قوامی: در شرایط جنگی هستیم/نباید تهدیدهای آمریکا را شوخی گرفت
قوامی: تعارف که نداریم بالاخره آمریکا اعلام جنگ کرده است و ما نباید این تهدیدات را به شوخی بگیریم. حتما باید به ظرفیت های داخل کشور توجه کنیم که هم جهتی بین همه نهادهای نظام ایجاد شود .

اگر همین طورر بدون مدیریت انتظارات جلو برویم شرایط اقتصادی سخت تر می‌شود

هادی قوامی نایب رئیس کمیسیون برنامه وبودجه در مورد اقدامات دولت و مجلس برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها گفت: قیمت دستوری نیست که ما به قیمت دستور دهیم بالا بیاید یا پایین بیاید البته می شود فشارهایی را ایجاد کرد و قیمت ها را ثابت نگه داشت  منتها چون به صورت نسبی قیمت ها درحال تغییر است حتما این موضوع بربخش های دیگر تاثیر می گذارد وآثارآن ظاهرمی‌شود.

نماینده اسفراین در مجلس ادامه داد: وقتی شرایط برای تولید و صادرات خوب نیست، قطعا ما مشکل کمبود تقاضا پیدا می کنیم البته عامل انتظارات نیز تاثیرگذار است که دولت می تواند براین عامل اثر بگذارد و آن را مدیریت کند الان مهمترین کاری که دولت و مجلس سوای قوانینی که می توانند قیمت ها را کنترل کنند داشته باشند بحث مدیریت انتظارات است .

الان انتظارات مردم و عدم مدیریت آنها آسیب زیادی به کشورزده است، وقتی انتظارات مردم نسبت به آینده خوب نمی شود تقاضا افزایش پیدا می کند و در پی افزایش تقاضا مردم تلاش می کنند که دارایی هایشان را ازشکلی به شکل دیگر دربیاورند که این موضوع باعث افزایش قیمت میشود.

مدیریت انتظارات کار سختی نیست البته کار آسانی هم نیست، قطعا دولت و مجلس هم از این وضعیت ناراضی هستند، دولت می خواهد  در همه کشور رونق باشد و عملکرد موفقی داشته باشد و همه اینها به صورت منفی به عملکرد دولت تمام می‌شود .

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: درحال حاضر در شرایط جنگ هستیم، وقتی ترامپ اعلام می کندکه نسبت به ایران تحریم های سختی را اعمال می کنم قطعا این مسئله سرمایه گذاری خارجی در داخل کشور را سخت می کند  و سرمایه گذاران داخلی  تحت فشار قرار می گیرند و همین مسئله باعث بی رونقی تولید و به هم ریختگی شرایط اقتصادی کشور می شود.

اگر همین طورر بدون مدیریت انتظارات جلو برویم شرایط اقتصادی در آینده سخت تر می‌شود؛ البته خیلی ها به استقبال شرایط سخت آینده هم می روند یعنی هم اینکه احساس می کنند از تیر ماه اتفاقاتی می افتد و از مهرماه اتفاقات بدتری می افتد از الان سعی می کنند که در وضعیت عرضه و تقاضاهایشان تصمیماتی اتخاذ کنند که اینها نیز بر بازار فشار می آورد.

نماینده مردم اسفراین در مجلس در پاسخ به این سوال که آیا ادامه این روند باعث شکل گیری یکسری اعتراضات اجتماعی و مدنی نمی شود گفت: این فشارها بر اقشار ضعیف جامعه وارد می‌شود و حتما دارای آثار منفی است که یکی از آنها می توانند همین اعتراضات مدنی باشد که ازدی ماه 96 شاهد آن هستیم.

در حال حاضر همه ما در یک کشتی نشسته ایم و می‌خواهیم این کشتی در تلاطمات به سلامتی به ساحل برسد و باید همه کمک کنیم تا نسبت به آینده خوش بینی ایجاد شود. در حال حاضر اتفاقی که در بورس افتاده است اتفاق مثبتی است و بخشی از نقدینگی را به سمت خودش می‌کشاند که باید تلاش کنیم بر این نقطه قوت ها کار کنیم چراکه در غیر این صورت همه ما بازنده خواهیم بود یعنی اگر مدیریت انتظارات انجام نشود نه تنها دولت بلکه مجلس، قوه قضاییه و همه نهادهای نظام بازنده خواهند بود.

قوامی بیان کرد: تعارف که نداریم بالاخره آمریکا اعلام جنگ کرده است و ما نباید این تهدیدات را به شوخی بگیریم. حتما باید به ظرفیت های داخل کشور توجه کنیم که هم جهتی بین همه نهادهای نظام ایجاد شود .

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: asriran.com