مناظره جنجالی جیرانی و افخمی و کنایه به پرویز پرستویی!
بهروز افخمی گفت: شورای راهبردی صرفا نظر کارشناسی می‌دهد نه سیاسی. اینکه بعضی‌ها برداشت سیاسی می‌کنند، مشکل خودشان است.

"مناظره داغ جیرانی و افخمی در برنامه هفت

شامگاه 29 آبان ماه ششمین قسمت از برنامه سینمایی «هفت» با موضوع نقش دولت در سینمای ایران و با حضور فریدون جیرانی روی آنتن شبکه سه سیما رفت.

فریدون جیرانی (کارشناس و کارگردان سینما) در استفاده از نظرات مخالفان در برنامه «هفت» تاکید کرد که بهروز افخمی گفت: ما دعوت می‌کنیم اما نمی‌آیند، همچنان که از آقای اسعدیان دعوت کردیم به برنامه بیاید اما در نامه‌ای که برای ریاست سازمان نوشت گفت که به برنامه نخواهم آمد.

جیرانی با اشاره به حواشی اخیر برنامه و نامه همایون اسعدیان به رییس سازمان صدا و سیما گفت: درست نیست سخنگوی کارگردانان علیه آقای کرم پور که عضو کانون است این طور صحبت کند اما (خطاب به افخمی هم گفت) شما هم نباید جمله‌ای را که قبل و بعد دارد به طور گزینشی انتخاب می‌کردید.


افخمی در دفاع اظهار داشت: صحبت‌های اسعدیان به طور کامل پخش شد و تنها بریده‌ای از صحبت‌هایش در میانه برنامه به منظور تاکید، هر چه بیشتر مجددا پخش شد.

وی تاکید کرد: سخنان اسعدیان مقدمات غلطی هم داشت، چراکه گفت ما نباید چشم‌مان به دست مخاطب باشد تا او بلیت بخرد و به سالن سینما بیاید، این در حالی است که سینما یعنی سالن سینما و فیلمی که پخش ویدئو دارد را نمی‌توان سینما محسوب کرد و این نوع نگاه است که منجر به تعطیلی سینما شده است.

جیرانی در دفاع از اسعدیان گفت: اسعدیان مخالف سالن سینما نیست، چون اصلا فیلمسازی نیست که آثاری از جنس «هنر و تجربه» ساخته باشد. هرچند که به جمله‌ی او نقد وارد است اما حرف او این است که اگر ما همه منابع را از سینما بگیریم و فقط به گیشه وابسته باشیم غلط است.

افخمی در ادامه با تاکید برای اینکه این برنامه را برای مخاطب عام علاقه‌مند به سینما می‌سازد، در عین حال خاطرنشان کرد: گروهی از تماشاگران که حوصله‌شان از شورای راهبردی و خانه سینما سر رفته است، اگر کانال تلویزیون خود را عوض کنند و تنها اهالی سینما مخاطبان این برنامه باقی بمانند اصلا برایم مهم نیست.

وی با اشاره به نحوه‌ی شکل‌گیری شورای راهبردی در دفتر جامعه صنفی گفت: از ابتدای بهار امسال هر سه شنبه یک مشت پیرمرد و آدم‌هایی که الک شان را آویخته‌اند و برایشان مهم نیست، فیلم بسازند دور هم جمع شده‌اند و قرار است درباره سینمای ایران هر چه به عقل ناقص‌شان می‌رسد، مشاوره بدهند.

جیرانی با انتقاد به عدم پوشش‌دهی این شورا از همه طیف‌های سینما بیان کرد: شورای راهبردی عنوان دهن پرکنی است که برای خودتان گذاشتید و اعضای آن نماینده همه‌ی طیف‌ها نیستند. ضمن اینکه که شما متهم هستید که به جریان سیاسی خاصی وابسته هستید و مخالف خانه سینما هستید.

 

افخمی در پاسخ تصریح کرد: نه ما با خانه سینما مشکلی نداریم و از عسگرپور (مدیرعامل پیشین خانه سینما) هم دعوت می‌کنیم، البته اگر بیاید. هرچند فکر نمی‌کنم الان هم اعضا به یک طیف خاص وابسته باشند، مثلا کسی مثل خانم درخشنده یا رسول صدعاملی به کدام طیف وابستگی دارند؟

در ادامه فریدون جیرانی از مواضع شورای راهبردی نسبت به معاونت سینمایی و دولت فعلی پرسید و افخمی پاسخ داد: فکر نمی کنم شورا هیچ جهتی در این‌باره داشته باشد، البته من شخصا سه ماه قبل از اینکه از حضورم در این برنامه، صحبتی به میان آید، گفتم اگر اوضاع بر همین منوال بماند، ایوبی باید استعفا دهد که در جواب من گفتند فکر نمی‌کنید بخشی از این نا به‌سامانی‌ها به دولت قبل مربوط است و من در جواب گفتم که خیلی بد است که بعد از سه سال نابه‌سامانی‌ها را به گردن دولت قبل بیاندازیم. مگر عمر یک دولت بیشتر از چهار سال است، در حالی که شما در سومین سال مدیریت خود هستید!

فریدون جیرانی هم نا به‌سامانی سینمای ایران را از جمله پی‌آمدهای وضعیت نامناسب اقتصادی در دولت قبل دانست و گفت: شورای راهبردی هم با تفکری که در دولت قبلی وجود داشت، همراه شده است و افرادی که در شورای راهبری نقش موثری دارند، از جمله کسانی هستند که با خانه سینما مخالف بودند و در تصور خیلی‌ها خانه سینما در کنار دولت فعلی قرار گرفته است ،در حالی که شورایی که می‌خواهد برای سینمای ایران استراتژی تعیین کند باید همه‌ی طیف‌های سینمای را پوشش دهد، اگر نه، ما می‌توانیم فکر کنیم که این شورا گرایشات خاصی دارد.

افخمی در پاسخ مطرح کرد: شما قبل از اینکه چنین برچسبی بزنید باید نگاه کنید این شورا چه حرفی می‌زند. یعنی کلماتی که در آن بیانیه به کار رفته نشان از جهت سیاسی دارد یا نظر کارشناسانه است اما در دیدگاه شما کلمات کارکرد خود را از دست داده‌اند و هر بیانیه‌ای با هر محتوایی که صادر شود، اول نگاه می‌کنند، ببینند شما از نظر سیاسی به کدام طیف وابسته‌اید و این یعنی کلا به کار سیاسی بپردازید و تشکیلات بازی راه بیاندازید.

جیرانی در توضیح دیدگاهش خاطرنشان کرد: این یک واقعیت است. در شرایط فعلی که دولت قرار است برجام را اجرا کند و تحت فشار قرار دارد و این فشار از جانب گروه‌های مختلف وارد می‌شود، در حالی که دولت در تلاش است از طریق اجرای برجام ما را از یک بحران عبور دهد. تفکر من این است که موضوعاتی مثل مستقل سازی سینما از دولت اولا ضرورت ندارد و دوم به صلاح نیست و ما باید صبر کنیم دولت این بحران را پشت سر بگذارد و بعد از آن تازه می‌توانیم، وعده‌های دولت را از آن مطالبه کنیم و حرف‌هایی جدی درباره فرهنگ بزنیم.

وی افزود: من همه‌ی فیلم‌هایم را با سرمایه خصوصی ساخته‌ام و هیچ وقت از دولت وام هم نگرفته‌ام پس من طرف آن‌ها نیستم. من معتقدم شرایط را باید در نظر گرفت در شرایط فعلی دیدگاه تو طبیعی جلوه نمی‌کند و طبیعی است که من در نسبت با حرف تو به این نتیجه برسم که کسانی که همراه با دولت قبلی بودند، انتقادات دولت قبلی به دولت فعلی را در شکل بیانیه‌ای ارائه دهند، اگر چه در بیانیه شما نکات مثبت هم وجود دارد.

جیرانی خطاب به افخمی ادامه داد: تو می توانی از معاونت سینمایی دعوت کنی، هرچند به ایشان هم این انتقاد را دارم که وقتی آن بیانیه را از شما خواند، نباید آن طور پاسخ می‌داد. باید خیلی صبورانه پاسخ می‌داد. اما در شرایط فعلی اگر دولت پایش را کنار بکشد و پروانه ساخت برداشته شود، اصلا شرایط خوبی ایجاد نخواهد شد. چرا که دولت وسط ما و گروه‌های فشار قرار گرفته است. اما وقتی دولت مجوز ساخت می‌دهد من با اتکا به این تضمین پس فردا می‌توانم پروانه ساخت اکران فیلم‌ام را مطالبه کنم.

در ابتدای این برنامه بهروز افخمی با اشاره به انتقاد اینستاگرامی پرویز پرستویی، بازیگر سینما از رویکرد برنامه «هفت»، گفت: از ایشان دعوت می‌کنیم به برنامه بیایند چرا که گفته‌اند، برنامه سینمای ایران را کوچک و سخیف کرده است، برای همین از ایشان می‌خواهیم ضمن حضور در برنامه به ما یاد بدهند چطور سینمای ایران را بزرگ و بلیغ کنیم!


گردآوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع : isna.ir