قبض مشترکان پرمصرف ۷ برابر می‌ شود
طبق طرح اولیه وزارت نفت، قبض گاز ۷۶ درصد از مشترکان تغییر نخواهد یافت، ۲۰ درصد مشترکان با افزایش ۵۰ درصدی تعرفه‌ها مواجه می‌شوند و قبض مشترکان پرمصرف که تنها شامل ۴ درصد از مشترکان هستند هفت برابر می‌شود و بین ۱۲۵ هزار تا ۹ میلیون تومان افزایش می‌یابد

جزئیات جریمه مشترکان پر مصرف

جریمه بدمصرف های گاز از اول این ماه اجرایی می‌شود. طبق طرح اولیه وزارت نفت در این خصوص ،قبض گاز ۷۶ درصد از مشترکان تغییر نخواهد یافت، ۲۰ درصد مشترکان با افزایش ۵۰ درصدی تعرفه‌ها مواجه می‌شوند و قبض مشترکان پرمصرف که تنها شامل ۴ درصد از مشترکان هستند هفت برابر می‌شود و بین ۱۲۵ هزار تا ۹ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

در روزهای اخیر، آمارهای رشد مصرف گاز در کشور خبرساز شده است.

طبق اظهارات سخنگوی شرکت ملی گاز، مصرف این حامل انرژی در پاییز امسال به ۵۶۰ میلیون متر مکعب در روز رسیده است. این در حالی است که به گفته اوجی، وزیر نفت، مصرف گاز در پاییز سال گذشته ۳۵۰ میلیون متر مکعب بوده و به عبارتی، مصرف گاز بخش خانگی و تجاری ۶۰ درصد افزایش یافته است.

این رشد بالای مصرف در شرایطی اتفاق افتاده که هنوز فصل زمستان هم آغاز نشده است و به احتمال زیاد با افزایش برودت هوا، مصرف گاز به رشد جهشی خود ادامه خواهد داد. در این شرایط، وزارت نفت به دنبال تشویق مردم به مصرف بهینه گاز در کنار سیاست های تنبیهی و جریمه برای پرمصرف هاست.

افرادی که تنها شامل ۲۵ درصد مشترکین خانگی هستند ولی بیش از ۵۰ درصد مصرف را به خود اختصاص داده اند. اغلب این افراد، از دهک های بالای جامعه هستند که به دلیل متراژ بالای خانه و امکانات لاکچری، مصرف گاز بالایی را ثبت کرده و در عین حال به دلیل فاصله قیمت گاز در بخش خانگی با قیمت واقعی، (تا ۲۲ برابر نسبت به پلکان اول مصرف گاز) یارانه پنهان بیشتری دریافت می‌کنند.
چگونگی جریمه بدمصرف ها

طبق گفته وزیر نفت، قرار است جریمه بدمصرف ها از آذرماه اعمال شود. اگرچه در این زمینه هنوز جزئیات دقیقی اعلام نشده، اما پیگیری ها، نشان می دهد طبق جدول زیر، دولت به دنبال افزایش تعرفه بدمصرف های گاز است.

همان طور که مشاهده می شود، طبق طرح وزارت نفت، قبض گاز ۷۶ درصد از مشترکین تحت تاثیر اصلاح قیمت‌ها قرار نخواهد گرفت. قبض گاز مشترکین با مصرف متوسط به بالا بین ۲ تا ۵۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت و قبض مشترکین پرمصرف بین ۱۲۵ هزار تومان تا ۹ میلیون تومان افزایش می‌یابد.


قبض مشترکان پرمصرف ۷ برابر می‌ شودگردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: روزنامه خراسان