آقازاده‌ای که هیچ‌گاه درپی تعیین‏‌کردن سیاست و جریانات نبود
به نقل از مرکز اسناد انقلاب اسلامی در برش‌هایی از خاطرات نزدیکان سیدمصطفی خمینی به مهمترین ویژگی‌های اخلاقی او اشاره شده است که در ادامه می‌خوانید:

به مناسبت چهل‌ویکمین سالگرد درگذشت سیدمصطفی خمینی؛سیدمصطفی، فرزند ارشد امام که در دوران نهضت اسلامی به عنوان مشاور در کنار ایشان حضور داشت و از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بود، در زندگی شخصی نیز همواره مورد تحسین همگان بود و سیری در سیره عملی و رفتاری وی نشان می‌دهد ساده‌زیستی، بی‌توجهی به مال دنیا و توجه نکردن به نام و عنوان، دقت در استفاده از وجوهات شرعی و مردم‌داری از ویژگی‌هایی بود که در شخصیت او آشکار بود.


ساده‌زیستی

رهبر انقلاب، آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به منش ساده و رفتار به دور از تجمل حاج‌آقا مصطفی خمینی می‌گویند: «از لحاظ سادگی وضع زندگی، به‌معنای واقعی کلمه مرحوم حاج‌آقا مصطفی، زاهد بود؛ از لحاظ لباس، از لحاظ رفتار، از لحاظ خوراک، از لحاظ رسیدگی به خانواده؛ واقعا آدمِ مُعرِض از دنیا و زاهدی بود. »

خانم ثقی، همسر امام درباره ساده‌زیستی سیدمصطفی می‌گوید: «دو ماه [بعد از ازدواج] مصطفی در منزل ما بود تا آن‌که خانه پیدا کردند. آن‌ها هیچ اثاث نداشتند. از همان وسایل خودمان آنان را هم صاحب اثاث کردیم. یک قطعه قالی و یک گلیم و دو دست رختخواب، یک دست ظرف چینی، یک کتری، یک دست استکان و نعلبکی، یک چراغ فتیله‌ای و دو قابلمه به آن‌ها دادیم، رفتند و به زندگی‌شان پرداختند... او یخچال نداشت و وقتی به او می‌گفتند در این زمینه‌ها فکری کن، بچه‌هایت چه گناهی کرده‌اند؟ می‌گفت: خدا را خوش نمی‌آید که پدر پیرم این‌گونه زندگی کنند و من یخچال داشته باشم.»

فریده مصطفوی نیز در خاطرات خود با اشاره به زیست طلبگی برادرش سیدمصطفی می‌گوید: «پیش از سال 1342، یک زندگی معمولی طلبگی داشت. پس از این‌که به ترکیه تبعید شد، امکانات بیشتری برایش فراهم شد؛ ولی با این حال، زیّ طلبگی خود را فراموش نکرد. در نجف، در یک منزل 45 متری در محله‏ای به نام هویش که فاصلۀ کمی با منزل امام داشت، زندگی می‏‌کرد... از دنیا بریده بود و به دنبال توسعۀ آن نبود. اصولاً روی مادیات هیچ حسابی نمی‏‌کرد. در خرج کردن وقتی هم پولی به دستش می‏‌رسید، دقت می‏‌کرد و سخت می‏‌گرفت.»

معصومه حائری یزدی همسر آیت‌الله مصطفی خمینی نیز درباره تقید وی به ساده زیستی می‌گوید: «هشت سال از اقامت ما در نجف گذشته بود، در نجف هوا بسیار گرم بود. در آن موقع بچه‌ها خیلی کوچک بودند و با آن‌که زمین داغ بود، ما موقع خوابیدن، رختخواب‌مان را روی زمین می‌انداختیم به طوری که خود ساکنان آن‌جا نمی‌توانستند چنین کاری بکنند... این طور نبود که آقا مصطفی نمی‌توانست برایمان تخت بخرد، بلکه معتقد بود که باید با سختی زندگی کرد...»

آیت‌اللّه فاضل لنکرانی نیز با اشاره به ساده زیستی آیت‌الله مصطفی خمینی در برهه‌های مختلف زندگی می‌گوید: «شهید مصطفی خمینی چه در دوران قبل از شروع مبارزۀ پدر بزرگوارش و چه در دوران شروع مبارزه، چه در ایران و چه در موقعی که در نجف زندگی می‌کردند، در تمامی این دوره‌ها، با ایشان بودیم، زندگی داخلی ایشان در یک سطح بسیار بسیط و عادی بود، زندگی ایشان در تمامی این ایام اصلاً از صورت یک طلبۀ عادی متوسط خارج نمی‌شد و این به خاطر این بود که ایشان به آنگونه زندگی‌ها هیچ دلبستگی نداشت. آنکه مورد علاقه ایشان بود، یکی مسئله جهات علمی و یکی هم مسائل مربوط به مبارزه بود. در غیر این دو مسئله، هیچ فکر نمی‌کرد و نمی‌اندیشید. »

دقت در استفاده از وجوهات شرعی

از دیگر مؤلفه‌های مهم زندگی وی می‌توان به دقت او در استفاده از وجوهات شرعی اشاره کرد. به گفته حجت‌الاسلام دعایی: «ایشان با این‌که می‌توانستند از امکانات مالی فراوانی استفاده کنند و خود مجتهدی بودند که می‌توانستند در وجوهات مالی و شرعی تصرف کنند، با این وجود این، به مثابه یک طلبه عادی در حوزه‌ها حضور داشتند.» نیز بنا به گفته حجت‌الاسلام حمید روحانی: «حاج مصطفی با آن‌که از جانب امام وکیل بود و پس از تبعید امام وجوهات مردم در اختیار او قرار داشت و از نظر شرعی نیز می‌توانست از آن به اندازه نیاز خود بردارد، لیکن این کار را نمی‌کرد و با کمال عسرت در تنگ‌دستی زندگی می‌کرد.»

سوءاستفاده نکردن از نام و عنوان

از دیگر ویژگی‌های رفتاری آیت‎الله مصطفی خمینی می‌توان به سوءاستفاده نکردن وی از نام و عنوان اشاره کرد. بنابر اذعان دوستان و اطرافیان «حاج‌آقا مصطفی با وجود این‌که فرزند شخصیتی همچون امام خمینی بود و می‏توانست از این موقعیت بهره برداری زیادی بکند اما هیچ وقت تلاش نکرد به عنوان یک آقازاده، تعیین‏‌کننده سیاست و جریانات در کنار امام باشد.»

آیت‌الله خامنه‌ای در این زمینه می‌گویند: «شگفت‌آور بود که حاج‌آقا مصطفی در منزل امام، مانند یکی از واردین این منزل و کسانی بود که به طور طبیعی در این خانه رفت و آمد می‌کردند، چنان‌که کسی احساس نمی‌کرد او فرزند امام است و حتی مراجعه او به امام در حد دیگران بود... اخلاق او در رابطه با امام و حفظ جنبه تساوی با دیگر مردم در آن روزها در حوزه معروف بود. همه می‌گفتند که حاج‌آقا مصطفی خمینی در منزل امام به گونه‌ای رفتار می‌کند که با هیچ یک از مراجعین فرقی ندارد و واقعیت هم همین بود، هرگز انتساب به امام و یا نام ایشان برای او وسیله‌ای محسوب نمی‌شد.» ایشان در جای دیگر نیز با اشاره به همین خصوصیت آقا مصطفی می‌گویند: «مرحوم حاج آقا مصطفی، مطلقاً آقازادگی نداشت. نه لباسش، نه عبایش، نه کفشش، نه زندگی خصوصی‌اش، نه خانه‌اش، مطلقا، هیچ بوی تفاخر آقازادگی از آن نمی‌آمد...»

به گفته حجت‏‌الاسلام دعایی «آقا مصطفی همیشه از آقازادگی و دارا بودن یک شخصیت وابسته و این‌که به دلیل فرزند کسی بودن، مورد احترام قرار گیرد، نفرت داشت؛ البته این به معنای عدم درک وی از موقعیت و برخورداری او از وجود چنان پدری نبود، بلکه به دلیل همان درک مستقل و داشتن یک شخصیت اصیل برای خود بود. انسان خودساخته و نمونه‏ای بود که می‏خواست به عنوان آنچه هست مطرح باشد و نه درباره وابستگی‌ها و انتسابات.»

حجت‌الاسلام حمید روحانی در همین رابطه می‌گوید: «حاج سید مصطفی خمینی دارای شحصیت والایی بود. ایشان از آن افرادی نبود که از عنوان‌های آقازادگی، آیت‌الله‌زادگی و امام‌زادگی بهره بگیرند و از این راه برای خود شخصیت کسب کنند... او از رفتار برخی از خودباختگان و تنگ‌نظران که با عنوان آقازاده و آیت‌الله‌زاده برای خود شهرت کسب می‌کنند، به سختی انزاجار داشت و آن را دون شأن یک انسان مسلمان و آزاده می‌دانست. از این‌رو به عنوان آیت‌الله‌زاده هیچ‌گاه خود را معرفی نکرد.»

مردم‌داری

از دیگر مؤلفه‌های مهم اخلاقی آیت‌الله مصطفی خمینی می‌توان به مردم‌داری وی اشاره کرد. حجت الاسلام مسعودی خمینی در مورد توجه و اهمیت سیدمصطفی خمینی نسبت به مردم می‌گوید: «یک روز برف می‌آمد. با ایشان از خیابان می‌گذشتیم. شخصی به زمین خورد. من متوجه نشدم، اما ایشان به محض این‌که فهمید، به سرعت به سوی او دوید، زیر بالش را گرفت و بلند کرد، با عبایش برف‌های او را تکاند، کلاهش را از روی زمین برداشت و بر سر او دست کشید او را نوازش کرد. بعد دید آدم مفلوکی است. از جیب خودش مقداری پول درآورد به او داد و گفت: این را بگیر و برای خانه چیزی بخر. آن وقت دست او را گرفت و به آن سمت خیابان که برف نبود برد.»

بی اعتنایی به دنیا

دیگر ویژگی اخلاقی مصطفی خمینی بی‌اعتنایی وی به مال دنیا بود. حجت‌الاسلام محمد طاووسی بجنوردی در این رابطه می‌گوید: «ایشان به مسائل دنیایی بسیار بی‌اعتنا بود. در سفر به مکه با ایشان بودم. چیزی که برای من خیلی جالب بود اینکه به هنگام برگشت تمام اثاث را در فرودگاه به حال خود رها کردند و آمدند... حاج آقا مصطفی به مسائل دنیایی بی اعتنایی خاصی داشتند. » به اذعان دوستان و نزدیکان، وضع زندگی و نحوه مواجهه آیت‌الله مصطفی خمینی به مال دنیا به گونه‌ای بود که دشمن به هیچ طریق نمی‌توانست در زمینه‌های مادی و زر و زیور دنیا او را فریب دهد.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع:isna.ir