آخرین جزئیات حادثه در سایت هسته‌ ای نطنز
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به بازدید هیئتی از مجلس از تاسیسات هسته‌ ای نطنز گفت که حادثه در یکی از سوله‌های تاسیسات هسته‌ای نطنز بر روی سطح رخ داده که به غنی‌سازی ارتباطی ندارد و بیشتر در امور تحقیق و توسعه به کار گرفته می‌شد

بازدید هیئتی از مجلس از تاسیسات هسته‌ ای نطنز

ابوالفضل عمویی اظهار کرد: امروز هیاتی از مجلس با اکثریت اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی سفری به قم و نطنز داشته و از دو سایت هسته ای شهید علی محمدی و شهید احمدی روشن بازدید کردند. هدف از این سفر بررسی آخرین اقدامات و تحولات در فعالیتهای هسته ای کشور بود.

وی در توضیح دستاوردهای سفر به قم گفت: طبق توضیحات ارائه شده در سایت شهید علی محمدی در فوردو ۱۰۴۴ سانتیریفیوژ در ۶ آبشار از نسل یک در حال غنی سازی اورانیوم تا نزدیک به ۴.۵ درصد هستند.

وی به سفر اعضای کمیسیون امنیت ملی به نطنز اشاره و اظهار کرد: در بازدید از سایت شهید احمدی روشن در نطنز شاهد فعالیتهای سانتیریفیوژهای نسلهای یک، ۲ و ۴ بودیم که در زنجیره غنی سازی قرار گرفته است. مشاهدات ما حکایت از روند تحقیق و توسعه بر روی نسلهای جدید سانتیریفیوژهای ایرانی دارد. مواردی از روند تحقیق و توسعه بر نسلهای جدید سانتیریفیوژ از جمله IR۶، IR۸ و IR۹ ادامه دارد. نمایندگان از نزدیک در سایت نطنز شاهد فعالیت های دانشمندان جوان هسته ای و تحقیق و توسعه درباره این سانتیریفیوژها بودند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: کشور ما در روند طراحی و تحقیق و توسعه بر روی نسل های جدید سانتیریفیوژ حرکتی رو به جلو دارد. این موضوع شامل طراحی و ساخت قطعات در داخل کشور می شود که ما را از وابستگی به خارج از کشور بی نیاز کرده است.

به گفته وی، نمایندگان در بازدید از دو سایت هسته ای در فوردو و نطنز از زحمات دانشمندان هسته ای تقدیر کردند که باعث دستاوردهای افتخارآمیز در حوزه هسته ای برای کشور شده است. همچنین نمایندگان بر حفظ دستاوردها و توانمندی های علمی در این حوزه تاکید داشتند.

عمویی در تشریح شرایط سایت هسته ای نطنز بعد از اتفاق اخیر در آن گفت: در بخشی از این بازدید نمایندگان از محل حادثه رخ داده در نطنز بازدید کردند. گفت وگوهای کارشناسی با برخی از افراد حاضر در محل صورت گرفت و مروری بر سناریوهای مختلف شد که می تواند موجب بروز حادثه شده باشد. جمع بندی دقیق‌تر درباره علت حادثه نیازمند بررسی‌های کارشناسی بیشتری است. امیدواریم نهادهای مسئول پاسخ مقتضی را در این باره اعلام کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که فعالیت غنی سازی در سایت هسته ای نطنز با صحت و در همان سطح سابق ادامه دارد و این حادثه خللی در آن ایجاد نکرده است. او ادامه داد: غنی سازی در نطنز در بخش زیرزمینی صورت می گیرد و بر اساس مشاهدات نمایندگان، روند جاری غنی سازی بدون وقفه ادامه دارد. حادثه در یکی از سوله های روی سطح رخ داد که به غنی سازی ارتباطی ندارد و بیشتر در امور تحقیق و توسعه به کار گرفته می‌شده است.

وی در پایان گفت که در این بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی ضمن تاکید بر حفظ دستاوردهای کشور در حوزه هسته ای آمادگی خود را برای همکاری با سازمان انرژی اتمی جهت حفظ و توسعه دستاوردها اعلام کرده و بر رعایت فاکتورهای پدافند غیرعامل در تاسیسات هسته ای کشور تاکید کردند.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir