اعلام جزئیات علت سقوط هلیکوپتر کوبی برایانت
رسانه‌های آمریکایی جزئیات جدیدی را از علت سقوط هلیکوپتر حامل کوبی برایانت فوق ستاره فقید بسکتبال آمریکا منتشر کردند

علت سقوط هلیکوپتر کوبی برایانت

به دنبال کشته شدن کوبی برایانت، اسطوره تیم بسکتبال لس‌آنجلس لیکرز و دختر ۱۳ ساله‌اش جیانا در سانحه سقوط یک هیلکوپتر در کالیفرنیا، تیم‌های تخصصی برای بررسی علل سانحه به تپه‌های «کالاباساس» اعزام شدند.

کارشناسان در همین روز‌های نخست، قطعه‌ای کلیدی از پازل سقوط این هلیکوپتر را کشف کردند که باعث کشته شدن ۹ سرنشین آن شد. مسئولان «هیئت ملی امنیت حمل و نقل» اعلام کردند که هلیکوپتر حامل برایانت و دخترش، مجهز به «سیستم هشدار عوارض زمین» نبوده است. به همین خاطر خلبان که در مه غلیظ پرواز می‌کرده، متوجه پرواز در نزدیکی تپه‌ها نشده است.

یکی از مسئولان «هیئت ملی امنیت حمل و نقل» آمریکا گفت که «مدیریت هوانوردی فدرال» ۱۶ سال پیش نصب «سیستم هشدار عوارض زمین» را برای تمام هلیکوپتر‌های بالای ۶ سرنشین اجباری کرده بود، ولی در مورد برخی هلیکوپتر‌ها استثنا قائل شده بود که البته این موضوع توسط «مدیریت هوانوردی فدرال» تکذیب شد.

هلیکوپتر کوبی برایانت از طرفی فاقد جعبه سیاه بوده است. به همین دلیل برای توضیح اتفاقی که برای آن افتاده باید صرفاً به داده‌های راداری اکتفا کرد که به شرح زیر است:

«آلا زابویان» یک خلبان با تجربه هلیکوپتر بوده که حتی مجوز تدریس پرواز در شرایط عدم وجود دید کافی را نیز داشته است. روز یکشنبه، مه فوق‌العاده زیادی تپه‌های کالاباساس را فرا گرفته بود و خلبان برای فرار از این مه، ترجیح داد در ارتفاع پایین پرواز کند، ولی با زیاد شدن ابرها، خلبان تصمیم می‌گیرد که ارتفاع خود را زیاد کند که در نتیجه به تپه‌ها برخورد می‌کند و با سرعت زیاد سقوط می‌کند.

هنوز مشخص نیست آیا خلبان، راه خود را گم کرده یا مشکل فنی برایش اتفاق افتاده است.گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: خبرورزشی