سالار عقیلی
ایران برایش مهمترین دغدغه است و همه این ارادت را در قطعه ماندگار «وطنم» به رخ می‌كشد. گفت‌وگویی با سالارعقیلی خواننده موسیقی ایرانی داشتیم كه.....

جوان است و معتقد به اینكه باید كاری كرد كه جوانان نیز سراغ موسیقی اصیل ایرانی بروند و او در تیتراژ سریال‌های «پریدخت»، «تبریز در مه» و «سال‌های مشروطه» ماندگار می‌خواند و نشان می‌دهد موسیقی ایرانی می‌تواند جوان‌پسند باشد. ایران برایش مهمترین دغدغه است و همه این ارادت را در قطعه ماندگار «وطنم» به رخ می‌كشد.
«عشق دیرینش» شنیدنی ‌است و در «هوای آفتاب» و «عاشقی» و در«مایه ناز»، «سایه‌ها‌ی سبز» ارشد طهماسبی را عاشقانه روایت می‌كند.

سعید فرجپوری به «دریای بی پایان» می‌خواندش و او به خوبی از پس این دعوت بر می‌آید. با گروه قدرتمند دستان چه خوب و پرآوازه می‌خواند: «بخوان به نام گل سرخ و عاشقانه بخوان». جوان است و معتقد به اینكه باید كاری كرد كه جوانان نیز سراغ موسیقی اصیل ایرانی بروند و او در تیتراژ سریال‌های «پریدخت»، «تبریز در مه» و «سال‌های مشروطه» ماندگار می‌خواند و نشان می‌دهد موسیقی ایرانی می‌تواند جوان‌پسند باشد.

ایران برایش مهمترین دغدغه است و همه این ارادت را در قطعه ماندگار «وطنم» به رخ می‌كشد. گفت‌وگویی با سالارعقیلی خواننده موسیقی ایرانی داشتیم كه ماحصل آن از نگاه‌تان می‌گذرد:

آقای عقیلی به تازگی از سفر آلمان بازگشته‌اید، سفر چطور بود و کلاس هایتان چگونه برگزار شد؟
دوره آموزشی مستر کلاس‎‎هایم که از آن به عنوان ورک شاپ نیز ‎ تلقی می‎شود برگزار شد که دوره چهارم کلاس‎های من در شهر برلین بود. این بار 38 هنرجو داشتم در 4 جلسه توانستیم دستگاه ماهور را به پایان برسانیم. بعد از آن تصمیم گرفتم در ایران هم همین روال را پیش بگیرم. از آنجایی که مشغله‌های کاری بسیاری همچون اجرای برنامه در خارج از كشور، ضبط آثار و همین‌طور اجرا در ایران را دارم.

این‎ها فرصتی برای تدریس موسیقی را برایم باقی نگذاشته به همین دلیل تصمیم گرفتم در ایران نیز همین روال را پیش ببرم و هر سه ماه در حدود 4 یا 5 جلسه یک دستگاه موسیقی را به هنرجویانم در ایران آموزش دهم و این کلاس‎ها دقیقاً همان بازدهی کلاس‎هایی را دارد که در روال قبلی طی حدود 4 ماه هنرجویان یک دستگاه را فرا می‎گرفتند اما با این روش هنرجویان طی 5 جلسه فشرده و حدود 6 ساعته یک دستگاه را آموزش می‌بینند و سه ماه بعد 5 جلسه بعدی آغاز می‎‎شود و یک دستگاه دیگر را به هنرجویان آموزش می‎دهم.

در این سیستم همه می‌توانند در کلاس هایم شرکت کنند و تنها به آن عده‎ای که در گذشته در آموزشگاه حضور داشتند مربوط نمی‎شود.

از اجرا در خارج از ایران گفتید، آقای عقیلی اجرای کنسرت در خارج از کشور به لحاظ صدابرداری در مقایسه با ایران از استاندارد بیشتری برخوردار است. آیا وضعیت صدابرداری در ایران درست می‎شود؟
من اصلاً این مسئله را قبول ندارم! ما مشکل صدابرداری درایران نداریم و من بهترین کنسرت‎هایم را در همین تالار وحدت خودمان برگزار کردم. دلیلش هم این است که دولت برای وضعیت صدای این سالن هزینه کرده‎است.

این تجهیزات درایران یافت می‎شود اما مقرون به صرفه نیست؛ به همین دلیل مشکل اصلی در کشور ما به این مسئله برمی‎گردد که ما هیچ مبلغی بابت صدابرداری در ایران نمی‌دهیم یعنی درست این است که بگویم نمی‌توانیم بدهیم، تصور کنید درآمد یک کنسرت موسیقی سنتی در ایران 10 میلیون است و شما باید 5 میلیون تومان هزینه صدابرداری کنید تا صدایی حیرت انگیز از خواننده را بشنوید ما خوشبختانه صدابرداران موفقی همچون آقایان بقایی،کبریایی، اردستانی و مقدم داریم اما تجهیزات مختص یک اجرای موفق به لحاظ صدابرداری در ایران وجود ندارد به همین دلیل ما شاهد ضعف صدای اجرای موسیقی در ایران هستیم.

شما می‎بینید در یک کنسرت موسیقی پاپ وضعیت صدا به مراتب بهتر است چرا که جنس این موسیقی پولساز است و تهیه کننده کمی‌سهل‎تر می‌تواند هزینه‎ای را برای صدابرداری اجرا بگذارد.

اگر صدای یک اجرا مناسب و خوب نباشد بر كار خواننده و اعضای گروه چقدر تأثیر دارد؟
از آنجایی که صدا مستقیماً با اعصاب در ارتباط است، هر گونه واکنش در بدن شما اتفاق می‎افتد، مستقیماً بر صدای‎تان نیز تأثیر می‎گذارد. تصور کنید وقتی عصبانی می‎شوید صدای‎تان تغییر می‎کند در عین حال وقتی خوشحال می‎شوید و خبر خوشی به شما می‎رسد صدای شما نیز خوب و به بیانی دیگر باز می‎شود.

برای من نیز به عنوان خواننده دقیقاً همین‎طور است اگر صدا خوب نباشد حسم گرفته می‎شود. من بارها برایم اتفاق افتاده وقتی قبل از اجرا از موضوعی دلخور شده یا به عکس موضوعی من را خوشحال کرده دقیقاً تأثیرش را بر لحن و صدایم در زمان خواندن می‎بینم. پس مطمئناً اگر وضعیت صدابرداری خوب نباشد گروه و خواننده را دلخور و عصبی می‎کند پس طبیعتاً بر اجرا نیز مؤثر خواهد بود.

مبحث دیگری که در اجرای یک کنسرت در ایران مربوط می‌شود خواننده محوری یا همان خواننده سالاریست، هر فردی که می‎خواهد به دیدن کنسرتی برود اولین سؤالی که می‎پرسد این است که خواننده اش کیست نظر شما در این خصوص چیست؟
(می‌خندد) یاد خاطره‎ای از یکی از دوستانم افتادم که می‌گفت کنسرت داشتیم خانمی‌تماس گرفته بود و می‎گفت خواننده این کنسرت کیست؟ مسئول فروش بلیت كنسرت گفت خواننده ندارد موسیقی بی‌کلام است و آن خانم در پاسخ گفت: مگر کنسرت بدون خواننده هم می‎شود نه ما نمی‎آییم. متأسفانه موسیقی ما بر اساس خواننده محوری است.

نمی‎گویم خوشبختانه چون از این موضوع خوشحال نیستم! چرا که معتقدم در یک کار هنری چه خواننده چه نوازنده به شرطی که در یک سطح هستند باید دارای شخصیتی یکسان باشند. در تمام دنیا هم همین طور است و تنها مختص کشور ما نیست. ببینید وقتی شما قرار است یک سی دی از کنسرت‎های پاواراتی تهیه کنید نمی‌گویید من سی‌دی آن هنرمندی را می‌خواهم که پشت سر پاوارتی ساز می‌زند بلکه سی‌دی پاوارتی را درخواست می‎کنید با وجود اینکه او میان 80 نوازنده می‎خواند.

 از آنجایی که کلام در دستان خواننده است او می‌شود نماینده‎ای از آهنگساز و نوازنده که همگی دست به دست هم می‌دهند تا پیامی‌منتقل شود و در نهایت خواننده منتقل کننده آن پیام است.

 من همیشه دراین باره می‎گویم تنبک در اختیار ساز، ساز در اختیار آواز، آواز در اختیار کلام، کلام برای رساندن پیام. به همین منوال این پروسه در حال رخ دادن است و تمامی‌اعضای گروه دست به دست می‎دهند تا پیام توسط کلام از سوی خواننده به مردم منتقل شود و از آنجایی که کلام در اختیار خواننده است مردم ارتباط بیشتری با آن برقرار می‎کنند همین باعث شده که خواننده محوری اتفاق بیفتد.

البته کسی دنبال موسیقی با کلام می‎رود که آواز را دوست داشته باشد، در غیر این صورت او ترجیح می‎دهد تکنوازی یک استاد را تهیه کند و همه لزوماً دنبال خواننده نیستند.


آیا می‎شود به این سمت رفت که موسیقی ایرانی به تنهایی حرفی برای گفتن داشته باشد و حتماً به حضور خواننده نیاز نباشد؟
نه نمی‌شود! چرا که خوانندگی مستقیماً ارتباط با کلام دارد و کلام پارسی یکی از شیواترین کلام‎ها در دنیاست حافظ را در کنار گوته قرار می‎دهند و گوته در برابرش تعظیم می‎کند، آرزو می‎کند بتواند تنها یک بیت همچون حافظ بگوید این ادبیات کهن ایران را نشان می‎دهد که تا چه حد غنی و قوی است،

همین قدرت به خواننده محوری کمک می‎کند. شعر شاعران ایرانی همچون حافظ، مولانا، سعدی و... آنقدر لذت بخش است که در دنیا تبی به عنوان تب مولانا راه افتاده است و همه عاشق مولانا شده اند حدود اسفند ماه در فرانسه تورکنسرت‎هایی برگزار خواهیم کرد که در آن از اشعار مولانا به سرپرستی جاوید افسری راد نوازنده سنتور بهره گرفته‎ایم و در قالب گروه مولانا روی صحنه می‎رویم.

با وجود این تعداد خواننده‎های خوب کشورمان به اندازه انگشتان دو دست نمی‎رسد در حالی‎که ما نوازندگان بسیار خوبی در ایران داریم.

در حال حاضر در مقایسه با 40 سال پیش چند خواننده جوان داریم که فعالیت جدی می‎کنند ‌ چرا تعدادشان بیشتر شده است فکر می‌کنید این به چه مسئله‎ای بر می‎گردد؟ به این که در گذشته پدر و مادرها اجازه نمی‎دادند که فرزندان‎شان وارد حوزه موسیقی شوند اما امروز دیگر اینطور نیست.

والدین، از کودکی فرزندان‎شان را به کلاس‎های موسیقی می‎فرستند پسر من هم اکنون 4 سال بیشتر ندارد او را در کلاس موسیقی ثبت نام کرده‎ام و فردا در 20 سالگی ممکن است نوازنده خوبی شود، حتماً 20 سال آینده تعداد خواننده‎های خوب ما از امروز بیشتر خواهد شد چرا که فرهنگ یادگیری موسیقی ایرانی در خانواده‎ها بیشتر شده است.

این مسئله‌ای که شما گفتید به فراهم شدن بستر فراگیری موسیقی در معنای عام بر می‌گردد که کاملاً درست است اما ارتباطی به تعداد خواننده‎ها و سؤالی که من پرسیدم ندارد.

شما می‌گویید تعداد خوانندگان خوب به انگشتان دو دست هم نمی‌رسد من از شما این سؤال را می‎پرسم چه تعداد پزشک در ایران داریم؟
زیاد.

حالا چه تعداد پزشک خوب در ایران داریم؟
باز هم زیاد.

حال چه تعداد پزشک متخصص قلب خوب در ایران داریم؟ دیگر اینجا تعداد کم می‌شود دقیقاً خوانندگی هم به همین منوال است ما خواننده‎های بسیاری در ایران داریم؛ خواننده‎های موسیقی سنتی هم زیاد هستند اما خواننده موسیقی سنتی که خوب باشد به همان انگشتان دو دست نمی‎رسد.

 یکی از دوستانم مثال جالبی می‎زد و می‎گفت شغل ما همچون شغل پزشکان است مریض‎های ما شاگردان‎مان هستند و کنسرت‎هایمان عمل جراحی. شما دست روی بهترین‎ها گذاشته‎اید به همین دلیل می‎گویید تعدادکم است. من خودم به تنهایی در مدت 12 سال تدریسم حدود 100 شاگرد داشتم.

آیا همه آنها خواننده می‎شوند؟
خیلی چیزها کنار هم جمع می‎شود تا خواننده خوبی همچون استاد محمدرضا شجریان به این مرحله برسد و بشود استاد محمدرضا شجریان. تنها صدا نیست بلکه یک مجموعه است مجموعه‎ای از تکنیک، معرفت، معلومات و هنرهای دیگر هنرمندی همچون شجریان را ساخته است و اگر کسی بخواهد مثل استاد شجریان بخواند و از ایشان تقلید كند به جایگاه ایشان نمی‌رسد چرا كه تنها صدا نیست.

اجراهای متعددی در خارج از ایران در قالب تور کنسرت‌ها داشتید، چقدر افراد غیر ایرانی درکنسرت‎هایتان حضور دارند؟
اگر کنسرت یا فستیوالی را یک غیر ایرانی مثلاً یک آلمانی برگزار کند تعداد آلمانی‎هایی که به کنسرت می‎آیند بسیار است حال برعکس اگر برگزار کننده یک ایرانی باشد تعداد ایرانی‎های حاضر در سالن بیشتر خواهد بود.

این اجراها چقدر توانسته نگاه مردم غیر ایرانی را به موسیقی ایرانی و ایران مثبت کند؟
ما می‎رویم که برای کشورمان ایران افتخار کسب کنیم مثل یک ورزشکار و یا مثل کسی که در المپیاد شرکت می‎کند. اجرای موسیقی در خارج از ایران را یک تعهد می‎دانیم و برای مان اهمیت دارد که نام ایران را سربلند ببینیم. من چندی پیش در فستیوال فز مراکش در حضور 5 هزار تماشاگر و پادشاه و ملکه مراکش اجرا داشتم که استقبال بسیار خوبی از آن اجراها شد.

وقتی در سالنی حضور دارید که اکثر مخاطبان ایرانی و همزبان شما هستند در مقایسه با موقعیتی عکس این شرایط چه حسی در اجرا دارید؟
موسیقی یک زبان بین المللی است و ارتباطی به این ندارد که فردی شعر را بفهمد یا خیر، او با ریتم‎ها و ملودی‎ها ارتباط برقرار می‎کند حالا اگر متوجه اشعار شود که چه بهتر در غیر این صورت باز هم با ظرفیت‌هایی که موسیقی دارد از آن لذت خواهد برد.

 ما بزودی در استرالیا 6 کنسرت خواهیم داشت که اشعار را از قبل فرستاده‎ام و همه ترجمه شده و قرار است در بروشور کنسرت منتشر شود که مردم استرالیا هنگام کنسرت با موضوع و مضامین آن نیز آشنا شوند.همه ملودی‌هایی كه در موسیقی وجود دارد با همین 7 نت که در موسیقی وجود دارد ساخته شده‌است.

 (زعشق است آنچه تصنیف و ترانه است دو ر می‌فا سل لا سی دو بهانه است) واقعاً آثار موسیقی از دل برآمده که این چنین بر دل می‎نشیند و اگر افرادی که در یک کنسرت حضور داشته باشند اشعار را متوجه شوند قطعاً لذت بیشتری خواهند برد و گرنه اینگونه نیست که لذت نبرند. مثل بسیاری از جوانان ما که متوجه موسیقی غیرایرانی نمی‎شوند اما آن را گوش می‌دهند و از آن لذت هم می‎برند.

بلیت‎های کنسرت گران است و شاید قبل‎تر این گرانی مختص بلیت‎های موسیقی پاپ می‌شد اما امروز این تب موسیقی سنتی را هم فراگرفته در این باره نظرتان چیست؟
تعرفه‎ای برای قیمت سالن‎ها در نظر گرفته شده که دیگر برای مدیر آن سالن فرقی نمی‌کند کنسرت پاپ باشد یا سنتی، خواننده‌ای مشهور باشد یا نه.

او برای بخش‌های مختلف سالنش قیمت‌های گوناگون در نظر گرفته و کسی که می‌خواهد کنسرت خود را برگزار کند مجبور است این بها را بپردازد و طبیعتاً برگزاركنندگان یك كنسرت مجبورند این قیمت را در برای بلیت ها درنظر بگیرند.


 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: musicema.com


مطالب پیشنهادی:
بهترین‌های سالار عقیلی!
گفتگو با رضا صادقی درباره فیلمی که قرار است در آن بازی کند

بیوگرافی احسان خواجه امیری از زبان خودش

همه ترانه‌های تیتراژ‌های معروف خواجه امیری
علیرضا افتخاری؛ مرد هزار آلبوم!