تتت

تابحال به این فکر افتاده اید که اگر گوشی های موبایل بازیافت نشوند چه اتفاقی برای محیط زیست رخ می دهد؟

بازیافت گوشی های موبایل

چند میلیارد زباله موبایل روی کره زمین وجود دارد که بازیافت نکردن آنها می تواند عواقب مرگباری برای انسان داشته باشد. به همین دلیل در کشورهای مختلف برنامه های مختلفی برای بازیافت زباله های موبایل یا به طور کلی طباله های الکتریکی وجود دارد.

چندین سال است که موبایل به یکی از ابزارهای اساسی زندگی هر انسانی تبدیل شده است؛ بیش ۷٫۲ میلیارد موبایل روی کره زمین وجود دارد و هر سال میلیون ها موبایل هم از چرخه مصرف خارج می شوند، برخی از این موبایل‌ها که از چرخه مصرف خارج شده و بازیافت هم نشده اند آسیب های شدیدی به محیط زیست و در نتیجه انسان وارد می کنند.

در واقع وقتی که موبایلی از چرخه مصرف خارج می شود ۳ اتفاق ممکن است برای آن رخ دهد؛ برخی بازیافت می شوند و دوباره مورد استفاده قرار می گیرند، در برخی دیگر از مواقع فقط عناصر درون موبایل بازیافت می شوند. اما در واقع بیشتر موبایل ها اصلا بازیافت نمی شوند و آسیب های شدیدی به محیط زیست وارد می کنند.

در تحقیقی که چند سال پیش سازمان محیط زیست ایالت متحده آمریکا انجام داده بود،‌ مشخص شد خطر زباله‌های موبایل ۱۷ برابر زباله‌های پرخطر است.
یکی از مدارکی هم که این عواقب مرگبار زباله‌های موبایل را نشان می دهد، شهر گویو در چین است که به نوعی شهر زباله های الکترونیکی بدل شده. ده‌ها هزار کارگر در این شهر کار می کنند تا زباله های الکترونیکی را بازیافت کنند.

بر اساس آمار یک سازمان غیرانتفاعی به نام «شبکه کاری بازل» که در آمریکا واقع شده است، شهر گویو سالانه یک و نیم میلیون تن زباله الکترونیکی را دریافت و بازیافت می کند. از جمله این زباله ها می توان به مدارهای الکترونیکی، موبایل، مانیتورهای کامپیوتر، و دستگاه های بازی، اشاره کرد.
فعالان محیط زیست متعلق به گروه گرین‌پیس می گویند بیشتر این زباله ها از آمریکا و کشورهای غربی دیگر به چین وارد می شوند. به گفته آنها زباله های ابزار الکترونیکی سمی هستند و نه تنها برای کارگران چینی، بلکه برای محیط زیست نیز ضرر دارند.

بازیافت موبایل و سود چند میلیون دلاری آن

به دلیل همین پیامدهای مرگبار بازیافت نشدن موبایل، چند سالی است که در کشورهای مختلف شرکت های خصوصی و دولتی شروع به انجام اقداماتی برای بازیافت این وسیله کرده اند، این اقدامات سودهای زیادی هم برای برخی از این شرکت ها داشته است.

بر اساس تحقیقی دانشگاه سنت باربارا کالیفرینا در سال ۲۰۱۰ منتشر کرد، سه شرکت به طور میانگین ۲٫۱۰ میلیون دلار هزینه بازیافت موبایل کردند و به طور میانگین از این اقدام درآمدی ۱۷ میلیون دلاری داشته اند. از سویی دیگر در هر یک تن گوشی کارکرده ۳۰۰ گرم طلا وجود دارد که این هم می تواند سود زیادی برای شرکت‌های بازیافتی داشته باشد.

گفتنی است بازیافت کلی موبایل سودآورتر از بازیافت برخی از اعضای آن است.
البته فعالان محیط زیست راه دیگری هم برای کاهش زباله‌های موبایلی پیشنهاد داده اند؛ آنها می گویند راه دیگری که برای نجات از پیامدهای زباله موبایل وجود دارد تغییر ندادن موبایل تا حد ممکن و یا اهدا کردن آن به افراد دیگر است. چیزی که عملا و با پیشرفت روزانه موبایل‌ها و گوشی‌های هوشمند، به سختی ممکن است اتفاق بیفتد.


گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: 7sobh.com


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X