لامپ‌های مصنوعی و تخت‌های برنزه سازی، در سال ۲۰۰۵ از سوی بنياد ملی بهداشت آمريکا، به عنوان عامل مستقيم سرطانی برای انسان شناخته شده است.
 صنف سالن‌ها و باشگاه‌های برنزه کردن پوست در آمریکا، که نماینده هزاران سالن برنزه سازی در کل آمریکاست، اخیراً تبلیغ تمام صفحه‌ای در روزنامه نیویورک تایمز چاپ کرده و در آن ادعا کرده: «دیگر استفاده از اشعه ماوراء بنفش برای برنزه کردن پوست کشنده نخواهد بود.»

دلیل آن چیست؟ سارا لانگ ول، مدیر روابط عمومی این صنف می‌گوید: به دلیل بدنامی این صنف که توسط تولیدکنندگان محصولات ضدآفتاب و متخصصان پوست صورت گرفته، ما تعداد زیادی از مشتریان خود را از دست داده‌ایم!

به گزارش البرز، اینکه آیا این بدنامی منصفانه است یا خیر، بحث ادامه‌داری است که بین حامیان سالن‌های برنزه سازی (که غالباً شامل مالکین این باشگاه‌ها می‌شود) و متخصصان پوست (که اغلبشان مخالف هرگونه استفاده از اشعه ماوراء بنفش هستند) در جریان است. اما از آنجا که کدام از طرفین حقایق را تاحدودی به نفع خود تغییر داده‌اند، بعضی از آمارها نشان دهنده واقعیت خواهند بود:

- برنزه کردن پوست در سالنها تجارت بزرگی در آمریکاست و سالانه حدود ۵ میلیارد دلار درآمد زایی می‌کند.
- حدود ۱ میلیون نفر - ۷۰ درصد زنان سفید پوست بین ۱۶ تا ۴۹ سال - هر روز از سالن برنزه سازی استفاده می‌کنند.
- بر طبق مطالعاتی که در نشریه انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده، شیوع سرطان پوست بیشتر از هر نوع دیگری از سرطان در حال پیشروی است.
- سالانه حدود یک میلیون مورد سرطان پوست خوش خیم و ۶۰ هزار مورد سرطان پوست بدخیم گزارش می‌شود.

«ام.اس.ان» در گزارشی می‌آورد: این صنف اظهار می‌کند، استفاده منظم و با اعتدال از تخت‌های برنزه کردن پوست خوب و مفید است و از سوختن پوست شما جلوگیری می‌کند. سارا لانگ ول می‌گوید: اگر می‌خواهید برای تعطیلات به سفر بروید، برای مدت یک هفته و هر روز، در یک دوره زمانی کوتاه، از سالن‌های برنزه سازی استفاده کنید و این کار بدن شما را از شوک ناگهانی قرار گرفتن در برابر آفتاب برای اولین بار بعد از زمستان، محافظت می‌کند.

از آنجایی که متخصصین پوست با مضر بودن سوزاندن پوست موافقت دارند و مطالعات زیادی ارتباط بین آفتاب سوختگی و افزایش سرطان پوست را تایید می‌کند، تعداد کمی قبول دارند راه حل، نوردهی بیشتر پوست توسط اشعه ماورا بنفش است. جوئل کوئن یکی از استادان پوست دانشگاه کلرادو می‌گوید: برنزه کردن مصنوعی به شما این حس غلط را القا می‌کند که از آفتاب در امانید و پوستتان نخواهد سوخت، اما در حقیقت تاثیر آن در حد یک ضدآفتاب با SPF۳ خواهد بود. بنابراین این کار نه تنها مقدار بسیار کمی از شما محافظت می‌کند، بلکه استفاده مداوم آن معادل برخورد بیشتر و بیشتر با تشعشع ماورا بنفش خواهد بود. او می‌گوید: راه حل ساده این است که از ضدآفتاب استفاده کنید و تمام تعطیلات خود را روی ساحل و در برابر آفتاب هدر ندهید!

مطالعات پزشکی ارتباطی بین استفاده از ویتامین دی و کاهش پوکی و شکستگی استخوان، دیابت، نارسایی‌های مغز و نخاع، فشار خون بالا و همچنین انواع سرطان را نشان می‌دهد. در این میان شواهدی مبنی بر تاثیر مثبت ویتامین دی برای جلوگیری از سرطان پوست نیز وجود دارد.
تحقیقات دیگری نشان می‌دهد رژیم غذایی ـ علاوه بر مدت زمانی که مردم عادی روزانه در برابر نور خورشید قرار می‌گیرند ـ راه بهتری برای تامین ویتامین دی مورد نیاز بدن هستند. مصرف روزانه دو لیوان شیر یا آب پرتقال یا استفاده از منابع ویتامینی مکمل برای تامین مقدار نرمال ویتامین دی بدن شما کافی است.

یکی از اهداف صنف، این است که مردم را از ترس و تصورات غلطی که اطلاعات نادرست به آنها می‌دهد، رها کنند. خانم لانگ ول می‌گوید: «اغلب گفته شده هر بار برنزه سازی مصنوعی بیش از ۱۵ بار قویتر از اشعه آفتاب است. این اطلاعات شاید شامل بعضی سالن‌ها شود، اما در مورد اکثر این سالن‌ها اشتباه است. در واقع تخت‌های برنزه سازی در حدود دو بار قویتر از نور خورشید است و به همین دلیل است که پوست شما زودتر از زمانی که در معرض نورطبیعی قرار می‌گیرید، رنگی می‌شود.» اما بر طبق نشریه بین‌المللی سرطان، میزان تشعشعات ماوراء بنفش تخت‌های برنزه سازی حدود ۵ بار قویتر از نور طبیعی است و در این صورت ۲۰ دقیقه استفاده از تخت برنزه سازی معادل دو یا سه ساعت در معرض نور خورشید بودن است.

آیا برنزه کردن اعتیاد می‌آورد؟
پاسخ مثبت است، محققان به این رفتار نیز مانند بقیه رفتارهای اعتیادآور نگاه می‌کنند. نوعی عامل اعتیاد در ارتباط با اشعه ماورا بنفش وجود دارد و همچنین گفته می‌شود شخصی که پوستش را در این سالنها برنزه می‌کند، می‌خواهد احساس کند که پولش هدر نرفته است و از آنجاییکه سالنها دفعات نامحدودی به مشتری اجازه استفاده از امکانات را می‌دهند، فرد بیشتر و بیشتر در معرض این اشعه قرار می‌گیرد و دچار نوعی اعتیاد به این امر می‌شود.

از سویی دیگر، لامپ‌های مصنوعی و تخت‌های برنزه سازی، در سال ۲۰۰۵ از سوی بنیاد ملی بهداشت آمریکا، به عنوان عامل مستقیم سرطانی برای انسان شناخته شده است و گفته می‌شود افرادی که قبل از ۳۰ سالگی شروع به استفاده‌های طولانی از این دستگاه‌ها می‌کنند، ریسک بالاتری برای ابتلا به سرطان دارند.

در حالی که این صنف اظهار می‌کند، سوختگی ناشی از نور مستقیم آفتاب است که باعث سرطان می‌شود، نه استفاده کنترل شده از لامپ‌های برنزه‌سازی، اما از نظر علمی، برنزه سازی مصنوعی به پوست آسیب می‌زند. اشعه ماوراء بنفش توسط DNA جذب می‌شود و پاسخ بدن به این آسیب، ساخت لکه‌های سیاهی است که روی پوست ظاهر می‌شود و در واقع پوست را برنزه و تیره نشان می‌دهد. حتی مقدار کم آن نیز مضر است و استفاده طولانی مدت، نه تنها باعث پیری زودرس در پوست شما می‌شود، بلکه خطر سرطان پوست را نیز افزایش می‌دهد.
منبع:aftabnews.ir