ماجرای پرداخت پول در شب انتخابات ابتدا چندان جدی نبود، اما به تدریج پرداخت دویست هزارتومان مثلی در شب انتخابات ریاست جمهوری سال 92 با موضع گیری های رسانه های طرفدار دولت جدی شد. پس مراقب باشید. دو هشدار جدید هم از سوی حامیان سابق به رئیس جمهور داده شده است.


در حالی که در گزارش روز گذشته فضای سیاسی کشور دولت و دولتیان سهم کمی را داشتند، اما به نظر می رسد در گزارش روز سیزدهم سی و پنج سالگی انقلاب، دولتیان نقش محوری دارند. به ویژه اینکه باز هم صحبت از پول آن هم در شب انتخابات است.

ماجرا از آنجا شروع شد که فلاحیان که اسب خود را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری زین کرده است در مصاحبه ای اعلام کرد که محمود احمدی نژاد در شب انتخابات می تواند با دادن دویست هزار تومان پول به مردم اوضاع را به نفع کاندیدای دولت تغییر دهد.

تا اینجای ماجرا، این سخن فقط موضع یک کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری بود، اما زمانی که روزنامه ایران، ارگان دولت به صورت ضمنی این مساله را تایید کرد، ماجرای پول در شب انتخابات 92 جدی تر از همیشه رخ نمود.

روزنامه ایران در ستون دیگه چه خبر نوشت سخنان فلاحیان به نوعی انگیزه‌بخشی از مخالفان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را افشا کرده است، به نظر می‌رسد بخش وسیعی از سیاه‌نمایی درباره اجرای فاز دوم هدفمندی از وحشت ایجاد محبوبیت برای کاندیدای احتمالی مورد حمایت دولت و رأی آوردن اوست .

روزنامه ایران در واقع تلویحا این نکته را تایید می کند که اصرار دولت برای اجرای هدفمندی دور دوم علیرغم سخت شدن وضعیت زندگی مردم، ایجاد محبوبیت برای دولت و یا کاندیدای بعدی دولت با اعطای پول بیشتر بوده است!

اگر دولت چنین تلقی داشته باشد، یعنی اعطای پول بیشتر به مردم را سبب محبوبیت محمود احمدی نژاد و یا کاندیدای مورد حمایت او بداند، چه تضمینی هست که این پول از منابع نامشخص و در قالب برنامه های آنی در شب انتخابات پرداخت نشود؟ نقش پول در انتخابات یکی از عواملی است که زمینه ساز تخلفات بعدی انتخاباتی است. باید بدون حب و بغض مراقب پول های شب انتخابات بود.

اما قبل از اینکه از بحث دولت خارج شویم ، سخن دکتر مرندی درباره انتخابات سازمان نظام پزشکی نیز جالب است که گفته اگر آقای احمدی نژاد حکم رئیس کل جدید سازمان نظام پزشکی را تایید نکند صبر می کنیم تا رئیس جمهور بعدی بیاید! وی همچنین گفته است که نباید چنین اتفاقی بیفتد که رئیس جمهور نخواهد حکم رئیس سازمان نظام پزشکی بعد را امضا کند، گفت: اگر چنین شود صبر می کنیم تا رئیس جمهور بعدی بیاید و حکم رئیس جدید نظام پزشکی را امضا کند!

این جمله دکتر مرندی،به بهترین وجهی تن ندادن به قانون در کشور را نشان می دهد. همواره گفته اند قانون بد بهتر است از بی قانونی . چرا باید نهادی که مدعی است انتخابات و احراز صلاحیت های کاندیداهای آن را بر اساس قانون مصوب انجام داده است، باید اینگونه نگران فرد منتخب باشند و بنشیند دعا کنند که زودتر دوره رئیس جمهور فعلی به پایان برسد تا بتوانند امضای حکم فرد منتخب را بر اساس قانون از رئیس جمهور بگیرند. امروز روزی است که باید کاندیداهای ریاست جمهوری سال آینده را به چالش کشاند که نسبت آنان با قانون چیست؟ آیا دوره تن ندادن به قانون به پایان خواهد رسید؟

دو هشدار جدید به محمود احمدی نژاد توسط حامیان سابق
اما هنوز بحث ها درباره بی تقوایی احتمالی مسئولین و کشاندن آن بین مردم ، ادامه دارد. حجت الاسلام پناهیان که ازحامیان رئیس جمهور است ، گفته است که اگر کسی که مسولیت دارد هم تقوا را رعایت نکند، باز هم باید از او حمایت کرد ، چرا که او در نهایت توسط خدا رسوا می شود. امام بارها بنی صدر را حمایت کرد اما آیا او توانست از این حمایت ها سوء استفاده کند؟

وی همچنین مقایسه ای با جریانات زمان حضرت امام می نماید و می گوید : هیچ سیاستمداری اینطور[مانند بنی صدر] از طرف امام حمایت نشد و هیچ سیاستمداری هم مثل بنی صدر با لباس زنانه از ایران فرار نکرد. پس این یعنی نمی توان از حمایت ها سوء استفاده کرد.

البته این آقای پناهیان نبود که به صورت ظریف به رئیس جمهور هشدار داد، بلکه حسین فدایی دبیر کل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی که پیشتر رئیس جمهور هم عضو شورای مرکزی همین تشکل بود، هم در مصاحبه با یکی از خبرگزاری ها گفت که مرحله اول نصیحت است و در صورت تداوم رفتار،مراتب بعدی امر به معروف و نهی از منکر انجام خواهد شد.

فدایی البته به این اکتفا نکرده است و هدف نزدیکان دولت موسوم به جریان انحرافی را برای انتخابات آینده را به شرح زیر مشخص کرد :
 
1-    انحراف هدفش ابقای در قدرت است.
2-    تحلیل داده که باید راهبرد دوقطبی کردن و دیو و دلبر کردن جامعه را در پیش بگیرد .
3-    در حوزه بین‌الملل قهرمان صحنه شوند.
4-    در حوزه اقتصادی معتقدند باید بتوانیم با ارائه خدمات، مشکلات اقتصادی مردم را با چند برابر کردن یارانه‌ها حل کرده و اقبال مردم را نسبت به خودمان بدست آوریم .

5-    در حوزه سیاسی با طرح اینکه یک گروه فاسد اشرافی سرمایه‌دار پشت صحنه حکومت در اداره کشور تاثیر می‌گذارند، بتوانند سناریوی خود را پیش ببرند و همه کسانی که آنها را نمی‌پسندند، جزو طایفه اشرافیت و سرمایه‌دارها قرار دهند و برای اینکه این کار موفق باشد باید بتوانند مردم و جامعه را در حمایت از خودشان و در برخورد با این جریان اشرافی به خیابان بکشند و نهضت پابرهنگان و محرومین و مستضعفین را سامان دهند.

پنج هدفی را که فدایی از فعالیت انتخاباتی نزدیکان دولت که به جریان انحرافی مشهور هستند، به تحقیق توسط این گروه در رسانه هایشان تکرار شده است. به ویژه استراتژی دو قطبی کردن جامعه ، رسما به عنوان استراتژی طرفداران دولت تبلیغ می شود. طبیعتا برای دو قطبی کردن، یک گروه رقیب سرمایه دار را خواهند ساخت و ادامه ماجرای سال 84و 85.

اولین حمله جدی به محمد رضا عارف

اما اصلاح طلبان در فضای سیاسی روزهای اخیر نخستین حملات را تجربه کردند. شاید معاون اول ساکت دولت خاتمی تصور می کرد که می تواند انتخابات را همچون دوره معاونت اولی از سر بگذارند، اما دو سه موضع گیری انتخاباتی باعث شد که محمد رضا عارف در همین ابتدا تلخی های رقابت انتخاباتی را بچشد و آگاه شود که ورود در بازی های بزرگ آمادگی بالایی می طلبد.

در روزهای اخیر یکی از رسانه های اصولگرا از زاویه نگاه اصولگرایی انتقاداتی را به عارف وارد کرد که شاید بتوان گفت اولین ضربه های انتخاباتی به وی وارد شده است. این رسانه اصولگرا درباره عارف نوشته است :

«عارف» قبل تر هم بوسیله عدم مرزبندی با «فتنه 88» نشان داده بود که در صورت اجماع اصلاحات روی نامش، حاضر نیست مطالبات تندرو ها را نادیده بگیرد. «عارف» درباره تمایلات مردم حول اعلام برائت خویش از فتنه یک بحث فرعی و غیر واقعی را مطرح می کند: «اگر قرار به توبه اصلاح طلبان از جریان فتنه برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری آینده باشد، طبعاً اصولگرایان هم باید برای حضور در انتخابات از جریان انحراف اعلام برائت و توبه کنند!».

نباید از یاد ببریم که «عارف» همان کسی است که هنگام مدیریتش در «دانشگاه تهران» با وجود اعتراضات گسترده مردم هرگز حاضر نشد کلاس های «عبدالکریم سروش» را لغو نماید.

شاید برای کسی چون عارف که بیشتر یک تکنوکرات یا یک متخصص بوده است، چنین حملاتی جدید و غیر قابل تحمل باشد، اما عرصه انتخابات در ایران ، معجون عجیبی است که کسی که وارد آن شود باید انتظار هر حرکتی را له یا علیه خود داشته باشد. محمد رضا عارف هم یقینا با علم به این مطلب وارد کارزار شده است.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: tabnak.ir


مطالب داغ سایر بخشها:
جنایت عضو سابق گروهک منافقین در تهران / مثله کردن جسد به شیوه آموزش‌های پادگان اشرف
ابهام درباره سهمیه بنزین نوروزی
نشست سران قوا به میزبانی مجلس
احتمال افزایش 20 درصدی مزد 92 قوت گرفت/ طرح اختصاص سبد ویژه کالا
قیمت جدید 6 خودروی داخلی اعلام شد
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
X