افراد دیندار و متخصصی را که با گزینش های کذایی از تصدی گری محروم کردند
عارف گفت: بعد از انقلاب و بخصوص در دهه اخیر شائبه بی تفاوتی جریان اصلاحات به فعالیت‌های مذهبی ایجاد شد در حالی‌ که اعتقاد، باور و پایبندی اصلاح‌طلبان به ارزش‌ها بیش از برخی مدعیان و صاحبان تریبون است؛ متاسفانه به نام دین و ارزش‌ها گزینش‌های کذایی راه انداخته بودند و افراد متدین و متخصص را از تصدی مسئولیت‌های مختلف محروم کردند

افراد متدین و متخصص را به نام دین و با گزینش‌های کذایی از تصدی مسوولیت محروم کردند

محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید در آستانه سال تحصیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در  دیدار با فعالان طیف‌های مختلف دانشجویی ضمن تسلیت ایام سوگواری ماه محرم، امام حسین (ع) را یک مصلح و آرمانخواه  واقعی دانست و گفت: حرکت اصلاحی امام حسین (ع) جنبش عدالتخواهانه را در تاریخ زنده نگه داشت که انقلاب اسلامی ایران متاثر از عاشورا و یاد و خاطره آن است. استبدادستیزی، استعمار ستیزی، عدالت خواهی، آزادگی و آزادی خواهی نقش بسیار مهمی در انقلاب  اسلامی  ایران داشت و دانشجویان باید این مطالبه را از مسئولان و دست اندرکان داشته باشند که  آیا بعد از گذشت ۴۰ سال از عمر انقلاب آزادی و عدالت که به دنبال آن بودیم تا چه میزان محقق شده است؟

وی تشکل‌های دانشجویی را به حفظ سرمایه اجتماعی توصیه کرد و با انتقاد از رکود فعالیت‌های دانشجویی در دانشگاه ،بی انگیزگی را آفت جنبش دانشجویی دانست و گفت: تشکل‌های دانشجویی نباید پاسخگوی عملکرد دولتها باشند بلکه باید مطالبه‌گر باشند و از مسئولان کشور در همه قوا بخواهند پاسخگوی عملکردشان باشند. متاسفانه دانشگاه های ما در جایگاه اصلی خود قرار ندارند.

رئیس فراکسیون امید نگاه نقادانه برای اصلاح وضع موجود را از خصلت‌های بارز تشکل‌های دانشجویی برشمرد و گفت: در این شرایط خاص و برای برون رفت از آن، دانشجویان و دانشگاهیان باید مسئولین را با نقد مشفقانه خود برای اصلاح امور و پاسخ به مطالبات بویژه در حوزه های اقتصادی و اجتماعی کمک کنند.

عارف حضور مختلف تشکل‌های مختلف دانشجویی با گرایش‌های مختلف را برای دانشگاه فرصت دانست و از مسئولان خواست در ارائه مجوزهای قانونی برای فعالیت تشکل‌های دانشجویی با آنها همراهی داشته باشند و با همه تشکل‌ها و اتحادیه‌های دانشجویی صرفا بر اساس قانون عمل کنند.

وی با بیان اینکه تشکل‌های دانشجویی نباید از مسیری که آغاز کردند خسته شوند و باید مسئولیت‌پذیر باشند، به نگاه امام خمینی (ره) به فعالیت‌های سیاسی دانشجویان اشاره کرد و گفت: عدالت و پایبندی به ارزش‌ها از شاخصه‌های اصلی خط امام است. مردم در زمان پیروزی انقلاب اسلامی به خاطر ارزشها به سمت امام (ره) آمده بودند و کسانی که پیرو خط امام هستند بدانند که از ارزشها نباید عدول کرد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با یاددآوری فعالیت‌های هم نسلان خود در تشکلهای دانشجویی قبل از انقلاب، تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های اصلی فعالان دانشجویی مسلمان قبل از انقلاب پررنگ بودن فعالیتهای مذهبی بود. متاسفانه بعد از انقلاب و بخصوص در دهه اخیر به دلیل اینکه تریبون‌ها عموما در اختیار جریان مخالف اصلاحات بود و تبلیغات سویی که از طریق این تریبون‌ها صورت گرفت شائبه بی تفاوتی جریان اصلاحات به فعالیت‌های مذهبی در بخشهای متدین جامعه ایجاد شد در حالیکه اعتقاد، باور و پایبندی اصلاح‌طلبان به ارزش‌ها بیش از  برخی مدعیان و صاحبان تریبون است.

وی با تقبیح سوءاستفاده از ارزش‌ها برای حذف رقیب تاکید کرد: متاسفانه به نام دین و ارزش‌ها گزینش‌های کذایی راه انداخته بودند و افراد متدین و متخصص را از تصدی مسئولیت‌های مختلف محروم کردند.

عارف با بیان اینکه برای تشکل‌های دانشجویی اثرگذاری در فضای دانشگاه و جامعه  باید مهم باشد نه سر و صدا در فضای مجازی، گفت: یکی از چالش‌های پیش روی کشور کمبود منابع انسانی متخصص است چرا که نسل اولی‌ها به دلیل اینکه تصور می کردند همیشه در قدرت خواهند بود به دنبال کادر سازی نبودند و از تربیت نیروی انسانی متخصص غفلت شد به همین دلیل زمانی که طرح عدم بکارگیری بازنشستگان تصویب شد عده‌ای نگران شدند که  با کمبود نیروی انسانی مواجه خواهیم شد.

وی با تاکید بر اینکه برای مقابله با چالش‌های پیش روی نظام، باید حاکمیت گفت‌وگوی ملی در همه سطوح و در میان نخبگان  و جریانات سیاسی را پذیرفت گفت: مسئولیت سنگینی در این مورد بر عهده جریان اصلاح طلبی  است و باید در این زمینه تلاش جدی توسط همه دلسوزان انقلاب انجام شود تا به راهکارهای اجماعی برای حل مشکلات و معضلات برسیم.

عارف در پایان تاکید کرد: جریان اصلاح‌طلبی باید به دنبال رویکرد جدیدی باشد و یک نوع پوست اندازی در این جریان نیاز است تا بهتر بتواند در خدمت انقلاب و مردم عزیز کشورمان و پاسخ به مطالبات به حق آنها در همه زمینه‌ها باشد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir