هنرمند جوان انگلیسی به وسیله جین هایی که دوستانش به او اهدا کردند، آثاری حیرت انگیز پدید آورده است.

ایان بری، خالق تابلوهایی از جنس جین

هنگامی که ایان بری می‌خواست کمد لباس خانه مادرش را مرتب کند، مقدار زیادی شلوار جین کهنه در آن پیدا کرد. بسیاری‌ شاید با یافتن چنین لباس‌هایی آن را به نزدیک‌ترین مغازه خیریه ببرند و اهدا کنند اما این هنرمند ۳۴ ساله اهل منطقه هادرزفیلد شمال انگلستان آن را به شکل پرتره‌هایی هنری درآورده است. آثار هنری او ممکن است از فاصله دورتر نقاشی به نظر برسد، اما آنها کاملا از پارچه جین ساخته شده است. او با استفاده از انواع مختلف بافت‌ها و پارچه جین و نور و سایه آثارش را درست می‌کند.

ایان بری

ایان بری

بری که برای سر هم کردن آثارش از قیچی و چسب استفاده می‌کند، می‌گوید:

عکس می‌گیرم بعد تلاش می‌کنم آن عکس را به شکل پارچه دربیاورم.
وی می افزاید:
بخشی از پارچه را که قیچی می‌کنم مثل یک پنجره روشن یا یک انعکاس یا چیزی مثل آن به نظر می‌آید یا اگر بخواهم یک منحنی زیبا را قطع کنم، اطراف جیب شلوار جین خواهد بود... برای همین هم بخشی از چالش این است که یک سطح مکدر را براق بسازم. بری کارش را با استفاده از جین‌هایی که دوستان و خویشاوندانش به او اهدا کردند، شروع کرد.
او در حال حاضر ۲۰۰۰ لباس از جنس جین در اختیار دارد تا از آن در کارهای هنری‌اش استفاده کند. کارهای او به موضوعاتی مثل این که چگونه مردم با هم ارتباط برقرار می‌کنند و چگونه جوامع در حال تغییر است، می‌پردازد. او می‌گوید که ارتباط مردم با یکدیگر در جوامع شهری کمرنگ شده است. 

او به تم خانه در آثارش می‌پرازد و این که مردم چگونه با وجود داشتن همه چیز ناراضی هستند

او به تم خانه در آثارش می‌پرازد و این که مردم چگونه با وجود داشتن همه چیز ناراضی هستند 

وی می گوید:
در جایی که من زندگی‌ می‌کنم، در لندن، همه همسایه‌ها را می‌شناسم اما بسیاری‌ها در لندن با همدیگر حرف نمی‌زنند.
بری اضافه می کند:
کافه ها که قبلا جایی برای تعامل مردم با یکدیگر بود، در حال بسته شدن است... در گذشته ما خود را با افراد در جامعه مقایسه می‌کردیم، حالا ما خود را با افراد در اینترنت، با سلیبریتی‌ها مقایسه می‌کنیم. او همچنین به تم خانه در آثارش می‌پرازد و این که مردم چگونه با وجود داشتن همه چیز، ناراضی هستند.

 چیدمان ایان بری در کنتاکی آمریکا

 چیدمان ایان بری در کنتاکی آمریکا

یکی از آخرین نمایشگاه‌های چیدمانی ایان بری در کنتاکی آمریکا است که قصد دارد آن را به شهر خودش هم ببرد بری که حالا طرفدارانی در سراسر جهان دارد می‌گوید برای دانستن تاثیر واقعی آثار او، باید نسخه واقعی آن را از نزدیک دید.

او عکس‌ می‌گیرد و سپس آن را روی پارچه جین طراحی می‌کند.

او عکس‌ می‌گیرد و سپس آن را روی پارچه جین طراحی می‌کند.

او می‌گوید:
حتی از حدود یک متر دورتر هم مردم فکر می‌کنند که آنها تابلوی نقاشی استبه همین دلیل است که بری می‌خواهد نمایشگاهی در شمال انگلستان داشته باشد. او قبلا نمایشگاه‌هایی در برخی موزه‌ها و نگارستان‌ها در آمریکا، سوئد و همچنین در لندن برگزار کرده که بازدیدکنندگان فراوانی داشته است. او می‌گوید دوست دارد افراد عادی جامعه که معمولا به نمایشگاه‌ها نمی‌روند به نمایشگاه او بیایند تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.


پرتره آیرتون سنا قهرمان درگذشته مسابقات فرمول یک؛ ساخته شده با پارچه‌های جین

پرتره آیرتون سنا قهرمان درگذشته مسابقات فرمول یک؛ ساخته شده با پارچه‌های جینبیشتر بدانید : بهترین جایی که می توانید برای طراحی کردن بروید کجاست؟


گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: mehrnews.com


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
X