قطر: باید با ایران تعامل کنیم
وزیر خارجه قطر با بیان اینکه کشورش با تحریم‌های یکجانبه مخالف است، گفت دوحه معتقد است که باید با ایران تعامل کرد، چراکه ایران جزئی از منطقه است

قطر: باید با ایران تعامل کنیم

«شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر با انتقاد از تحریم‌های یکجانبه آمریکا، گفت ایران جزئی از منطقه غرب آسیا و باید با این کشور تعامل صورت گیرد.

وی در مصاحبه‌ای که یکشنبه شب از شبکه «سی.ان.بی.سی» پخش شد، در مورد تحریم‌های آمریکا علیه ایران، گفت: «ما تحریم یکجانبه علیه هیچ کشوری را تشویق نمی‌کنیم. تحریم، راهی برای حرکت به سمت حل مسئله نیست.»

دیپلمات ارشد قطر، افزود: «ما ایالات متحده را به بازگشت به مذاکره و راهکار دیپلماتیک تشویق می‌کنیم، چراکه تاب یک تنش دیگر در منطقه را نداریم. تصورش را هم نمی‌توانید کنید که قطر، که بین ایران و عربستان سعودی است که هر دو هم با هم رقیب هستند، در چه وضعیتی قرار دارد. همین وضع در مورد ایران و ایالات متحده هم هست و ایالات متحده روابط بسیار قدرتمندی با قطر دارد. این موضوع ما را در وضعیت معذبی قرار می‌دهد.»

وزیر خارجه قطر در مورد روابط کشورهای عربی، با ایران، گفت: «ایران جزئی از منطقه ماست، بخواهیم یا نخواهیم، چه با سیاست آن‌ها موافق باشیم، چه مخالف. این بدان معنی نیست که با آن‌ها تعامل نکنیم و فقط از آن‌ها دوری کنیم و در درگیری‌های نیابتی در مثلا یمن، سوریه، عراق و لبنان با آن‌ها مقابله کنیم.»

آل ثانی تأکید کرد که اگر یک چارچوب همکاری منطقه‌ای وجود نداشته باشد و کشورها با هم در مورد دغدغه‌ها و نیازهایشان صحبت نکنند، «به راه حلی نخواهیم رسید.»

قطر بیش از یک سال است که توسط عربستان سعودی و متحدانش عربش بایکوت شده است. ارتباط با ایران، یکی از اتهاماتی بود که سعودی‌ها علیه دوحه مطرح کرده و به این بهانه روابط دیپلماتیک و تجاری خود را با این کشور قطع کرده‌اند.

وزیر خارجه قطر بی‌ثباتی‌های موجود در منطقه را نتیجه سیاست‌های چند کشور خواند و گفت: «ما الان با [عربستان سعودی] که قطر را محاصره کرده، که به جنگ بی‌دلیل علیه یمن ادامه می‌دهد، که آنطور نخست‌وزیر لبنان را ربود، اختلاف نظر داریم.»

وی افزود: «همین‌طور با سیاست امارات [عربی متحده] که از رژیم‌های خشن حمایت کرده، از کودتا در لیبی حمایت کرده، از بی‌ثبات‌سازی سومالی حمایت کرده، از جدا سازی و تجزیه یمن حمایت کرده. همین سیاست‌ها هستند که ثبات‌زدا هستند.»

آل ثانی به حمایت سعودی‌ها و اماراتی‌ها از تروریسم هم اشاره کرد و از پرداخت پول توسط این کشورها به القاعده در یمن برای به دست گرفتن اراضی تحت کنترل این گروه‌ها، پرده برداشت.

او گفت: «اغلب کشورها وقتی ببیند که [هدف] وسیله را توجیه می‌کند، در مناطق دیگر از تروریسم حمایت می‌کنند. در یمن، زمانی که به القاعده پول پرداخت شد تا منطقه‌ای را ترک کنند و آن‌ها (ائتلاف سعودی-اماراتی) بتوانند ادعای پیروزی کنند، آیا این حمایت از تروریسم نبود؟ این حمایت از تروریسم است. حمایت از بی‌ثبات‌سازی سومالی. این هم حمایت از تروریسم است.»

سازمان ملل متحد در گزارشی در سال ۲۰۱۷، امارات را به نقض تحریم تسلیحاتی لیبی از طریق ارسال بالگرد و دیگر تجهیزات نظامی برای «خلیفه حفتر» از ژنرال‌های قدرتمند ارتش لیبی که با دولت به رسمیت شناخته شده این کشور مبارزه می‌کند، متهم کرد. همزمان، ابوظبی در منطقه «سومالی لند» که از سال ۱۹۹۱ از سومالی اعلام استقلال کرده، شروع به آموزش گروه‌های شبه نظامی کرده است. این اقدام خشم مقام‌های سومالی را که می‌گویند امارات با این کار این کشور را بی‌ثبات می‌کند، برانگیخته است.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: farsnews.com