دعا برای سلامتی زنده یاد پرویز مشکاتیان در تلویزیون! به اعصاب ما رحم کنید!کاش دوربین مخفی بود
اخیرا در برنامه ترانه باران که از شبکه شما پخش می‌شود، تولد استاد پرویز مشکاتیان توسط، مجری این برنامه تبریک گفته شد و او برای این هنرمند فقید آرزوی سلامتی و نواختن سنتور کرد. این درحالی است که استاد در سال ۸۸ و در سن ۵۴ سالگی از دنیا رفته است 

سرم رو به کدام دیوار بکوبم؟ آرزوی سلامتی مجری تلویزیون برای استاد فقید پرویز مشکاتیان!

 دقیقا 12 سال بعد از فوت استاد پرویز مشکاتیان در سالروز تولدش مجری شبکه شما تلویزیون (محمد اسکندری) برای او آرزوی حال خوب و سلامتی و لذت بردن از نواختن ساز استاد کرد! آن هم در برنامه ای به اسم "ترانه باران" با محوریت اصلی موسیقی!

بیشتر بدانید : مروری بر زندگی پرويز مشكاتيان

باور کنید باورم نمی‌شود، ولی واقعیت دارد، داستان اتفاقات تلویزیون و مجری‌های آن به مراحلی از فانتزی، علمی، تخیلی رسیده است که واقعا در مخیله هیچ کس نمی‌گنجد و به قول امروزی‌ها تسمه تایم پاره می‌کنیم.

هنوز چند روز از دسته گل برنامه خندوانه درباره نویسندگان ایرانی نگذشته است که این پیام تبریک به استاد پرویز مشکاتیان و آرزوی طول عمر برای ایشان برق از کله‌مان پراند.

بیشتر بدانید : رامبد جوان کمی استراحت کن/ باید بنشینیم زار زار برای فرهنگ و هنر این مملکت گریه کنیم

واقعا اگر به نویسندگان کمپانی مارول یا برجسته ترین نویسندگان فانتزی جهان هم سفارش داده بودند که مردم ایران و اهالی فرهنگ و هنر را دچار شوک کنند چنین ایده‌هایی به ذهنشان خطور نمی‌کرد.

میثم محمدی منتقد سینمایی در صفحه اینستاگرامش به درستی نوشت:
«بگذریم از اینکه این آقای مجری به هنرمندی که از دنیا رفته تبریک تولد می‌گوید و برای او آرزوی سلامتی می‌کند، اما حیرت‌آورتر این است که در همین سی‌ثانیه تمام جمله‌ها‌ را غلط ادا می‌کند و به خیال خود دارد شاعرانه هم حرف می‌زند!»

اشتباه مجری واقعا عجیب و غریب است و نشان می‌دهد که نه تنها به لحاظ اطلاعات عمومی درباره مسائل فرهنگ و هنری کشور هیچ اطلاعی ندارد حتی به ضرورت شغلی که دارد (مجری برنامه ترانه باران!) اندکی تحقیق هم نمی‌کند.

زنده یاد پرویز مشکاتیان
زنده یاد پرویز مشکاتیان

احتمالا شخصی به او گفته است که دیروز سالروز تولد استاد مشکاتیان بود و بد نیست به آن هم اشاره‌ای شود و مجری گرانقدر (که سعی دارد بسیار پرطمطراق هم ظاهر شود) نکرده است یک بار در موبایلش اسم مشکاتیان را جستجو کند تا چنین اشتباه عجیبی رقم نخورد.

یک نفر نیست جواب بدهد که آخر چگونه ایشان مجری یک برنامه با محوریت موسیقی است که هیچ اطلاعی از پرویز مشکاتیان ندارد؟ هیچ اطلاعی!

خدایا دیگه بسه لطفا! این چه روزهایی است که ما در زندگیمان می‌بینیم؟! دوربین مخفیه؟ نه ... واقعا دوربین مخفیه؟

بازهم جای دردناکتر و عمق فاجعه آنجاست که اشتباه مجری به کنار، آیا در تمام عوامل تولید چنین برنامه‌ای یک نفر دیگر هم متوجه این اشتباه نشد؟ واقعا هیچ کس از تولیدکنندگان برنامه و ناظرین پخش و... پرویز مشکاتیان را نمی‌شناخت؟ نمی‌دانست که از کوچ ابدی ایشان 12 سال گذشته است؟ حیرت آور است!

ولی نه گویا مجری چند دقیقه بعد از اشتباهش گفته است که آرزوی سلامتی‌اش برای آیین مشکاتیان فرزند استاد بوده است و خواسته با یک عذرخواهی ساده همه چیز را ختم به خیر کنند.

اما بازهم نکته دردآور این است که آیین مشکاتیان نوازنده حرفه‌ای تنبک است نه سنتور! به دفعات با همایون شجریان و سهراب پورناظری کنسرت داشته است! از این هم بی اطلاع است! بابا یه سرچ بکن بعد حرف بزن... اَه.

ما هم از نوشتن درباره صداوسیما، و این حجم از اشتباهات و سوتی‌های بچه‌گانه آنها خسته شده‌ایم و واقعا دیگر لوس و بیمزه شده است .

ولی اگر ننویسیم آنموقع چی؟ فکر می‌کنند که کارشان خیلی هم خوب است و باید ببینید چه قیافه‌ای هم می‌گیرند! یا فکر می‌کنند کسی نفهمید و ...

تا چرخ بر این منوال بچرخد ما هم می‌ نویسیم و می‌ گویم چه بیسوادی‌ ها و بی‌ احترامی‌ ها را شاهد هستیم.

تا ببینند و بدانند، چشمانی آنها را می‌بیند و باید به آنها احترام گذاشت. تا ببینند و بدانند، این مملکت کم پژوهشگر موسیقی و جوانان با دانش موسیقی ندارد که چنین دسته گل‌هایی را شاهد باشیم.

تا ببینند و بدانند، پول صداوسیما از بیت‌ المال است، باید به این مردم و مخاطبانش احترام بگذارند.

آقای مجری برنامه ترانه باران، تهیه کننده برنامه، مدیر گروه شبکه شما، مدیر شبکه شما، معاونت سیما و رئیس سازمان صداوسیما حقوقی که می‌گیرید از بیت‌المال است و خود ببینید این نتیجه خدمتی است که در قبال آن حقوق می‌گیرید؟!

حال حقوق، مزایا، شهرت، معروفیت و ... اصلا همه اش نوش جانتان، لااقل به اعصاب ما رحم کنید، چرا باید با دیدن چنین اتفاقاتی تا سر حد سکته خونمان به جوش آید چون یکی از شماها بی خیال، بی سواد یا بی تعهد است؟

فقط می‌توان نوشت: حیرت، حیرت، حیرت ... کاشکی دوربین مخفی بود! 

 

بیشتر بدانید : پرطرفدارترین آلبومهای پرویز مشکاتیان

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: asriran.com