در این مقاله قصد داریم از بعضی اسرار معروف‎ترین نقاشی جهان، «مونالیزا» شاهکار لئوناردو داوینچی سردربیاوریم

تابلوی نقاشی لبخند ژکوند و اسرار پنهان

کسی نیست که «مونالیزا» شاهکار لئوناردو داوینچی را نشناسد، حتی افرادی که تخصصی در نقاشی ندارند، اما افراد کمی از رازورمز این تابلو، چیز‌هایی می‎دانند.

می‎گویند این تابلو تاحدی مورد‌علاقه داوینچی بوده که هرجا می‌رفته، آن را همراه خودش می‌برده‌است. حالا معلوم نیست علاقه شدید این هنرمند، «مونالیزا» را این‌طوری برسر زبان‌ها انداخته یا واقعا رازی در چهره این زن ناشناس وجود دارد که بعد از ۵۰۰ سال هنوز افرادی دربه‎‏در به دنبال کشف آن هستند.

یکی از این افراد «پاسکال‌کوته» دانشمند فرانسوی است که ۱۰ سال وقت صرف بررسی «لبخند ژکوند» کرده‎است.

او با کمک فناوری‎های جدید، متوجه شده یک تصویر پرتره در زیر این نقاشی پنهان‌شده که درواقع چهره مونالیزای واقعی است و در ۵۰۰ سال گذشته هیچ هنردوستی متوجه آن نشده‎است. کوته با یک دوربین چندطیفی ۲۴۰ مگاپیکسلی که اختراع خودش است و با استفاده از طول موج‌های نور ماورای بنفش و مادون‌قرمز، نقاشی را با دقت بازبینی و با زوم کردن تصویر چشم چپ مونالیزا، اثر یک فرچه یا کاردک را در ناحیه ابرو ثابت کرده‎است.

تابلوی نقاشی لبخند ژکوند
تابلوی نقاشی لبخند ژکوند

یکی از ویژگی‌های بحث‌برانگیز مونالیزا، همان‎طور که دیده‎اید، این است که او هیچ موی ابرویی در صورت ندارد. کوته در مصاحبه‎ای گفته‎است: «من، چون دانشمند هستم باید منطقی باشم، منطقی نیست که مونالیزا ابرو و مژه نداشته‎باشد، من یک مو از ابروی او را کشف کردم».

یکی دیگر از مسائل مطرح‌شده، شکل قرار گرفتن بازوی راست است که در امتداد شکم کشیده شده‌است.

این اولین بار است که یک نقاش، دست و مچ سوژه‌ای را با چنین حالتی می‌کشد. جالب این‎جاست که بعد‌ها هنرمندان دیگر بدون این‎که دلیل داوینچی را بدانند این حالت را از او کپی کردند، اما احتمالا هدف داوینچی مخفی کردن لایه های پنهان نقاشی اش بوده‎است.

کوته همچنین رنگدانه‌ای را درست پشت مچ دست راست کشف کرده‎است که با پارچه‌ای که زانوی مونالیزا را پوشانده، هماهنگی دارد.

اگر با دوربین مادون‌قرمز به آن نگاه کنید متوجه خواهید‌شد که مونالیزا پارچه‌ای را با دستش نگه داشته‌است.

نکته عجیب دیگر آن است که هیچ اثری از حرکت و رد قلم در پیراهن یا مو‌های مونالیزا دیده نمی‌شود و مشخص نیست داوینچی چگونه رنگ را روی بوم پخش کرده‎است.

تصاویر مادون‌قرمز از طراحی اولیه و مقدماتی داوینچی که زیر لایه‎هایی از رنگ و جلا پنهان شده، نشان می‌دهد که این نابغه بزرگ همچون آدم‌های عادی دچار تردید می‌شده‌است.

در تحقیقات دیگری که کارشناسان میراث تاریخی و فرهنگی ایتالیا انجام داده‎اند، با بزرگ‌نمایی تصویر در چشم راست مونالیزا، دو حرف LV دیده شده‌است که به نظر می‌رسد حروف آغازین نام لئوناردو باشد. همچنین زیر انحنای پشت سر مونالیزا، دو عدد ۷ و ۲ دیده می‌شود.

کارشناسان جزئیات بسیار دقیقی را آزمایش کرده‌اند و همه آن‌ها تایید می‌کنند که این علامت‌ها نمی‌توانند اتفاقی یا در اثر یک اشتباه ایجاد شده‎باشند؛ به اعتقاد آن‌ها تمام این نشانه‌ها به عمد وارد تابلو شده‎اند که رازشان بالاخره فاش می‎شود.
 

بیشتر بدانید : رازهای مونالیزا فاش شد!! (+تصویر)

بیشتر بدانید : چه چیز‌هایی را درباره تابلوی مونالیزا نمی‌دانیم؟!

بیشتر بدانید : راز لبخند مونالیزا کشف شد!!

بیشتر بدانید : 10 نكته خواندنی درباره تابلوی مونالیزا، بانوی رازآلود رنسانسی (+عکس)

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: yjc.ir


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X