آخرین حرفهای روحانی پیش از سفر به سوئیس و اتریش
رئیس‌جمهور تاکید کرد: استفاده از ظرفیت‌های گسترده همکاری برای تقویت روابط با برن و وین از جمله اهداف سفر رسمی به این دو کشور است.

اروپایی ها قرار است در روزهای آینده بسته پیشنهادی خود را ارایه کنند

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی پیش از سفر به سوئیس در جمع خبرنگاران گفت: سفر به دو کشور دوست اروپایی اتریش و سوئیس به دعوت روسای جمهور این کشورها و در پاسخ به سفر آنان به تهران انجام می‌‌‌‌‌گیرد.

رئیس‌‌‌‌جمهور با اشاره به سابقه دیرینه روابط ایران با اتریش اظهار داشت: روابط سیاسی ایران و اتریش به ۱۶۰ سال قبل بازمی‌‌‌گردد که این قدمت، بیانگر اهمیت روابط است. روابط ما با سوئیس نیز به دهه‌ها قبل برمی‌گردد و ظرفیت‌های بسیار فراوانی برای توسعه روابط اقتصادی، تجاری و همچنین علمی و فرهنگی با این کشورها داریم که از همه این ظرفیت‌ها تاکنون استفاده نشده و یکی از اهداف سفر نیز بهره‌‌‌‌گیری از تمامی این ظرفیت‌‌‌ها در روند توسعه روابط مشترک است.

روحانی با بیان اینکه شرایط امروز اروپا، تا حدودی با گذشته متفاوت است، تصریح کرد: اروپا امروز با صدای بلندتری با یکجانبه‌گرایی، مخالفت و با لحن صریح‌تری اعلام آمادگی می‌کند تا در مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی با ایران و کشورهای مهم تأثیرگذار همکاری کند.

رئیس‌‌‌‌جمهور افزود: توافق هسته‌ای بین ایران و ۱+۵ به میزبانی عمدتاً سوئیس و اتریش انجام شد و این دو کشور تلاش‌های فراوانی انجام دادند تا یک فضا و زمینه مناسب برای مذاکرات ایجاد شود.

روحانی با اشاره به خروج آمریکایی‌ها از برجام خاطرنشان کرد: امروز که آمریکایی‌ها برخلاف مقررات بین‌المللی و تعهدات چندجانبه خود از برجام خارج شده‌اند، ارتباط و مذاکره با اروپا جایگاه خاصی دارد چراکه هر پنج کشور شامل روسیه و چین و سه کشور اروپایی و مجموعه اعضای اتحادیه اروپا، تلاش می‌کنند که برجام بدون آمریکا باقی بماند.

وی ادامه داد: همه احساس می‌‌‌کنند که بقای برجام به نفع منطقه و جهان است و یکصدا آمریکا را محکوم می‌کنند که به قطعنامه ۲۲۳۱ که همه کشورها را ملزم به همکاری می‌کند، پایبند نبوده و از برجام خارج شده است.

رئیس‌‌‌جمهور اضافه کرد: این سفر فرصتی است تا در زمینه آینده برجام و توافقات با اتحادیه اروپا گفت‌‌‌‌وگو کنیم به ویژه اینکه اتریش از دیروز ریاست دوره‌‌‌ای اتحادیه اروپا را نیز عهده‌‌‌دار شده است و بنابراین با اتریش به عنوان رئیس اتحادیه نیز در این مقطع صحبت خواهیم کرد.

روحانی یادآور شد: اروپایی‌ها همچنین قرار است در روزهای آینده بسته پیشنهادی خود را ارایه کنند که راجع به این مسئله هم با آنها گفت‌وگو خواهیم کرد. البته برخی مسایل منطقه‌ای نیز وجود دارد که با اروپا درباره نقشی که ایران می‌تواند برای ثبات و امنیت کل منطقه مهم خاورمیانه داشته باشد، گفت‌‌‌وگو کرده و به این گفت‌‌‌وگوها ادامه می‌‌‌دهیم. از جمله این موضوعات سوریه، یمن و ستم‌هایی است که بر مردم این کشورها روا داشته شده و همچنان ادامه یافته است. همه جهان در قبال جنایات علیه مردم یمن مسئولند.

رئیس‌‌‌جمهور همچنین به امضای اسنادی میان ایران و اتریش و سوئیس در جریان این سفر اشاره کرد و ابراز داشت: در زمینه روابط صنعتی، تجاری، بهداشت – درمان، فناوری‌های نوین، آموزش و مدیریت منابع آب، با مقام‌های ارشد این دو کشور گفت‌وگو خواهیم کرد و اسنادی نیز به امضا می‌‌رسد.

روحانی تاکید کرد: همچنین در هر دو کشور تجار عزیز و نمایندگان بخش‌های اقتصادی ایران همراه ما هستند و در هر دو پایتخت هم در وین و هم در برن، جلسه‌ای با حضور تجار و کارآفرینان خواهیم داشت و با ایرانیان عزیز در این دو کشور نیز دیداری انجام می‌گیرد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: dolat.ir