نمی‌توان دین مردم را با زور تغییر داد
یونسی: شاید بتوان با استفاده از زور و شمشیر حکومت و دولتی را شکست داد، اما نمی‌توان دین مردم را با زور تغییر داد.

دشمنان می‌خواهند اسلام را به عنوان دین خشونت، تحجر و اجبار معرفی کنند

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی روز شنبه در دیدار جمعی از مشایخ، علما و صوفیان اهل سنت هندوستان، با بیان اینکه ملت ایران همواره نسبت به مردم شبه قاره هند نگاهی دوستانه، مثبت و برادانه داشته‌اند، گفت: دین اسلام از ایران به هندوستان منتقل شد و عشق به اهل بیت و عرفان در کنار اسلام مثلث مقدسی را در این منطقه بوجود آورده است.

حجت الاسلام علی یونسی، تقویت اسلام در هندوستان را نشان‌دهنده این دانست که مردمان این منطقه عاشق حقیقت دین هستند و افزود: این نکته بسیار حائز اهمیت است که دین از ایران به هندوستان به واسطه علم و اخلاق منتقل شد و از طریق زور، شمشیر و درگیری نبوده است.

وی تأکید کرد: شاید بتوان با استفاده از زور و شمشیر حکومت و دولتی را شکست داد، اما نمی‌توان دین مردم را با زور تغییر داد.

حجت الاسلام والمسلمین یونسی اسلام را دین اخلاق و انسانیت دانست و خاطر نشان کرد: فاجعه‌ای که امروز جهان بشریت گرفتار آن است، خشونت و افراطی‌گری بوده و متأسفانه دشمنان اسلام به دنبال این هستند که در جهان، اسلام را به عنوان دین خشونت، تحجر، زور، اکراه و اجبار معرفی کنند.

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی با بیان اینکه امروز خون مسلمانان در کشور‌های اسلامی از جمله سوریه، یمن و دیگر کشور‌ها به وسیله گروه‌های تروریستی که با نام اسلام فعالیت می‌کنند، ریخته می‌شود، گفت: همکاری و همفکری علمای جهان اسلام برای مقابله با مصیبتی که امروز جهان اسلام با آن مواجه است، ضروری است.

امروز در جمهوری اسلامی ایران میان علما و مردم با مذاهب و ادیان مختلف همکاری، زندگی اخلاقی و مسالمت‌جویانه برقرار است و همه در کنار هم با خوبی زندگی و تعامل می‌کنند.

حجت الاسلام و المسلمین یونسی با اشاره به حضور علمای اهل سنت و نمایندگان مذاهب و ادیان مختلف در مناصب تصمیم‌گیری از جمله مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی، اظهار امیدواری کرد که با ارتباط بیشتر علما و اندیشمندان کشور‌های اسلامی بتوانیم چهره واقعی اسلام رحمانی را به جهانیان معرفی کنیم.

در این دیدار مشایخ، علما و صوفیان اهل سنت کشور هندوستان با تقدیر از میهمان‌نوازی دولت و مردم ایران، سفر خود به جمهوری اسلامی ایران را مثبت ارزیابی کرده و اظهار داشتند: عشق به اهل بیت بزرگترین ثروت ملت ایران است که هیچ‌کس نمی‌تواند آن را از مردم ایران بگیرد و دلیل توسعه و دشمنی استکبار جهانی با مردم ایران هم با هدف تضعیف این علاقه و عشق است.

آن‌ها همچنین با اشاره به ضرورت گسترش ارتباط علما و اندیشمندان ایران و هند و توسعه ارتباطات فرهنگی و علمی علمای دو کشور بر لزوم برطرف کردن فاصله میان عاشقان اهل بیت و تلاش در راستای مبارزه با تروریسم و ترویج سلفی‌گری و وهابیت در جهان اسلام، تأکید کردند.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: ilnanews.com