این تصویر سیاه‌وسفید خش‌دار که بیش از 68 سال قدمت دارد، نخستین عکس فضایی از زمین است که توسط یک موشک بالستیک از ارتفاع 100 کیلومتری گرفته شده است.

این عکس در 24 اکتبر 1946 / 4 آبان 1325 و به‌وسیله دوربین نصب‎شده در دماغه یک فروند موشک V2 که از صحرای نیومکزیکو پرتاب شده بود، در ارتفاع 100 کیلومتری از سطح زمین ثبت شده است. این موشک پس از برخورد به زمین در سفر برگشت متلاشی شد و دانشمندان آمریکایی توانستند نگاتیو 35 میلی‌متری این تصویر را از میان بقایای موشک بازیابی کنند.

15-2-27-74027space.jpg

موشک V2 که کلید اصلی فتح فضا توسط اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده آمریکا در دهه 1950 / 1330 بود، یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای تکنولوژیک آلمان نازی در جنگ جهانی دوم بود که البته با هدف دیگری یعنی بمباران لندن از راه‌دور توسعه یافته بود. پس از پایان جنگ، شوروی و آمریکا موشک‌های دست‌نخورده V2 را به‌عنوان غنیمت جنگی تصاحب کردند. در این میان موشک‌های بیشتری سهم شوروی شد، اما آمریکایی‌ها موفق شدند دانشمندان مهم پروژه موشکی آلمان را تصاحب کنند که در راس آن ورنر فون‌براون قرار داشت.

موشک V2 نخستین ابزار ساخته دست بشر بود که توانست از جو زمین خارج شود و مرز فضا (ارتفاع 100 کیلومتری از سطح زمین) را پشت‌سر بگذارد. سنگ‌بنای موشک‌های ماهواره‌بر، کپسول‌های حامل انسان و موشک‌های بالستیک هسته‌ای همین موشک آلمانی است.


گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: khabaronline.ir


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال