ماکرون: باوجود تحریم‌های آمریکا ایران همچنان به برجام پایبند است
رئیس جمهور فرانسه در سخنانی در شورای امنیت گفت که باوجود تحریم‌های آمریکا ایران همچنان به برجام پایبند است

باید به بحث موشک‌های بالستیک بپردازیم

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه پس از صحبت‌های دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نشست شورای امنیت به سخنرانی پرداخت.

رئیس جمهور فرانسه در ابتدای صحبت‌هایش گفت: وظیفه ما این هست که ما این دین را به مردم و مسئولیت خود را به مردم داریم که این نظام را حفظ کنیم. اعضای شورای امنیت باید نمونه درخشانی در این زمنه باشند. ما در مسئله کره شمالی کنار هم بودیم و قطعنامه را تصویب کردیم، موضوع کره شمالی الان وارد مرحله جدیدی شده است.

ماکرون سپس به موضوع ایران اشاره کرد و گفت: ما درباره بحث ایران هم صدا هستیم. از آن زمان (سال 2015) تا الان امضا کنندگان توافق هسته‌ای دچار اختلاف شده‌اند. هدف ما این است که نگذاریم ایران به سلاح هسته‌ای برسد. برجام، توافق کامل نیست، اما توافق قاطع در این زمینه است. بحرانی که بخاطر تحریم‌های آمریکا بوجود آمده در حالی است که ایران پایبند به برجام است. برجام باید تمام طرف ها کامل اجرا شود.

وی در ادامه افزود: فکر می‌کنم ما باید یک راهبرد بلندمدت برای حل این بحران اقدام کنیم، نمی‌شود که با تحریم این کار را کرد. باید در چارچوب‌هایی باشد که ما بعد از انقضای برجام مد نظر داریم. برای همین ما باید موشک‌های بالستیک را مورد بحث و بررسی قرار دهیم با در نظر گرفتن مولفه‌های امنیت و ثبات در منطقه. ما می‌خواهیم که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای نرسد. ما هم صدا هستیم که سلاح‌های شیمیایی سوریه را حذف کنیم.

ماکرون همچنین افزود: ما باید با هم متحد باشیم، چرا که در سال‌های اخیر با هم متحد نبوده‌ایم و این به ضرر ما بوده است... در خاورمیانه، موشک‌هایی که به حزب الله و حوثی‌ها داده می‌شود، باید الان جلویش گرفته بشود. فرانسه مایل است اعلام کند که مایل است تلاش‌های بین‌المللی ادامه پیدا کند. ما به تعهدات خود در زمینه منع تکثیر تسلیحات کشتار جمعی پایبند هستیم. مجددا خواستار اتحاد و حفظ مسئولیت همه ما هستم، چرا که اگر اینطور نشود، کل این نظام به هم خواهد خورد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
SEEMORGH.COM/NEWS
منبع: TASNIMNEWS.COM