تحقيقات جديد دانشمندان دانمارکی نشان داد که فوک ها به کمک استعداد ذاتی خود، توانايی شناخت ستارگان را دارند تا از آنها برای جهت يابی استفاده کنند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، شاید شنیده باشید که زنبورها برای پیداکردن راه از خاصیت میدان مغناطیسی زمین کمک می‌گیرند، همین طور بعضی گونه های پرندگان برای برگشت به خانه در غروب ، به سمت خورشید حرکت می کنند. این موضوع در مورد برخی از جانورانی که در دریا زندگی می کنند هم صدق می‌كند؛ مثلا بعضی از لاک پشت‌ها هم وقتی می‌خواهند به خانه بازگردند از نور ماه کمک می گیرند. در مورد پستاندارانی مثل وال رفتاری این چنینی موسوم به "skyhopping" مشاهده شده که نشان می دهد وال ها هم گاهی که سر از آب بیرون می آورند نیم نگاهی هم به سوی آسمان دارند!

اما فوک های آبی در این مورد یک قدم از همه موجودات جلوتر هستند، آنها می توانند راه خود را شناسایی و به کمک ستارگان جهت یابی کنند.

این کار از اولین روش های است که انسان ها در دریانوردی استفاده می کرند تا به کمک صورت های فلکی موقعیت خود را در دریاها شناسایی کنند.

کاشفان به کمک ستاره‌ها سرزمین‌های جدید را کشف می کردند، کاپیتان ها کشتی های جنگی خود را به کمک ستارگان به سوی دشمن رهبری می کردند و ناخداها، داد و ستد های خود را در سرتاسر دنیا مدیون آسمان بودند. مشهور است که پلینزی ها با حرکت به سمت ستاره های مشخصی که در افق طلوع می کردند توانستند جزایر بی‌شماری در اقیانوس آرام پیدا کنند.

گروهی از محققان در دانشگاه جنوب دانمارک به سرپرستی Bj?rn Mauck نشان دادند که فوک ها به طور طبیعی و ذاتی توانایی شناسایی گروهی از ستارگان را دارند و به کمک آنها جهت یابی می کنند. به نوشته پارس‌اسكای، در این تحقیقات دانشمندان دو فوک تربیت شده را که تا تاکنون در اقیانوس زندگی نکرده‌اند در یک استخری بزرگ گرد قرار دادند و سقف استخر را به کمک یک گنبد آسمان نما پوشاندند. این آسمان نما با استفاده 6000 نقطه نورانی قادر به شبیه سازی آسمان نیم کره شمالی است.

در ابتدا محققان به کمک یک لیزر به یک ستاره خاص اشاره می کردند و فوک ها می بایست به سوی آن شنا کنند، اگر فوک‌ها این کار را درست انجام می دادند غذا می گرفتند. بعد از این مرحله آن‌ها خودشان قادر بودند که ستاره‌هایی را که پیش‌تر شناخته بودند شناسایی كرده و به طرف آن ها حرکت کنند.

فوک هایی که در اقیانوس بزرگ می شوند در شب‌های صاف به سطح آب می آیند و این فرصت را دارند تا به کمک والدین خود در زیر آسمان پر ستاره، شناسایی ستاره‌ها را آموزش ببینند.

این آزمایش نشان داد که خوک‌ها حتی اگر تربیت شده هم باشند به طور طبیعی از این ویژگی شگفت انگیز برخوردارند که ستارگان را شناسایی و به کمک آنها جهت یابی کنند.

اگر از این پس فوکی را دیدید که شباهنگام به سطح آب آمده یا دارد محیط اطراف را نگاه می کند و یا احتمالا دنبال صورت فلکی جبار می‌گردد!

انتهای پیام