تتت

برخی از اتومبیل‌ها یا وسایل نقلیه به اندازه شخصیت‌های اصلی فیلم مهم هستند که در این گزارش به برخی از آنها پرداخته ایم

وقتی خودرو نماد یک فیلم می شود

از زمانی که اتومبیل‌ها یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین موارد در فرهنگ آمریکایی‌ها محسوب شدند، در فیلم‌ها نیز اهمیت زیادی پیدا کرده اند.

عمدتا از خودرو‌ها در فیلم‌ها برای جا به جایی شخصیت‌های فیلم از مکانی به مکانی دیگر استفاده می‌شود و انتظار دیگری هم نمی‌توان داشت، اما در صورت استفاده به موقع از آن‌ها در فیلم باعث شود آن‌ها بیش از یک وسیله معمولی یا جزئی از وسایل صحنه به نظر برسند. آن‌ها می‌توانند به یک نماد تبدیل شوند و یکی از عواملی است که می‌تواند به موفقیت فیلم کمک کند.

روز و روزگاری در هالیوود Once Upon a Time in Hollywood

در حالی که آخرین فیلم سینمایی «تارانتینو» سفری به دهه شصت میلادی دارد و در آن چندین اتومبیل‌ با ویژگی‌های برجسته دیده می‌شود، اما روی هیچکدام به اندازه کادیلاکی که برد پیت سوار آن می‌شد تمرکز و توجهی نشد.

ماشین کادیکلاک بردپیت در روز و روزگاری در هالیوود
ماشین کادیکلاک بردپیت در روز و روزگاری در هالیوود


دیدن رانندگی برد پیت در دهه شصت هالیوود دقیقا همان چیزی بود که «روز و روزگاری در هالیوود» برای تبدیل شدن به یک فیلم کلاسیک نیاز داشت.

بیشتر بدانید : نقد و بررسی فیلم روزی روزگاری در هالیوود + تصاویر

بتمن در مقابل سوپرمن: لیگ عدالت Batman v Superman: Dawn of Justice

اگرچه به دلیل ریبوت شدن، مجموعه فیلم‌های بتمن و تغییر بازیگر‌ها نا مشخص است که بتوانیم دوباره این نوع از خودروی شخصیت بتمن یا اصطلاحا «بتموبیل» را در آینده بینیم، اما زک اسنایدر تصمیم می‌گیرد در فیلم بتمن در مقابل سوپر من این اتومبیل را کاملا از روی کتاب‌های کمیک بسازد.

اتومبیل بتمن در مقابل سوپرمن لیگ عدالت
اتومبیل بتمن در مقابل سوپرمن لیگ عدالت


عظیم بودن، جثه بزرگ و اسلحه‌ها و تمامی ویژگی‌های مربوط به بتمن، این خودرو را به یکی از برجسته‌ترین‌ خودرو های اخیر سینمایی تبدیل کرده است.

جان ویک John Wick

به سراغ خودرویی می‌رویم که باعث شد بهترین مجموعه سینمایی اکشن دهه اخیر شکل بگیرد. البته شخصیت جان ویک به دنبال انتقام کشتن سگش توسط اوباش روسی داستان را شروع کرد، اما هدف اصلی شخصیت‌های روسی تنها خود اتومبیل بود.

خودرو کیانو ریوز در جان ویک
خودرو کیانو ریوز در جان ویک

آنها خودروی او را که ویک با بازی کیانور ریوز از فروش آن امتناع کرده بود را به سرقت می برند و او نیز به دنبال آنها می‌رود.

مکس دیوانه: جاده خشم Mad Max

اگر چهارمین قسمت از مجموعه فیلم‌های مکس دیوانه را دیده باشید اولین اتومبیلی که توجه بیشتر شما را به خود جلب کرده بود به یاد دارید.

 اتومبیل Doof Wagon در مکس دیوانه
اتومبیل Doof Wagon در مکس دیوانه

این اتوموبیل که Doof Wagon نام گذاری شده بود در حالی نمایش داده می‌شود که یک نوازنده روی آن و در مقابل چندین بلندگو قرار دارد و به نوازندگی با وسیله عجیب خود پرداخته است. این مورد شاید یکی از به یاد ماندنی‌ترین قسمت‌ فیلم‌های اکشن در دهه اخیر باشد.

بچه راننده Baby Driver

یکی از معدود ماشین‌های مدرن سینمایی در این لیست، مربوط به این فیلم سینمایی، آخرین اثر  منتشر شده به کارگردانی ادگار رایت است.

ماشین پسر جوان در فیلم بچه راننده
ماشین پسر جوان در فیلم بچه راننده


یک پسر نوجوان، راننده این ماشین است و منتظر گروه جنایتکاری که با آن‌ها همکاری می‌کند، بوده تا سرقت خود از بانک را به پایان برسانند و آن‌ها را از دست پلیس‌ها نجات دهد.

سریع و خشن Fast & Furious
 

این فیلم سینمایی بزرگترین مجموعه سینمایی در بین فیلم‌های اتومبیلی تاریخی است.

اتومبیل‌ Flip car در سریع و خشن
اتومبیل‌ Flip car در سریع و خشن


طبیعتا از این فیلم سینمایی می‌توان به چندین مورد از اتومبیل‌های نمادین اشاره کرد، اما شاید اتومبیلی که از بقیه بیشتر محبوب شد Flip car در قسمت ششم این مجموعه بود.

بیشتر بدانید : حراج اتومبیل آبی رنگ پل واكر در فیلم «سریع و خشن 4» + تصاویر

اسکای فال sky fall

جیمزباند و خودرو هایش همیشه معروف هستند. اما خودروی استون مارتین ۱۹۶۵ که اولین بار توسط شان کانری استفاده شده بود شاید از بقیه محبوب‌تر باشد.

جیمز باند با خودروی استون مارتین در اسکای فال
جیمز باند با خودروی استون مارتین در اسکای فال


دنیل کریگ نیز این خودرو را در فیلم سینمایی «اسکای فال» در سال ۲۰۱۲ استفاده کرد که البته این بار مجهز به تجهیزات جدیدی بود.

فورد در برابر فراری Ford v Ferrari

در حالی که اتومبیل فورد جی تی ۴۰ به خودی خود نمادین و ماندگار بود، اما جیمز منگولد با فیلم سینمایی فورد در برابر فراری آن را دوباره به زندگی بازگرداند.

اتومبیل فورد جی تی در فیلم فورد در برابر فراری
اتومبیل
فورد جی تی در فیلم فورد در برابر فراری

این فیلم سینمایی روایتی از یک داستان واقعی و خلق این اتومبیل توسط فورد است، در دورانی که شرکت فراری بر بیشتر مسابقات اتومبیلرانی جهان غلبه کرده بود.

بیشتر بدانید : نقد فیلم اکشن "فورد در برابر فراری" Ford v Ferrari + عکس

کتاب سبز Green Book

این موردی است که نشان می‌دهد اتومبیل‌ها می‌توانند بیش از یک وسیله معمولی و در حد یک شخصیت در فیلم ها ظاهر شوند. بخش اعظمی از فیلم برنده اسکار «کتاب سبز» در یک کادیلاک می‌گذرد و در واقع بهخانه‌ای برای سرنشین‌های آن تبدیل می‌شود.

خودرو کادیلاک در فیلم کتاب سبز
خودرو کادیلاک در فیلم کتاب سبز


این خودرو نقش مهمی را در زندگی دو شخصیت تونی و دون شرلی با بازی «ویگو مورتنسن» و «ماهرشالا علی» رقم میزد و به عنوان بخشی از داستان دلچسب آن‌ها در خاطرات فرو می‌رود.

بیشتر بدانید : فیلم کتاب سبز Green Book برنده اسکار 2018 + عکس

بیشتر بدانید : جنجال های فیلم برنده اسکار 2019، کتاب سبز (Green Book)

بیشتر بدانید : فیلم های اکشن و هیجان انگیزی که نباید از دست بدهید

 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: yjc.ir


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X