محققان در آمريکا با به کار بردن ترفندی نوظهور و غير معمول تلاش داشته‌اند انگشت قطع شده را به گونه‌ای ترميم کنند که با روز اولش فرقی نداشته باشد.

 

به گزارش«بی.بی.سی»، چندی پیش گفته شد مردی توانسته با مالیدن مرهمی ساخته شده از عصاره مثانه خوک، نوک انگشت قطع شده خود را ترمیم کند و در واقع نوک انگشت او دوباره رشد کرده است.

 

دانشمندان نیز موفق بوده‌اند در شرایط آزمایشگاهی پای قطع شده سمندر را ترمیم کنند. اکنون محققان آمریکایی سرگرم آزمایش پودری هستند که از بدن خوک تهیه شده و احتمالا می‌تواند به سربازان مجروح شده در میدان جنگ کمک کند بار دیگر صاحب عضوی از بدنشان شوند که قطع شده است.

«گرد جادویی» انگشت قطع شده را بر می‌گرداند
همزمان دولت آمریکا طرحی تحقیقی را راه‌اندازی کرده است که هدفش کشف راز رشد دوباره عضو قطع شده بدن در برخی از حیوانات است.

یکی از افرادی که از این کشف بهره برده است، «لی اسپایوک»، 69 ساله از سینسیناتی اوهایو است. انگشت او در سال 2005، در حالی که با یک هواپیمای مدل کار می‌کرده تا استخوان قطع شده بود. بند انگشت یک سانتی‌متری او هرگز پیدا نشد و به نظر می‌رسید که انگشت آقای اسپایوک برای همیشه ناقص شده است.

اما ناجی انگشت این شهروند آمریکایی برادرش دکتر آلن اسپایوک، جراح سابق و فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد بود که موسس شرکت «ای سل» (ACell) است. این شرکت در حوزه بازسازی بدن و رشد دوباره نسوج فعالیت می‌کند.

دکتر اسپایوک به برادرش توصیه می‌کند که به جای پیوند عضو، پودر خوک را امتحان کند و مقداری از آن را برای او می‌فرستد. لی به مدت 10 روز کمی از این پودر را روی باقیمانده انگشتش قرار داد.

او می‌گوید: بار دومی که از این پودر استفاده کردم، متوجه کمی رشد در انگشتم شدم. هر روز کمی به قد انگشتم اضافه می‌شد و بالاخره بعد از چهار هفته انگشتم به‌اندازه طبیعی برگشت و محکم و استوار شد.

او می‌گوید که بعد از چهار ماه انگشتش به شکل اولیه خود بازگشته است با این که کمی پوست آن سفت است و زخم کوچکی در نوک آن دیده می‌شود، حس کامل دارد و کاملا هم حرکت می‌کند.
ناخن این انگشت نه تنها رشد کامل داشته، بلکه با سرعت دو برابر ناخن انگشت‌های دیگر رشد می‌کند و پوست این انگشت کمتر از بقیه در سرما ترک می‌خورد.

این گرد جادویی در دانشگاه پیتزبورگ آمریکا تهیه می‌شود و دکتر استیون بدیلک، مسئول آزمایشگاه از آن به عنوان «مولد بافت سلولی اضافی» یاد می‌کند.

مثانه خوک
فرایند تهیه این پودر چند سالی است که کشف شده است؛ برای تهیه پودر معجزه‌گر، لایه‌ای سلولی از جدار مثانه خوک جدا می‌شود. بافت باقیمانده پس از گذاشته شدن در اسید، از همه سلول‌های دیگر جدار مثانه خوک «پاکسازی» و بعد خشک می‌شود. ماده به دست آمده یا به شکل ورقه‌ای است یا پودر.

شاید این فرایند ساده به نظر برسد، اما علمی که برای تهیه آن به کار برده شده بسیار پیچیده است. دکتر بدیلاک می‌گوید: در بدن انسان همه جور پیام صادر می‌شود. پیام‌هایی به بدن می‌گوید که زخم ایجاد کن و پیامی هم وجود دارد که به بدن می‌گوید بازسازی کند. به زبان ساده ما پیام‌هایی را که به بدن می‌گوید بافت را تخریب کند، از دور خارج می‌کنیم و تنها پیام‌هایی باقی می‌ماند که دستور بازسازی می‌دهد.

دانشمندان بر این باورند که که اگر پودر «مولد بافت سلولی اضافی» را روی زخمی بگذارند، رشد دوباره بافت را باعث خواهد شد.

اگر این تکنیک را به مرحله عالی آن برسانند، ممکن است یک روز بتوانند نه فقط یک انگشت قطع شده را بلکه پوست‌هایی که به شدت سوخته است یا حتی اعضای به شدت آسیب دیده بدن انسان را به طور کامل ترمیم کنند.