‌های سیاسی وضعیت ناامید كننده‌ای داشت. فیلم «مجموعه دروغ‌ها» با بازی لئوناردو دی كاپریو و راسل كرو و ساخته ریدلی اسكات با بودجه 70 میلیون دلاری تنها 39.2 فروش داشت. فیلم«دبلیو» ساخته الیور استون نیز با فروش25.5 میلیون فروش یكی از جدید‌ترین تلفات سینمای سیاسی هالیوود است.

اسپید ریسر:
این فیلم با سرو صدای زیادی در تابستان سال2008 به اكران درآمد.
اندی و جورج واچوفسكی كارگردانان این فیلم پر هزینه 120میلیون دلاری بودند كه تنها 31.2دلار فروش كرد.این فیلم را باید یكی از بزرگترین بمب‌های سینمایی سال 2008 دانست.

فیلم‌های ورزشی:
معمولا ژانر پرطرفداری هستند و فروش خوبی دارند اما امسال وضعیت آنها چندان خوب نبود. حتی ستاره‌ها نیز نتوانستند فیلم‌های ورزشی امسال را نجات دهند. فیلم كمدی «كله چرمی‌ها» با بازی جورج كلونی تنها31.2 میلیون دلار فروخت و فیلم Semi-Pro كه با موضوع بسكتبال ساخته شده و ویل فرل در آن بازی می‌كرد فروشی بیشتر از 33.5 میلیون دلار نداشت.

كمدی
: كمتر كسی تصور می‌كرد كه این فیلم‌ها شكست بخورند، اما فیلم‌هایی چون معلم مذهبی با فروش 32.2 میلیون دلار امسال با استقبال چندانی مواجه نشدند و این موضع نشان می‌دهد كه علاقه‌مندان سینما ظاهرا دل و دماغ خندیدن نداشتند. 
 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: hamshahrionline.ir