موضع جدید و جنجالی عربستان سعودی علیه ایران
مقام سعودی: از ایران می خواهیم که با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند و به تعهدات خود در این زمینه عمل کند

عربستان در مقابل ایران موضع جدید گرفت

رئیس مجلس مشورتی - انتصابی عربستان سعودی که کشورش بزرگ ترین ناقض اصل حسن همجواری و عدم دخالت در امور داخلی کشورهاست در سخنانی جمهوری اسلامی ایران را به دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه متهم کرد.

عبدالله بن محمد آل الشیخ روز چهارشنبه در شانزدهمین نشست دوره ای روسای مجالس کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در مسقط پایتخت عمان افزود: عربستان سعودی از ایران به عنوان کشوری همسایه که روابط دینی و فرهنگی با ملت آن داریم، می خواهد با کشورهای منطقه همکاری کند ، در امور داخلی آنها دخالت نکند و به اصول و قوانین بین المللی پایبند باشد.

اظهارات این مقام سعودی در حالی است که ریاض با لشکر کشی به یمن ، حمایت از گروههای تروریستی در عراق و سوریه و همچنین مانع تراشی در راستای برقراری ثبات سیاسی در کشورهایی مانند لبنان و بحرین ، عملا بزرگ ترین ناقض قوانین و روابط بین المللی و اصل حسن همجواری است.

مقام سعودی اضافه کرد: از ایران می خواهیم که با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند و به تعهدات خود در این زمینه عمل کند.

اظهارات این مقام سعودی در حالی است که ۳۵ درصد کل بازرسی های به عمل آمده از سوی نهادهای بین المللی در خصوص برنامه هسته ای ایران است و این در حالی است که فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران تنها ۲ درصد کل فعالیت ها در جهان را شامل می شود و آژانس بین المللی انرژی اتمی دستکم در ۱۵ گزارش خود ، انحرافی در این برنامه گزارش نکرده است .

از سوی  اقدامات مخفیانه و غیرشفاف عربستان برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای و تولید اورانیوم غنی ‌نشده که بعدها می‌تواند آن را برای تهیه سوخت تسلیحاتی هسته‌ای غنی‌سازی کند، نگرانی‌هایی را در سطح منطقه و جهان ایجاد کرده؛ به ویژه اینکه سعودی ها هنوز حاضر نشده‌اند بازرسی‌های پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بپذیرد.

 ‌ گزارش‌های منتشر شده اخیر حاکی از اقدام مخفیانه عربستان برای ساخت تاسیسات تهیه «کیک زرد» است. سعودی‌ها می‌توانند بعدها از کیک زرد برای غنی‌سازی اورانیوم و سپس تهیه سوخت تاسیسات هسته‌ای استفاده کنند.

آل الشیخ در سخنان خود در نشست دوره ای روسای مجالس کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس همچنین گفت که عربستان خواستار موفقیت آتش بس در یمن زیرنظر سازمان ملل متحد است.

وی بیان کرد: نمی پذیریم که حوثی ها از اصرار جامعه جهانی برای موفقیت آمیز بودن این آتش بس سوء استفاده کنند.

آل الشیخ افزود: آینده منطقه نیازمند درپیش گرفتن دیدگاه و اندیشه ای است که تحقق امنیت و ثبات و شکوفایی را در اولویت قراردهد و بر احترام متقابل میان کشورهای منطقه تاکید کند.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: irna.ir