شمارش معکوس برای اجرای طرح جنجالی مجلس
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: طرح صیانت به احتمال زیاد تا پایان سال به نتیجه و جمع‌بندی می‌رسد.

جمع‌بندی طرح صیانت تا پایان سال/فرار مغزها را زیاد سخت نگیریم!


با وجود اینکه امسال به نام سال دانش‌بیان نام‌گذاری شده‌است، اما به‌نظر می‌رسد که کسب‌وکارهای نوآور و استارتاپ‌ها با موانع و محدودیت‌های زیادی دست و پنجه نرم ‌می‌کنند. موانعی مانند طرح صیانت که به گفته یک نماینده مجس این طرح تا پایان سال جمع‌بندی می‌شود.

استارتاپ‌ها به عقیده کارشناسان در این دوره تحریم‌های سخت و شرایط اقتصادی نامناسب، می‌توانند نقش بی‌بدیلی در تامین و رفع نیازهای کشور داشته‌باشند. علاوه ‌بر این می‌توانند در حوزه‌های مختلف، برای کشور درآمدزایی کنند.

با وجود این، چقدر به کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و نوآور در کشور اهمیت داده‌ شده و نهادهای قانون‌گذار برای تداوم پیشرفت آن‌ها اقدامات موثر انجام می‌دهند؟

محسن زنگه، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از به نتیجه رسیدن طرح صیانت تا پایان سال خبر داد و درباره تاثیر کسب‌وکارها در اقتصاد توضیح داد.

«اعتماد سرمایه‌گذارن به کسب‌وکارهای دانش‌بنیان باید اتفاق بیفتد»

_افزایش چند برابری کسب‌و‌کارها و استارتاپ‌ها طی چند سال اخیر، چه خروجی را برای اقتصاد کشور در پی داشته است؟

«در اینجا دو موضوع وجود دارد. نخست اینکه شرکت‌های تولیدی باید به شرکت‌های دانش بنیان اعتماد کنند. زیرا این شرکت‌ها نوآور ریسک بالایی دارند. در واقع خروجی آن‌ها جزو محصولاتی است که بالاترین ریسک را دارد. بنابراین باید اعتماد شرکت‌های تولیدی جذب شود. اما در بسیاری از مواقع این اعتماد شکل نمی‌گیرد.

موضوع دوم اینجاست که باید خیلی مراقب باشیم، چرا که خیلی از تسهیلات برای شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته‌می‌شود، در این میان قطعا عده‌ای هم با ثبت یک شرکت دانش‌بنیان به‌دنبال سو استفاده هستند. در اینجا قانون‌گذار و مجری قانون باید نقش خود را به خوبی اجرا کنند. به این معنی که ما نباید دچار ذوق‌زدگی شویم و فقط کمیت را بالا ببریم.»

«طرح صیانت به ضرر کسب‌وکارها نیست»

_مهاجرت نیروی انسانی، دارای چند دلیل است که یکی از آن‌ها طرح صیانت است، چرا که افراد گمان می‌کنند این طرح در نهایت منجر به عقب‌ماندگی آن‌ها از دانش روز می‌شود. تحلیل شما در این باره چیست؟ طرح صیانت در حال حاضر در چه وضعیتی است؟

«درباره مهاجرت و رفتن افراد نباید زیاد سخت بگیریم. چون تردد نیروی انسانی همواره وجود داشته‌است. ضمن اینکه مرزها از میان برداشته‌ شده و هستند افرادی که در داخل ایران، برای شرکت‌های اروپایی کار می‌کنند.

در مورد طرح صیانت نیز، آن دسته از اصلاحاتی که با کمک شورای عالی فضای مجازی، وزارت ارتباطات، مجلس و غیره انجام شد، کاملا حقوق کارآفرینان و کسب‌وکارهای نوآور را رعایت می‌کند و هیچ جای نگرانی نیست.

راجع به یک سری از طرح‌ها مانند طرح صیانت سیاه‌نمایی‌هایی می‌شود که در نهایت منجر به فرار مغز‌ها خواهد شد.

این طرح در حال حاضر در دست شورای عالی فضای مجازی است. این شورا نیز بررسی‌ها را به پایان رسانده‌است. امیدواریم به صورت لایحه به مجلس ارائه شود. در نهایت زمان آن بستگی به جمع‌بندی دارد، اما به احتمال زیاد تا پایان سال به نتیجه و جمع‌بندی خواهد رسید.»گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: tejaratnews.com