ركودی كه از یك‌سال گذشته بازار مسكن در سراسر كشور را فراگرفته، شمال را دستخوش تغییراتی كرده است. از یك‌سو طی دو ماه اخیر، اقامت چندروزه مردم...

 
به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد، ركودی كه از یك‌سال گذشته بازار مسكن در سراسر كشور را فراگرفته، شمال را دستخوش تغییراتی كرده است.از یك ‌سو طی دو ماه اخیر، اقامت چندروزه مردم در شهرهای شمالی در قالب سفرهای تابستانی و كاهش 20‌درصدی قیمت ویلا در شهرهای توریستی، تقاضا برای خرید خانه دوم در شمال را افزایش داده و موجب شده خرید و فروش ویلا در استان‌های شمالی اندكی با بهبود مواجه شود.

اما از سوی دیگر از حوزه ساخت‌و‌ساز خبر رسیده ویلا‌ سازی در شمال محدود شده و عمده ساخت و سازهای اخیر در قالب آپارتمان یا برج‌های مسكونی شكل گرفته است. به گفته مشاوران املاك، سه عامل ركود مسكن، كمبود زمین و قیمت بالای زمین مسكونی باعث شده ویلاسازی در شمال رنگ ببازد و سازنده‌ها از طریق مشاركت با مالكان ویلاهای قدیمی، آنها را تخریب كنند و در زمین آن آپارتمان‌های مسكونی بنا كنند.

به اعتقاد سازنده‌ها، ساخت آپارتمان به جای ویلا باعث می‌شود استفاده بیشتری از زمین شود و ضرر ناشی از ركود یك سال اخیر با ساخت تعداد بیشتری واحد مسكونی و فروش آنها، جبران شود.

این روند اگر ادامه پیدا كند تا چند سال آینده شكل و شمایل شهرهای شمالی به كل تغییر می‌‌كند. و بازار مسكن در این مناطق نیز از مشتریان غیر بومی خالی می‌شود.

در حال حاضر بازار مسكن در شمال رونق نسبی گرفته است.

برخی مشاوران املاك مستقر در شهرهای توریستی شمال كشور می‌گویند: «بازار در دو ماه گذشته اگرچه حال و هوای تابستان 87 را ندارد، اما در مقایسه با ابتدای سال، حجم معاملات ملكی افزایش یافته است.»

عمده معاملات ملكی در شمال كشور در خرید و فروش ویلا خلاصه می‌شود. زمین مسكونی و آپارتمان نیز در اولویت‌های بعدی قرار دارد.

تابستان باعث شده در مرتفع‌ترین شهرهای كشور، بازار مسكن كمی رونق بگیرد، اما ساخت‌وساز در این مناطق هنوز متوقف است.

رییس اتحادیه مشاوران املاك چالوس در این‌باره به دنیای‌اقتصاد گفت: برخی سازنده‌ها از 2‌سال پیش اقدام به ساخت پروژه‌های كاملا لوكس كردند، اما از ابتدای سال تاكنون املاك ساخته‌شده فروش نرفته‌اند و به همین دلیل فعلا تمایلی به ساخت ویلا و آپارتمان در شمال وجود ندارد.

علیرضا شعبان‌پور در ادامه با اشاره به كمبود نسبی زمین مسكونی در شهرهای توریستی شمال كشور و همچنین قیمت بالای خرید این زمین‌ها از رونق آپارتمان‌سازی در این مناطق خبر داد و گفت: اگرچه ساخت‌وساز در ركود است، اما اندك سرمایه‌گذارانی كه هنوز توان ادامه كار را دارند ترجیح می‌دهند به جای ویلا، آپارتمان بسازند تا از زمین استفاده بیشتری ببرند.

وی افزود: در شرایط كنونی هزینه خرید زمین، تراكم و عوارض شهرداری سازنده‌ها را به طرف ویلاهای قدیمی كشانده تا با خرید و تخریب آنها، آپارتمان‌های نوساز را در آنجا بنا كنند.

شعبان‌پور دبیر اتحادیه كشوری مشاوران املاك در ادامه گفت‌وگو با دنیای‌اقتصاد درباره هزینه ساخت‌وساز در شمال كشور گفت: هزینه ساخت آپارتمان لوكس توسط پیمانكار بدون احتساب قیمت زمین، معمولا از 600‌هزار تا 700‌هزار تومان است كه البته در مناطق مختلف كمی تغییر می‌كند.

وی همچنین هزینه ساخت ویلای لوكس را نیز حداكثر متر مربعی 900‌هزار تومان اعلام كرد.

در حال حاضر؛ حدود قیمت خرید هر مترمربع زمین مسكونی در استان‌های شمالی از 50‌هزار تومان تا 600‌هزار تومان در نوسان است كه بسته به نوع سند و موقعیت جغرافیایی زمین، قیمت‌ها متفاوت است.

بازار تكان خورده

شعبان‌پور، رییس اتحادیه مشاوران املاك چالوس معتقد است بازار مسكن در یك‌ ماه اخیر تكان خورده و خرید و فروش‌ها شروع شده است.وی در این ‌باره گفت: روند معاملات رشد تصاعدی پیدا كرده، اما هنوز نسبت به تابستان سال گذشته، ركود كاملا احساس می‌شود.وی افزود: قیمت ویلا و زمین در شمال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 20 تا 30‌درصد ارزان شده است و همین مساله باعث شده خریدها كمی رونق بگیرد.

شعبان‌پور بیشترین كاهش قیمت ملك را شامل زمین و در منطقه مازندران عنوان كرد. وی افزود: در شهرهای غیرتوریستی، بازار مسكن تقریبا روند ثابتی را طی كرده است.

به گزارش دنیای‌اقتصاد، رکود شاید در ظاهر تنها یک کلمه 4 حرفی باشد، اما معنای آن به اندازه‌ای وسیع و گسترده است که اگر شامل حال هر بازاری شود آن را با بحران مواجه می‌کند و اگر هم مانند یک خوره عمل کند قسمتی از اقتصاد را فلج می‌کند.

مدت زمان نسبتا طولانی است که رکود در بازار مسکن تهران و سایر شهرهای دیگر سایه افکنده است به همین خاطر این مساله دیگر از نظر مشاوران املاک یک امر بدیهی محسوب می‌شود. شاید در ابتدا که رکود شروع شد، مالکان و سازنده‌ها بودند که از این شرایط پیش آمده ابراز نارضایتی می‌کردند؛ چرا که می‌دانستند خیلی زود با ضرر ناشی از عدم فروش واحدهای ساخته‌شده روبه‌رو خواهند شد، اما از آن طرف خریداران و مستاجران بودند که وضعیت پیش آمده را باب میل خود می‌دانستند، زیرا فرصتی مناسب برای خرید ملک پیدا کرده بودند کسانی که قصد خرید ملک را داشتند به این موضوع پی برده بودند که با گذشت مدتی از رکود‌، قیمت ملک کاهش پیدا خواهد کرد‌.

گروه مسكن دنیای اقتصاد در این گزارش‌، وضعیت ساخت‌و‌ساز و خرید و فروش ویلا در شهرهای شمالی کشور را با توجه به فصل تابستان و میزان استقبال خریداران واحدهای ویلایی مورد بررسی قرار داده است‌.

ساخت‌و‌ساز در بسیاری از شهرهای مازندران و گیلان متوقف شده است‌. كلیه مشاوران املاکی که در این شهرها در زمینه خرید و فروش ملك فعالیت دارند و حتی سازنده‌های معتبر واحدهای ویلایی علت اصلی افت در حجم ساخت‌و‌ساز را نبود مشتری بیان می‌کنند‌.

این مشاوران اظهار کردند که امسال و البته اگر بخواهیم دقیق تر به این نکته توجه کنیم از اواسط سال گذشته بازار فروش واحدهای ویلایی پا به ركود گذاشت و اكنون رکود را به وضوح می‌توان در بازار مشاهده كرد.

به همین دلیل در اغلب شهرها و روستاهایی كه در گذشته بسیار مورد استقبال خریداران واقع می‌شد و به همین ترتیب ساخت‌و‌ساز زیادی در آنها صورت می‌گرفت دیگر خبری از رونق نیست و کسادی در حدی است که بسیاری از سازنده‌ها، سازه‌های خود را نیمه‌کاره رها کردند و منتظر هستند تا بازار نظاره‌گر رویداد خوشایندی باشد تا دوباره بتوانند کار خود را از سر بگیرند‌.

یکی از مشاوران املاکی که در استان مازندران به صورت گسترده فعالیت می‌کند در این زمینه به دنیای‌اقتصاد گفت‌: «بازار مسکن در این محدوده (بابل‌، سیسنگان‌، رامسر‌، سرخ رود) مدت طولانی است که رونق را به خود ندیده و اکثر تعداد مراجعه‌کننده‌ای که در بازار حضور دارند به دنبال خرید زمین‌هایی با متراژ پایین و قیمت مناسب هستند‌. قیمت پیشنهادی هر مترمربع آپارتمان نوساز مسکونی در این 4 شهر بین 600‌هزار تا 800‌هزار تومان از سوی مالکان بیان شده است به طوری که آپارتمانی که سال گذشته یک‌میلیون تومان بود در حال حاضر 800‌هزار تومان است و 20‌درصد افت قیمت در این منطقه به چشم می‌خورد‌.»

وی در ادامه گفت: «خریداران از بازار توقع بیجا دارند، زیرا آنها هنوز انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها را دارند و این انتظار سبب شده تا مراجعه کنندگان تنها با هدف پرس‌وجو قیمت در بازار دیده شوند.»

كاهش چشمگیر ساخت وساز

او در ادامه اظهار کرد: «البته نمی‌توان همه تقصیرها را به گردن مشتریان انداخت به علت آنکه این نکته را باید در نظر بگیریم که نقدینگی در دست مردم کم است و میزان مبلغی که در دست دارند کفایت خرید ملک را نمی‌کند، اما در کنار این مساله این نکته را باید ذکر کرد که قیمت ملک هم چیزی نیست كه هر لحظه با کاهش روبه‌رو باشد، بلکه تنها با میزان افت قیمتی مواجه خواهد بود و در نهایت شاید برای مدتی نرخ‌ها در همان حد باقی بماند‌.»

یکی دیگر از مشاوران املاک که در رامسر فعال است، گفت: «ساخت‌و‌ساز در این چند وقت اخیر با کاهش چشمگیری مواجه بوده است که یکی از دلایل اصلی آن پرداخت نکردن وام از سوی بانک‌ها است که این امر موجب شده تا دست سازندگان از سرمایه کوتاه شود و با مشکل مواجه شوند‌.

علت بعدی صورت نگرفتن ساخت‌و‌سازها نبود سود برای سازندگان است، زیرا خیلی وقت است که در بازار خریداری پا نمی‌گذارد‌. به همین خاطر در این محدوده قیمت واحدهای ویلایی در مقایسه با قیمت‌های سال گذشته حدود 15‌درصد کاهش داشته است و این افت قیمت به بعد از سال 88 مربوط می‌شود‌.»

در شهر چمستان که در حد فاصل شهرستان‌های آمل و نور واقع شده است، یک مشاور املاک گفت: «مدتی است که تعداد بنگاه‌های املاک در کشور افزایش یافته و به قول گفتنی دست بالای دست بسیار زیاد شده است‌. در گذشته تعداد معاملاتی که در بنگاه‌ها صورت می‌گرفت بسیار بیشتر به چشم می‌آمد و رضایت‌بخش‌تر بود، اما ممکن است به علت افزایش تعداد بنگاه‌ها همان تعداد معاملات سابق دیگر به چشم نیاید‌.»

صدای پای خریدار را می‌شنویم

او همچنین افزود: «در کل، بازار فعلی بازار جالبی نیست، زیرا زمانی که ما بنگاهداران از یکدیگر وضع بازار را پرس‌وجو می‌کنیم، تعداد آمار خرید و فروشی که گفته می‌شود در حد معمول نیست‌. اما این نکته را باید خاطرنشان كرد که یک هفته است که صدای پای خریداران در بازار شنیده می‌شود‌. قیمت واحد‌های ویلایی و مسکونی در این منطقه تغییر محسوسی نداشته و نسبت به آخرین قیمت در سال گذشته ثابت مانده است‌.»

در منطقه اطاقور یک مشاور املاک در مورد وضعیت ساخت‌و‌ساز در این محدوده گفت: «اینجا ساخت‌و‌ساز در حد معمول صورت می‌گیرد، اما تعداد مراجعه‌کننده برای خرید نسبت به سابق کمتر شده است‌. اکثر واحدهای ویلایی در اطاقور از متراژهای بالایی بهره‌مند هستند، اما این روزها بسیاری از خریداران به دنبال واحدهای ویلایی با متراژ‌های بسیار کوچک در حد 60 تا 70‌متری با فضای سبز 100 تا 150 متر هستند در صورتی که متراژ اکثر ویلاها بیش از 150‌متر مربع است‌. اما در این بین نوع درخواست خریداران نشان دهنده وضعیت مالی آنها است‌. سال‌های پیش هم تعداد خریداران بیشتر بود و هم آنها متراژ خاصی در نظر نداشتند و راحت‌تر ویلا خریداری می‌کردند، اما طی امسال و سال گذشته خریدار کمتر شده و برای خرید ملک مورد نظر خود ملاک‌های خاصی دارند‌.

قیمت ویلا در شهر اطاقور از بعد از فروردین ماه امسال بطور متوسط با 20‌درصد افزایش همراه بوده است و خریدارانی که نسبت به این منطقه شناخت دارند از صعود قیمت در اطاقور شاکی نیستند، زیرا قیمت زمین در این منطقه در مقایسه با سایر شهرهای همجوار کمتر است به همین خاطر افزایش قیمت در اطاقور زیاد به چشم نمی‌خورد‌.»در حوالی چالوس یکی از مشاوران املاک در مورد وضعیت ساخت‌و‌ساز کنونی در این منطقه اظهار کرد: «میزان ساخت‌و‌ساز در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار افت داشته، زیرا هنگامی‌که مقدار کافی پول نقد در دست خریدار نیست در این صورت بازار شاهد معاملات خرید و فروش نیست با این حساب میزان ساخت‌و‌ساز کاهش یافته است‌. از طرف دیگر، برخی از مالکان یا بهتر است گفته شود برخی از سازندگان برای اینکه به سرمایه خود دست یابند و شرایط را برای خریداران ویلا سهل‌تر نمایند‌، فروش اقساطی را در برنامه فروش خود گنجانده‌اند‌. بدین ترتیب بسیاری از مشتریان با پرداخت اقساط بلند یا کوتاه مدت می‌توانند صاحب ملک شوند‌.»
 
 گردآوری:‌ گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:donya-e-eqtesad.com 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
پربیننده ترین اخبار
 
X