اسرائیل از رقابت برای کرسی شورای امنیت کنار کشید
اسرائیل که قصد ورود به رقابتی در ماه آینده میلادی به منظور به دست آوردن کرسی شورای امنیت سازمان ملل را داشت اعلام کرد که از این رقابت کنار می‌کشد.

افزایش احتمال پیروزی آلمان و بلژیک در انتخابات بر سر کرسی‌های شورای امنیت

اسرائیل که قصد ورود به رقابتی در ماه آینده میلادی به منظور به دست آوردن کرسی شورای امنیت سازمان ملل را داشت اعلام کرد که از این رقابت کنار می‌کشد.

اسرائیل قصد ورود به رقابتی سه جانبه با آلمان و بلژیک برای اختصاص دو کرسی به یکی از این سه دولت را در قدرتمندترین نهاد وابسته به سازمان ملل که قرار بود از ژانویه آغاز شود، داشت.

شورای امنیت سازمان ملل علاوه بر پنج عضو دائم دارای 10 عضو منتخب است که از سوی مجمع عمومی سازمان ملل برای دوره دو ساله انتخاب می‌شود.

هیات اسرائیل در سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: اسرائیل بعد از رایزنی با شرکای خود از جمله دوستان خوبش تصمیم گرفته تا کاندیداتوری‌اش برای کرسی شورای امنیت را به تاخیر بیندازد.

در این بیانیه تصریح شد: تصمیم گرفته شده که ما در هماهنگی با هم‌پیمانانمان همچنان اجازه دهیم که اسرائیل حق خودش برای شرکت کامل و حضور در فرایندهای تصمیم‌گیری در سازمان ملل را عملی کند. این شامل شورای امنیت شده و همچنین بر حوزه‌های مرتبط با توسعه و نوآوری نیز تاکید دارد.

این خروج اسرائیل عملا باعث تضمین شدن پیروزی آلمان و بلژیک در انتخابات بر سر کرسی‌های شورای امنیت سازمان ملل در تاریخ 8 ژوئن خواهد شد.

کاندیداهای کرسی‌های غیردائم شورای امنیت سازمان ملل از سوی گروه‌های منطقه‌ای انتخاب می‌شوند و اسرائیل برای مدت 55 سال عضو هیچ گروه منطقه‌ای نبوده که این جلوی آن را در بسیاری از مواضع در سازمان ملل گرفته است.

ریچارد هالبروک، سفیر اسبق آمریکا در سال 2000 موفق شد گروه منطقه‌ای کشورهای غرب اروپا و کشورهای دیگر را مشهور به گروه WEOG مجاب کند که از اسرائیل دعوت کنند عضو موقت این گروه شده و بعدا این عضویت به طور نامحدود تمدید شد.

اسرائیل خروجش از این رقابت را دقایقی پیش از آنکه کاندیداهای گروه WEOG برای شرکت در برنامه پرسش و پاسخ در بعدازظهر جمعه از جانب کشورهای عضو سازمان ملل حضور یابند، اعلام کرد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir