پیروزی کشتی آزاد ایران مقابل آذربایجان در جام جهانی 2016
تیم ملی کشتی آزاد ایران در نخستین دیدار خود در جام جهانی آمریکا مقابل آذربایجان به برتری 5 بر 3 دست یافت.

تیم ملی کشتی آزاد ایران در نخستین مصاف خود در رقابت‌های جام جهانی آمریکا که در سالن فروم شهر لس‌آنجلس در حال برگزاری است مقابل آذربایجان در پایان به برتری 5 بر 3 رسید.

وزن 57 کیلوگرم: حسن رحیمی 11 - محمود ماگمدوف یک

در وزن 57 کیلوگرم این دیدار حسن رحیمی دارنده مدال طلای جهان مقابل 'محمود ماگمدوف' دارنده مدال طلای اروپا با نتیجه 10 بر یک به برتری رسید. نتیجه این مبارزه در 3 دقیقه نخست با نتیجه یک بر صفر به سود ماگمدوف به پایان رسید. با آغاز وقت دوم رحیمی موفق شد مقتدرانه 10 امتیاز را از آن خود کند و در پایان با نتیجه 10 بر یک به برتری برسد.

دیگر کشتی‌گیر ایران در این وزن رضا اطری است.

وزن 61 کیلوگرم: بهنام احسان پور 2 (برنده) - احمد نبی گوارزاتیلوف 2

در وزن 61 کیلوگرم بهنام احسان‌پور دارنده مدال نقره آسیا و طلای جوانان جهان مقابل 'احمد نبی گوارزاتیلوف' دارنده مدال طلای جوانان جهان با نتیجه 2 بر 2 به برتری رسید.

3 دقیقه نخست این مبارزه با نتیجه 2 بر صفر به سود زاتیلوف به پایان رسید. با آغاز وقت دوم احسان‌پور موفق شد 2 امتیاز از حریف بگیرد و با نتیجه 2 بر 2 به برتری برسد.

مسعود اسماعیل‌پور دارنده مدال نقره و برنز جهان دیگر آزادکار ایران در این وزن است که عازم رقابت های جام جهانی شده است.

وزن 65 کیلوگرم: میثم نصیری 7 - ماگومد مسلم اف 6

سومین نماینده ایران در مصاف با آذربایجان میثم نصیری دارنده مدال طلای آسیا و قهرمان انتخابی تیم ملی بود که به مصاف 'ماگومد مسلم اف' دارنده مدال برنز زیر 23 سال اروپا رفت و در پایان موفق شد 7 بر 6 به برتری برسد.

وقت نخست این مبارزه با نتیجه 2 بر 2 مساوی به پایان رسید و در 3 دقیقه دوم نیز سهم نصیری 5 امتیاز در قبال 4 امتیاز حریف بود تا در پایان 6 دقیقه مبارزه نصیری با پیروزی نزدیک 7 بر 6 سومین برد ایران مقابل آذربایجان را بدست بیاورد.

سید احمد محمدی دارنده مدال نقره و برنز جهان کشتی‌گیر دیگر ایران در این وزن است.

وزن 70 کیلوگرم: مصطفی حسین‌خانی 3 - گاجی مراد اوماروف 6

مصطفی حسین‌خانی دارنده مدال طلای آسیا چهارمین نماینده ایران بود که مقابل 'گاجی مراد اوماروف' دارنده مدال نقره زیر 23 سال اروپا به روی تشک رفت و در پایان با نتیجه 6 بر 3 شکست خورد تا اولین باخت ایران رقم بخورد.

حسین‌خانی که پس از حضور در وزن 74 کیلوگرم رقابت‌های انتخابی تیم ملی و شکست مقابل حسن یزدانی به عنوان نماینده ایران در وزن 70 کیلوگرم جام جهانی شرکت کرده است در پایان وقت نخست مبارزه 2 بر صفر به برتری رسید اما در وقت دوم 6 امتیاز به حریف خود داد تا در پایان 6 بر 3 مقابل حریف آذربایجانی شکست بخورد و نخستین پیروزی آذربایجان مقابل ایران بدست بیاید.

سعید داداش‌پور دارنده مدال برنز جوانان جهان دیگر نماینده ایران در این وزن است.

وزن 74 کیلوگرم: حسن یزدانی 9 - اشرف علی اف 5

حسن یزدانی پنجمین آزادکار ایران بود که در وزن 74 کیلوگرم به میدان رفت و مقابل 'اشرف علی‌اف' با نتیجه 9 بر 5 به برتری رسید. حسن یزدانی دارنده مدال نقره بزرگسالان جهان و مدال طلای جوانان جهان مقابل اشرف‌ علی‌اف نفر سوم جهان به روی تشک رفت و در پایان وقت نخست مقتدرانه به برتری 7 بر 2 رسید. در 3 دقیقه دوم نیز 2 امتیاز به یزدانی رسید و حریف آذربایجانی نیز 3 امتیاز گرفت تا یزدانی در پایان با نتیجه 9 بر 5 به برتری برسد.

علیرضا قاسمی نفر پنجم جهان دیگر کشتی‌گیر ایران در وزن 74 کیلوگرم رقابت‌های جام جهانی است.

وزن 86 کیلوگرم: علیرضا کریمی 2 - الکساندر گوستیف 5

علیرضا کریمی دارنده مدال برنز بزرگسالان جهان و طلای جوانان جهان ششمین کشتی‌گیر ایران بود که مقابل 'الکساندر گوستیف' نفر سوم جهان با نتیجه 5 بر 2 شکست خورد.

وقت نخست این مبارزه کریمی نمایش خوبی مقابل حریف نداشت و در پایان 3 دقیقه نخست  2 بر یک بازنده شد. در وقت دوم مبارزه علی‌رغم فریادهای خادم که در کنار تشک حضور داشت کریمی نتوانست کاری از پیش ببرد و در حالی که 3 امتیاز به حریف خود داد موفق شد تنها یک امتیاز بدست بیاورد و در پایان 5 بر 2 شکست بخورد.

با این باخت آذربایجان به دومین برد خود مقابل ایران دست یافت. رضا بیات دیگر آزادکار وزن 86 کیلوگرم ایران در رقابت‌های جام جهانی است.

وزن 97 کیلوگرم: عباس طحان یک - اصلان بک آلبروف 2

عباس طحان نفر پنجم جهان در سال 2015 مقابل 'اصلان بک آلبروف' نفر سوم جوانان جهان با ارائه یک نمایش ضعیف با نتیجه 2 بر یک شکست خورد. طحان که در غیاب رضا یزدانی مصدوم فرصت حضور در این رقابت‌ها را بدست آورده است نتوانست عملکرد خوبی در این مبارزه داشته باشد و با وجودی که از حریف خود عقب بود میلی به هجوم و گرفتن امتیاز از خود نشان نداد.

طحان در پایان وقت نخست 2 بر صفر بازنده شد و در وقت دوم نیز در حالی که از ناحیه ابروی سمت راست دچار خونریزی شده بود نتوانست کاری از پیش ببرد و در پایان با حساب 2 بر یک شکست خورد تا آذربایجان با کسب سومین پیروزی به یک قدمی ایران برسد.

امیر محمدی نفر دوم جوانان آسیا دومین نماینده وزن 97 کیلوگرم ایران در این رقابت‌هاست.

وزن 125 کیلوگرم: کمیل قاسمی 6 - سعید گامبدوف 4

کمیل قاسمی نماینده سنگین وزن ایران و دارنده مدال برنز المپیک و نقره جهان آخرین کشتی‌گیر ایران بود که در دیداری حساس و سرنوشت‌ساز مقابل 'سعید گامبدوف' قهرمان جوانان جهان به روی تشک رفت و در پایان با نتیجه 6 بر 4 به برتری رسید تا با این نتیجه پیروزی ایران مقابل آذربایجان را حتمی کند.

قاسمی در پایان وقت نخست در کمال ناباوری 2 بر یک بازنده شد اما در ادامه و در 3 دقیقه دوم بهتر عمل کرد و در حالی که 2 امتیاز به حریف خود داد موفق شد با کسب 5 امتیاز در مجموع به برتری 6 بر 4 برسد. پرویز هادی دارنده مدال طلای بازی‌های آسیایی دیگر سنگین وزن ایران در این رقابت‌هاست.

با این پیروزی تیم ملی کشتی آزاد ایران موفق شد در مجموع مقابل آذربایجان به برتری 5 بر 3 برسد. ایران در دومین مبارزه از ساعت 6:45 دقیقه به مصاف هند می‌رود و در آخرین مصاف مرحله گروهی نیز از ساعت 23:30 دقیقه به مصاف آمریکا می‌رود.

تیم ملی کشتی آزاد ایران در حالی مقابل آذربایجان به برتری 5 بر 3 رسید که چهره‌های شاخص ایران همچون علیرضا کریمی، عباس طحان و کمیل قاسمی نمایش دور از انتظاری داشتند.


گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع:isna.ir