علت منع ورود ایرانی ها به آمریکا از نظر یک مقام ارشد آمریکایی
 یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا حضور اعضای گروهک تروریستی منافقین در سخنرانی روز یکشنبه پمپئو را رد نکرد و در سخنانی کاملا متناقض گفت دولت آمریکا به سیاست پشتیبانی از مردم ایران و منع سفر شهروندان آن به خاک این کشور ادامه خواهد داد.

مقام آمریکایی: منع ورود ایرانی‌ها برای حمایت از آنهاست

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا حضور اعضای گروهک تروریستی منافقین در سخنرانی روز یکشنبه پمپئو را رد نکرد و در سخنانی کاملا متناقض گفت دولت آمریکا به سیاست پشتیبانی از مردم ایران و منع سفر شهروندان آن به خاک این کشور ادامه خواهد داد.

 به نقل از تارنمای وزارت امور خارجه آمریکا، این مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است در جریان یک نشست خبری درباره جزئیات سخنرانی روز یکشنبه وزیر خارجه این کشور در جمع ایرانی-آمریکایی ها در کالیفرنیا مدعی شد دولت ترامپ خیرخواه مردم ایران است و از تمام توان خود برای کمک به ایرانی ها بهره می برد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا خبر داد که در جریان سخنرانی مایکل پومپئو که «حمایت از صدای ایرانی» نامگذاری شده است، چند نماینده ضدایرانی کنگره، از جمله 'ادوارد رویس' و 'تام کاتن' حضور خواهند داشت.

وی در سخنانی که حاکی از بی اطلاعی از تاریخ رخداد انقلاب اسلامی است، افزود: ما در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی هستیم. رژیم ایران آخرین رژیم انقلابی در زمین است و انقلاب خود را در خاورمیانه صادر می کند. وزیر خارجه در مورد آن بحث خواهد کرد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا که مشخص نیست چرا نامش فاش نشده است، اضافه کرد: در 40 سال گذشته حکومت ایران با خالی کردن جیب مردم ایران، تروریسم را در منطقه گسترش داده و دست به سرکوب وحشیانه در داخل زده است. او برخی از موارد فساد رژیم را به نمایش می گذارد. او آزار و اذیت اقلیت های مذهبی را برجسته خواهد کرد.

این اظهارات در حالی است که ایران به دعوت دولت های قانونی سوریه و عراق برای ارائه خدمات مستشاری در مقابله با تروریسم به این کشورها رفت و بنا به گفته مقامات عراقی، اگر کمک های ایران نبود، اکنون می بایست شاهد دولت تروریستی در عراق و سوریه می بودیم.

علاوه بر آن، حضور نمایندگان مجلس از اقلیت های مذهبی که در قانون اساسی ایران به رسمیت شناخته شده اند، فعال بودن کلیساها و اماکن مذهبی کلیمی ها و زرتشتی ها نیز نشان دهنده بی اطلاعی مقامات واشنگتن از واقعیت های ایران است.

وی درباره دیگر محورهای سخنرانی پمپئو را توجه به خواسته اقتصادی مشروع مردم ایران دانست و بدون در نظر گرفتن آثار تحریم ها بر زندگی مردم، اظهار کرد: او از خواسته های مشروع مردم ایران، به ویژه خواسته های اقتصادی خود برای زندگی بهتر، حمایت می کند. او همچنین گزارشی درباره افزایش حداکثر فشار اقتصادی و انزوای دیپلماتیک ایران ارائه خواهد داد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: وزیر خارجه بسیار مایل است که مردم ایرانی در آمریکا از همان کیفیت زندگی مشابه مردم آمریکا برخوردار باشند.

خبرنگاری پرسید: هنگامی که در مورد حمایت آمریکا از اعتراض ها صحبت می کنید، آیا این بدان معناست که ایالات متحده از تغییر رژیم حمایت می کند؟ سوالی که هست این است که دولت می گوید این کارها برای فقط تغییر رفتار است، اما نوع خواسته های شما از ایران بسیار گسترده است و می تواند به آسانی در راستای تغییر رژیم به کار رود.

این مقام آمریکایی در پاسخ گفت: اگر شما به شرط دوازده گانه وزیرخارجه نگاه کنید، این فهرست خواسته های جهان قبل از برجام از ایران بود و هیچ کسی در آن زمان نمی گفت که این 12 خواسته برنامه ای برای تغییر رژیم است. این لیست دوازده گانه اینگونه نیست که ما داده باشیم. این فهرستی است که ایران ایجاد کرده است.

وی مدعی شد که ایران در زمینه های هسته ای، تروریسم، موشکی و نقض حقوق بشر تهدید کننده است و افزود: این شرط های دوازده گانه خواسته هایی معمولی هستند که باید از یک ملت انتظار داشت. بنابراین ما به دنبال تغییر رفتار رژیم ایران هستیم.

این مقام وزارت خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به اینکه در راستای ادعای حمایت از ایرانی ها، آیا کاخ سفید محدودیت های سفر برای شهروندان ایرانی را حذف خواهد کرد؟ گفت: خیر، این محدودیت ها به دلیل عدم همکاری ایران در مبارزه با تروریسم وضع شده است. بنابراین محدودیت های ویزا که ما اعلام کرده ایم، نتیجه ناتوانی دولت ایران در به اشتراک گذاشتن اطلاعاتی است که ما به دنبال آن هستیم. البته این محدودیت های سفر بر ویزای دانشجویی اعمال نمی شود.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت داخلی ایران مدعی شد: مردم ایران علیه تورم، بیکاری، فساد عمیق، حمایت دولت از تروریسم اعتراض می کنند. ما از خواسته آنها برای شنیدن صدایشان حمایت می کنیم.

مقام معرفی نشده وزارت خارجه آمریکا اظهار کرد: ما منتظر روزی هستیم که رژیم ایران با معیارهای امنیت ملی و معیارهای امنیت عمومی همگامی داشته باشد. در آن زمان، قادر خواهیم بود که این محدودیت ها را مجددا بررسی کنیم و به دنبال راهی برای حمایت از سفر قانونی ایرانی ها به ایالات متحده باشیم.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: irna.ir