امروزه تبلیغات زیادی برای فروش داروهای لاغرکننده مثل چربی سوزها وجود دارد. داروهای چربی سوز که با نام‌های تجاری زیادی در....

 

 

امروزه تبلیغات زیادی برای فروش داروهای لاغرکننده مثل چربی سوزها وجود دارد.  داروهای چربی سوز که با نام‌های تجاری زیادی در دسترس خریداران قرار دارد، داروهایی هستند که موجب افزایش تجزیه چربی‌های بدن شده و در نتیجه چربی‌ها را در خون رسوب می‌دهد.  

دکتر «هاشم احمدی» متخصص بیماری‌های داخلی و غدد در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا،  با بیان این مطلب افزود: کم تحرکی افراد،  ماشینی شدن زندگی و همچنین پرخوری ناشی از تنوع غذاها نسبت به گذشته ازعلل افزایش چاقی است.  با نگاه به اطراف خود متوجه می‌شویم،  رژیم غذایی انسان‌هایی که در گذشته بیشتر شامل مواد گیاهی و طبیعی بوده به سمت مواد مصنوعی و گوشتی و البته پرچرب متمایل شده است.  

وی خاطرنشان كرد: با افزایش تعداد کسانی که به چاقی مبتلا هستند،  میزان مراجعه به پزشکان جهت لاغری افزایش یافته و افزایش تقاضا برای لاغر شدن موجب شده تا روش‌های گوناگونی به متقاضیان ارائه شود که متاسفانه اکثر این روش‌ها غیرعلمی است.  

دكتر احمدی در خصوص مصرف داروهای چربی سوز لاغری گفت: مصرف این گونه داروها موجب افزایش تجزیه چربی‌های بدن شده و از حجم بافت چربی بدن می‌کاهد اما اشکال این شیوه لاغر شدن آن است که با تجزیه شدن تعداد زیادی چربی توسط این داروها،  دستگاه گردش خون و دفع ادراری به یکباره با حجم زیادی از مواد دفعی مواجه می‌شوند که این افزایش ناگهانی چربی در خون احتمال رسوب آنها در داخل رگ‌ها را به شدت افزایش می‌دهد.  این حالت شبیه آن است که فردی سال‌ها دچار افزایش چربی خون بوده باشد.  

وی ادامه داد: رسوب چربی در جداره داخلی رگ‌ها با ایجاد پلاکت و همچنین بروز لخته همراه خواهد بود و نیز این گرفتگی رگ ممکن است در هر نقطه‌ای از بدن اتفاق افتاده و موجب سکته قلبی و اختلال گردش خون در کبد شود و یا عروق کلیوی و یا تنفسی را مسدود کند که بروز هر کدام از این اختلالات فوق خطرات خاص خود را ایجاد می‌کنند.  

وی در خصوص درمان صحیح چاقی گفت: برای کاهش اضافه وزن،  بهبود وضعیت تغذیه‌ای و افزایش میزان فعالیت جسمانی از روشهای موثر است.  

دکتر احمدی در خصوص نوع مصرف تغذیه صحیح گفت: هیچ نیازی به رعایت رژیم‌های غذایی سخت نیست،  کافی است فرد ضمن آن که از همه غذاها به طور متنوع استفاده می‌کند،  میزان مصرف خود را به خصوص در مورد غذاهای نشاسته دار و چربی دار کاهش دهد و به جای آن مصرف میوه‌ها و سبزیجات را افزایش دهد.  

وی در پایان هشدار داد: برخی افراد پس از سیر شدن یک یا چند لقمه اضافه دیگر هم می‌خورند که تجربه نشان داده خودداری از یک یا چند لقمه اضافه در کاهش وزن بسیار موثر است.