تشکوه یا کوه آتشین رامهرمز از جاذبه‌های گردشگری رامهرمز می‌باشد که در فهرست میراث ملی نیز ثبت شده است

تشکوه رامهرمز، سفر به کوه آتش

اگر از کنار روستای گنبد لران در رامهرمز بگذرید، کوهی را خواهید دید که در حال سوختن در آتش است، آتشی که سالهاست خاموشی را به خود ندیده است. این آتش، حاصل خروج گاز از شکاف‌های این کوه است، گازهایی که از پیچ و خم لایه هاى چین خورده‌ی زمین می‌گذرند و خود را به سطح زمین مى‌رسانند، شعله ور مى‌شوند و خرمنى از شعله‌هاى رنگین آتش داغ فروزان وخروشان را به نمایش در مى‌آورند .

بیشتر بدانید : عکس‌هایی شگفت‌انگیز از کوه آتشین رامهرمز!

تشکوه,کوه همیشه سوزان,جاذبه گردشگری خوزستان,سفر به خوزستان,تشکوه رامهرمز
کوه آتشین رامهرمز

این آتش‌هاى جاودان، محل نشت گازهاى طبیعى هستند که به طریقى آتش گرفته‌اند و مدت‌ها سوخته‌اند و در حال حاضر، آثار و بقایاى سوختگى در سنگهاى مجاور محل نشت دیده مى‌شود. در بین ایرانیان باستان اینگونه آتش‌ها مقدس بوده و آنرا به زبان پهلوى اخورایشنیک مى‌نامیده‌اند. به زبان زرتشتى هم، زوهیات به معنى آتش جاویدان جهنم خوانده می‌شده است که محل نشت گاز به سطح زمین و به عبارتى قبلا، آتش جاودان بوده است.

تشکوه,کوه همیشه سوزان,جاذبه گردشگری خوزستان,سفر به خوزستان,تشکوه رامهرمز
تشکوه رامهرمز

چشمه‌های گازی گنبد لران نیز یکى از این آتش‌هاى جاودان است که از گذشته‌ی دور تاکنون، درحال سوختن بوده است. اگر گذرتان به این منطقه افتاد لذت این تجربه را از دست ندهید و در هر نقطه‌ای از کوه که می‌توانید، گودالی حفر کنید. در صورت این کار مشاهده خواهید کرد که گازهای هیدرکربوری که به دنبال راهی برای رسیدن به سطح زمین هستند، به بیرون متصاعد شده و به دنبال آن شعله‌ی آتش برافروخته می‌شود.

تشکوه,کوه همیشه سوزان,جاذبه گردشگری خوزستان,سفر به خوزستان,تشکوه رامهرمز
تشکوه رامهرمز خوزستان

البته برای انجام این کار مواظب دستانتان باشید که نسوزند. همچنین جالب است بدانید که در این منطقه، هیچوقت موفق نخواهید شد کبریت و یا فندکی را روشن کنید. مگر اینکه گازی که متصاعد می شود تمام شود، زیرا گازهایی که متصاعد می شوند ترکیب هوای اطراف را بهم زده و زور اکسیژن موجود به این گاز نمی رسد و بنابراین به هیچ وجه آتش دیگری در این منطقه روشن نخواهد شد.

تشکوه,کوه همیشه سوزان,جاذبه گردشگری خوزستان,سفر به خوزستان,تشکوه رامهرمز
تشکوه رامهرمز، کوه آتشین خوزستان

بیشتر بدانید : گزارش تصویری از کوه آتشگاه در اصفهان

بیشتر بدانید : کوهی که گِل شفا بخش پرتاب می‌کند/ «ناف دریا» را در چابهار ببینید! (+عکس)گردآوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع : lastsecond.ir

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
X