این بار بیشتر وقایع سریال در یک محیط انجام می‌شود و بیش از 70 درصد فیلم برداری در یک لوکیشن است. این لوکیشن باغ بزرگی در تهران، خیابان فرشته بوده و...
 
مهدی مظلومی ‌یکی از کارگردانان مطرح و بنام عرصه طنز و سریال‌های نود شبی است که بر خلاف تلاش و تقلایش نتوانسته است آن طور که باید و شاید عمل کند. او نتوانسته در این سال‌ها به زبان و سبکی خاص و شخصی دست پیدا کند. البته یکی از دلایل اصلی این ناکامی ‌حضور کارگردانان برجسته و متعدد در قالب آثار طنز نود شبی است که این هم زمانی حضور و پخش تا به امروز به ضرر مظلومی ‌و کارهایش بوده است.
سریال «لطفا دور نزنیم» آخرین اثر پخش شده از او بود که بر خلاف شروع جذاب و تاثیرگذار در ادامه نمی‌توانست بیننده را مجاب به پی گیری کند.
البته مهدی مظلومی ‌در دوره فعالیت‌های کارگردانی اش مجموعه موفقی مانند «بدون شرح» را نیز دارد که همچنان مخاطبان به یادش می‌آورند. سرپرستی نویسندگان «بدون شرح» را فرهاد آئیش بر عهده داشت و گروهی از بازیگران تئاتری در نقش شخصیت‌های متعدد آن ظاهر شدند. فتحعلی اویسی (آقای کاووسی)، مریم سعادت، امیر جعفری، لیلی رشیدی و ... از بازیگران این مجموعه بودند که قصه محوری آن در یک دفتر هفته نامه می‌گذشت. موفقیت «بدون شرح»، باعث شد در 90 قسمت اولیه محدود نماند و ادامه پیدا کند.
«بانکی‌ها» بعد از «بدون شرح» توسط مظلومی‌ ساخته شد اما نتوانست موفقیت لازم را به دست آورد.
«روزگار خوش حبیب آقا»، «کمربندها را ببندید» و «زندگی به شرط خنده» (که در حال پخش است) از دیگر آثار طنز سریالی این کارگردان است. او علاوه بر سریال، تله فیلم‌هایی چون معتاد اجباری، بمانی هفتم و مسابقه شهروند سالم را در کارنامه دارد.

نکته مشترک کارهای مظلومی‌

اگر از بینندگان این سریال‌ها باشید، به طور حتم نقطه اشتراک کارهای مهدی مظلومی ‌را درک کرده اید، در بیشتر مجموعه‌های او یک لوکیشن ثابت وجود دارد. به عنوان مثال در «بدون شرح» با یک دفتر نشریه مواجه بودیم یا در «کمربندها را ببندیم» با یک دفتر هواپیمایی و در «زندگی به شرط خنده» هم باغ بزرگی بود که ساکنان آن در هر قسمت داستانی برای تعریف کردن داشتند.
نکته جالب این است که تک لوکیشن بودن، هیچ گاه باعث عذاب و خسته شدن بیننده نشده است. مظلومی ‌با خلق شخصیت‌های متعدد و با استفاده از بازیگران شاخص این مشکل را حل کرده و به فضای تکراری اش ابعادی متنوع داده است، علاوه بر این ترفند خلق داستانک‌ها و سرنوشت‌های متنوع در متن خط اصلی داستان یکی دیگر از رموز موفقیت او در استفاده از یک لوکیشن است.

همه چیز در مورد «باغ شیشه ای»

*داستان سریال «باغ شیشه ای» از جایی آغاز می‌شود که روح پدر قربان نعلبندیان به خواب او آمده و می‌گوید که یک نفر از نزدیک ترین افراد به قربان در صدد نابودی اش است. قربان به تمام اعضای خانواده شک می‌کند و این شروع بحران در خانواده نعلبندیان است.
*این سریال اولین تجربه غیر اپیزودیک مهدی مظلومی ‌است. «باغ شیشه ای» یک قصه اصلی دارد و تا پایان همه را درگیر خواهد کرد.
*در این مجموعه 40 قسمتی شما با تمام واقعیت‌های زندگی همراه می‌شوید، پس اصلا تصور نکنید با اثری سراسر طنز همراه هستید.
*قربان نعلبندیان نقش اول سریال، مرد پا به سن گذاشته ای است که همراه خانواده اش در یک باغ بزرگ زندگی می‌کند. او نیز مانند اجدادش به شغل کفش دوزی مشغول بوده به همین دلیل فامیل اش نعلبندیان است.
*فرهاد آئیش هم همانند دیگر کارهای مظلومی ‌به عنوان مشاور با پروژه «باغ شیشه ای» همکاری داشته است.
*این بار بیشتر وقایع سریال در یک محیط انجام می‌شود و بیش از 70 درصد فیلم برداری در یک لوکیشن است. این لوکیشن باغ بزرگی در تهران، خیابان فرشته بوده و بیشتر کارها از گریم گرفته تا اسکان و مونتاژ در همان مکان صورت گرفته است.
*هومن برق نورد که با بازی در «اشک‌ها و لبخندها» به کارگردانی حسن فتحی توانایی‌هایش در طنز را ثابت کرده بود اینجا علاوه بر بازی مسئولیت بازیگردان را نیز بر عهده دارد.
*آواز تیتراژ این سریال را علی لهراسبی، خواننده مورد علاقه مخاطبان تلویزیون به خصوص دلنوازان می‌خواند.
*نام سریال در ابتدا «یک کاسه ماست، یه لقمه نون» بوده است.

کسانی که در «باغ شیشه ای» زندگی می‌کنند

*قربان نعلبندیان (یا همان فرامرز قریبیان): بزرگ خانواده و مردی جدی و گاهی بد اخلاق است که بعد از یک شب که خواب پدرش را می‌بیند به تمام اعضای خانواده شک می‌کند و به همین دلیل ارتباط خوبی با آن‌ها ندارد. بهانه گیر، همیشه دلخور و درگیر.
قریبیان نیز به خوبی از پس نعلبندیان برآمده است.
*مهرانگیز؛ (مهتاج نجومی): همسر قربان، مانند بیشتر مادران ایرانی مهربان و دلسوز، زنی مقتدر که در تلویزیون برنامه آشپزی اجرا می‌کند. او برای بهتر کردن روابط همسر با فرزندانش هر کاری می‌کند و با محافظه کاری سعی در درست کردن اوضاع دارد.
مهتاج نجومی ‌پیش از این سریال کمدی و مناسبتی ماه رمضان«یک وجب خاک» نیز کار با گروهی طنز را تجربه کرده اما این طور که مشخص است در «باغ شیشه ای» نقش شخصیت کاملا طنز را ایفا می‌کند و خودش به تنهایی اتفاقات و موقعیت‌های طنز را رقم می‌زند.
*ایرج نعلبندیان (هومن برق نورد): فرزند بزرگ قربان که تشکیل خانواده داده است و یک فرزند پسر دارد.
شخصیتی که هیچ رابطه مثبتی با پدرش ندارد و همیشه نیز احساس زرنگی می‌کند اما در حقیقت آدم احمقی است که همه سرش کلاه می‌گذارند.
اگر سریال را تماشا می‌کنید حتما متوجه چگونگی رفتار او با پسرش شده اید، پسر کوچک خانواده همیشه به طریقی آویزان است، یا روی دوش یا زیر بغل و ...
*سپیده نعلبندیان با (خاطره حاتمی): تنها دختر نعلبندیان، دختری که مقاله می‌نویسد و به عکاسی می‌پردازد. او به گونه ای نقش پیام رسانی در سریال دارد و همواره نگران اتلاف انرژی بوده و در حال گوشزد کردن اصل صرفه جویی است.
به طبیعت علاقه زیادی دارد و در یک گوشه از باغ کلبه کوچکی برای خود درست کرده است و آن جا زندگی می‌کند. باغبان خانه نعلبندیان به او می‌گوید رامکال.
*سامان (یوسف تیموری): یوسف تیموری نام آشنای طنز و کسی که معمولا همیشه در کارهای مظلومی ‌است. او در این کار حسابدار نعلبندیان است. سامان معتاد و بیشتر اوقات دچار توهم است و به فلسفه بافی علاقه زیادی دارد. علاوه بر تمام این‌ها نیم توجهی نیز به دختر نعلبندیان دارد اما به طور کلی نقش آفرینی تیموری در نقش سامان هیچ خلاقیت و بدعت تازه ای به همراه ندارد.
*کیکاووس (محسن حسینی): مباشر و باغبان باغ. او در این مجموعه برای اولین بار طنز را تجربه می‌کند و از طرف فرهاد آئیش به این پروژه معرفی شده است.
کیکاووس از تیپ خدمتکاران امروزی است که هیچ فرمانی از قربانشان نمی‌برند و کاملا با خصایص مختص به خود زندگی می‌کنند. او از بیرون رفتن هراس دارد و همیشه در باغ است. شخصیت کیکاووس کاملا ربط دهنده و کلیدی است. البته در بیشتر موقعیت‌ها بیننده را به یاد رحمت در سریال شمس العماره با بازی فرهاد آئیش می‌اندازد.
*ظفر (شهرام قائدی): آدمی ‌که بعد از مدتی وارد زندگی نعلبندیان می‌شود و می‌خواهد به نوعی در زندگی او رخنه کند و بهترین راه را این می‌داند که به شکل باغبان و سرایدار وارد شود. او بچه شهرستان است و لهجه خاصی دارد برای اولین بار وارد تهران شده و با این خانواده آشنا می‌شود. برخوردش با موضوعاتی که تا به حال ندیده جالب است چون از دنیای دیگر به آن جا آمده است و با طرز تفکر خودش با اتفاقات برخورد می‌کند.
*الهام (نعیمه نظام دوست): عروس نعلبندیان و کارمند 118، زنی شکاک که به شوهرش علاقه فراوانی دارد. الهام حواسش چهار چشمی ‌به همسرش است. او پیش از این در فیلم سینمایی و کمدی «توفیق اجباری» و سریال طنز «لطفا دور نزنید» نیز بازی کرده و با تجربه ای در عرصه طنز به سراغ «باغ شیشه ای» آمده است.
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: khorasannews.com
  
مطالب پیشنهادی:
تمام شخصیت‌های سریال «باغ شیشه‌ای»
یك روز در پشت صحنه سریال کمدی «باغ شیشه‌ای»
 تلخ و شیرین آدم‌های امروزی در سریال‌های تلویزیونی
 کارگردان‌های سینما و تجربه‌های تلویزیونی
محاسن و معایب مجموعه «به كجا چنین شتابان»
 
 


loading...
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار فرهنگ و هنر
ترانه ای مهناز افشار به یاد ناصر ملک مطیعی زمزمه کرد
مهناز افشار نسبت به درگذشت ناصر ملک مطیعی واکنش نشان داد.

loading...

 

X