چرا هدیه تهرانی در روز تولدش صفحه اینستاگرامش را بست؟!
 در نمونه فعالیت‌های اخیر هدیه تهرانی می‌توان به مواردی اشاره کرد: مقابله با احداث پتروشیمی میانکاله، حمایت از زنان علیه آزار جنسی و درخواست پیگیری، معرفی و مجازات عاملان متروپل آبادان و...

هدیه تهرانی هدیه‌ اش را پس گرفت ؛ دریغا ... 

خبری منتشر شد که هدیه تهرانی بازیگر سینمای ایران، صفحه شخصی‌اش را در شبکه اجتماعی اینستاگرام بست.

یکی از فعالان خیریه که با هدیه تهرانی همکاری می‌کرد با انتشار خبر بسته شدن موقت پیج این چهره نوشت:
«خانم هدیه تهرانی به علت مشغله و فشردگی کارها به صورت موقت تنها صفحه رسمی خودشان را بستند . در امورات مختلف خیریه همواره از کمک‌ ها ، حمایت‌ها و راهنمایی‌های ایشان و هنرمندانی چون صابر ابر ، پانته آ پناهی‌ها ، امیر جدیدی ، پدرام شریفی ، لاله مرزبان و محسن قرایی استفاده می‌کنیم.»

هدیه تهرانی عمده فعالیت‌هایش در صفحه اینستاگرامی خود را به کارهایی عام المنفعه مانند حمایت از محیط زیست، کمک به سیل زدگان گلستان و ... اختصاص داده بود، در نمونه فعالیت‌های اخیر او می‌توان به مواردی اشاره کرد: مقابله با احداث پتروشیمی میانکاله، حمایت از زنان علیه آزار جنسی و درخواست پیگیری، معرفی و مجازات عاملان متروپل آبادان و ...

تهرانی از صفحه اینستاگرامش برای تبلیغ خود یا فیلم‌هایی که در آن نقش داشته هیچ استفاده‌ای نمی‌کرد. به غیر از یکی دو مورد شاید واقعا اخبار اکران یا اتفاقات هیچ کدام از فیلم‌هایش را پوشش نداد و بیشترین کارکرد این صفحه اینستاگرامی آگاه سازی در زمینه‌های محیط زیستی بود.

او به جای اینکه عکس از رستورانی یا کافه‌ای بگذارد که در آن غذا خورده یا اسموتی هندوانه، ترجیح داد مثلا درباره محیط بانان گمنام و یا یوز ایرانی مطالبی را به اشتراک بگذارد.

در این دنیای مجازی که شاهد انواع و اقسام حرکات سلبریتی‌گونه هنرمندان هستیم چنین رویکردی ریشه در یک دغدغه مهم سبک زندگی این هنرمند دارد. اساسا تعهد اجتماعی مهمترین تعهد انسان در زندگی جمعی است. اینکه به سادگی از کنار برخی اتفاقات عبور نکنی و نخواهی با جمله «به من چه؟» مسئولیت و جایگاه خودت را فراموش کنی.

در جهان هم هنرمندانی چون هدیه تهرانی وجود دارند، مانند همان کاری که لئوناردو دی‌کاپریو در صفحه اینستاگرامش انجام می‌دهد. آیا دی‌کاپریو به مهمانی نمی‌رود؟ به جاهای مختلف دنیا سفر نمی کند؟ سر صحنه فیلم هایش با کارگردان، هنرپیشه های معروف هالیوود و ... سلفی نمی گیرد؟ واضح است که او هم تمام این کارها را انجام می دهد ولی آنرا حریم شخصی خودش می‌داند و به هر دلیلی از انتشار آنها خودداری می‌کند.

بیشتر بدانید : همکاری لئوناردو دی کاپریو و گوگل برای نجات محیط زیست

در عوض صفحه اینستاگرامش با بیش از 54 میلیون فالوئر از سراسر جهان را به امکانی تبدیل کرده است تا تبلیغ کند که شرایط زیست بهتری برای خودمان و نسل های بعدی رقم بزنیم. یا همین طور آنجلینا جولی که در زمینه‌های بشردوستانه فعال است و ...

بیشتر بدانید : صحبت های آنجلینا جولی درباره خشونت جنسی و آزار مسلمانان میانمار

حدود 4 سال قبل در یادداشتی از صفحه هدیه تهرانی با عنوان هدیه‌ی «هدیه تهرانی» یاد کرده بودم و در آنجا نوشتم "زبان بدن" یا "بادی لنگویج" (body language) علمی است که در آن تصریح شده است که طرز نشستن، ایستادن، نگاه کردن، دست دادن و ... بیانگر احساسات درونی ما و ارسال کننده پیام هایی است که افراد به ندرت با زبان و کلمات حاضر به بیان آن هستند.

هر ژست یا حرکت می تواند کلید ارزشمندی برای درک عواطف شخص باشد. در هر پاسخ (کلامی) یا بیان احساس، مجموعه ای از حرکات ریز و نامحسوس وجود دارند که کنترل همه آنها از توان فرد خارج است و به شکلی غریزی و ناخودآگاه اتفاق می افتد.

به رای بنده یک "زبان مطلب منتشره" یا واژه من در آوردی "پُست لنگویج" هم وجود دارد که از مطالبی که اشخاص در فضای مجازی منتشر می‌کنند می‌توان دریافت که دغدغه‌های درونی آنها چیست و به کُنه احساسات و افکار آنها پی برد.

من نمی دانم چرا خانم تهرانی تصمیم به غیرفعال کردن صفحه اینستاگرامش گرفته‌اند، اما در جهان امروز دغدغه افرادی چون هدیه تهرانی بسیار ارزشمند است. بسیار افسوس که تقریبا همزمان با سالروز تولد هدیه تهرانی جامعه از هدیه او محرم شد. هر چه هست امیدوارم به زودی فعالیت صفحه اینستاگرامی هدیه تهرانی با همان رویکرد دغدغه‌مند از سر گرفته شود.

 

بیشتر بدانید : پست دی کاپریو درباره فعالان محیط زیست ایران + عکس

بیشتر بدانید : هدیه تهرانی پاسخ لئوناردو دی‌کاپریو را داد + عکس

بیشتر بدانید : از دی کاپریو تا ناتالی پورتمن: سلبریتی هایی که برای حفاظت از زمین فعالیت می کنند

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: asriran.com