نماینده اصفهان: قرارداد با چین پیشنهاد ایران بود
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه پیش زمینه های همکاری بلندمدت ایران و چین از چند سال گذشته و با بیانیه مشترک رئیس جمهور دو کشور کلید خورد، ادامه داد: این پیشنهاد ایران بود که به سمت همکاری های بلند مدت با چینی‌ها برویم و شریک تجاری درازمدتی در سطح منطقه و جهان داشته باشیم

عباس مقتدایی؛ نماینده اصفهان: قرارداد با چین پیشنهاد ایران بود

* (با اشاره به مباحث مطرح شده درباره قرارداد 25 ساله بین ایران و چین): البته تا کنون قراردادی بین ایران و چین امضا نشده است که مفاد و بندهای آن مشخص شود و پیش از این اقدام برخی شایعات سازان به شایعاتی دامن می‌زنند که واقعیت ندارد.

* (با بیان اینکه پیش زمینه های همکاری بلندمدت ایران و چین از چند سال گذشته و با بیانیه مشترک رئیس جمهور دو کشور کلید خورد): این پیشنهاد ایران بود که به سمت همکاری های بلند مدت با چینی‌ها برویم و شریک تجاری درازمدتی در سطح منطقه و جهان داشته باشیم.

* (با تاکید بر اینکه امروز شعار چینی ها این است که سرمایه را به بیرون از این کشور ببرند): امروز چینی‌ها میلیاردها دلار برای سرمایه‌گذاری دارند که می خواهند در خارج از این کشور سرمایه گذاری کنند که این فرصت مناسبی است تا ما بتوانیم بخشی از این سرمایه را به داخل کشور بیاوریم و باعث رونق شویم.

* (با بیان اینکه در چند سال گذشته دولت تلاش کرد غربی‌ها را مجاب کند تا در ایران سرمایه‌گذاری کنند اما موفق نبود): اروپایی ها پس از خروج آمریکا از برجام هرگز نتوانستند به وعده های خود عمل کنند به همین دلیل امروز سیاست نگاه به شرق از سوی ایران دنبال می شود و قرارداد 25 ساله نیز با چینی‌ها در همین راستا است.

* (با بیان اینکه قطعاً همکاری‌های بلندمدت ایران و چین در یک فضای برابر انجام خواهد شد): پس از نهایی شدن این قرارداد و امضای آن از سوی روسای جمهور دو کشور باید این قرار داد به مجلس ارجاع شود تا از سوی نمایندگان تصویب شود.

* شایعاتی که امروز درباره این قرارداد در فضای مجازی منتشر می شود مطمئناً کار غربی ها و عوامل رسانه‌ای آنهاست چون آنها نمی‌خواهند این قرارداد بین تهران و پکن عملیاتی شود.

* ا امضای این قرارداد سطح روابط تجاری ایران و چین که الان در جریان است تحکیم خواهد یافت.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: tasnimnews.com