مبتلایان به ام اس و تالاسمی می توانند داروهای خود را رایگان تهیه كنند.

رئیس اداره مدیریت پیوند و بیماری های خاص معاونت سلامت وزارت بهداشت در گفتگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی شبكه خبر از رایگان شدن داروهای بیماران تالاسمی و ام اس خبر داد .

دكتر محمد عقیقی با ذكر اینكه داروی اسورال كه برای جلوگیری از تجمع آهن در بیماران تالاسمی استفاده می شود در داخل كشور تولید می شود ، گفت : وزارت بهداشت دراین خصوص دو اقدام انجام داده است كه یكی تعیین دستورالعمل مصرف داروست كه این كار از سوی كمیته كشوری هماتولوژی صورت گرفت و دستورالعمل آن به بخش های منتخب ابلاغ شد و اقدام دوم این بود كه وزارت بهداشت به منظور حمایت بیماران تالاسمی برای مصرف این دارو و دسترسی آن ها به این دارو به طور رایگان از محل بند ب تبصره 15 كه از اعتبارات وزارت بهداشت است ، اعتبار لازم برای پرداخت هزینه سهم بیمار در نظر گرفته شده است و بیمارانی كه پس از ارزیابی ، مناسب دریافت این دارو تشخیص داده شده اند، می توانند این دارو را به طور رایگان دریافت كنند.

دكتر عقیقی درباره داروی بیماران مبتلا به ام اس موسوم به سینووكس نیز خاطر نشان كرد كه با تمهیدات وزارت بهداشت ، فرانشیز بیماران در خصوص تهیه این دارو رایگان شده است و مبتلایان به ام اس می توانند با مراجعه به مراكز ام اس در 36 دانشگاه علوم پزشكی كشور زیر نظر كمیته های ام اس كه از سوی دانشگاه ها منتخب شده اند، پس از معاینه های اولیه و تایید نیاز به مصرف این دارو ، آن را به طور رایگان دریافت كنند.

وی تصریح كرد : این داروها فقط در بیمارستان های دانشگاهی قابل دسترسی خواهد بود و دانشگاه ها پس از تامین داروها آن را به طور رایگان به بیماران عرضه می كنند.

وی همچنین در خصوص بیماران هموفیلی خاطر نشان كرد از محل اعتبارات بند ب تبصره 15 هزینه پروتزهای مفصلی مورد نیاز این بیماران تامین شده است و به این طریق مشكل این بیماران برای تعویض مفصل برطرف می شود.

دكتر عقیقی همچنین از رایگان شدن داروی اینتر فرون برای آن دسته از مبتلایان به تالاسمی و هموفیلی كه به بیماری هپاتیت دچار شده اند، خبر داد.