رییس کل بانک مرکزی نیز به جمع کسانی پیوست که نمی‌دانند مابه‌التفاوت بهای واردات دارو با ارز مرجع و فروش آن با قیمت آزاد، نصیب چه کسانی می‌شود؟
 
محمود بهمنی اظهار کرد: بانک مرکزی همچنان به اولویت‌های کالایی یک و دو از جمله بخش دارو ارز با نرخ مرجع می‌دهد و نباید افزایش قیمت این کالاها در بازار را به کمبود ارز ربط داد.

وی با تاکید بر اینکه "دارو" همچنان با ارز مرجع وارد می‌شود به مابه‌التفاوت قیمتی ایجاد شده بین واردات و فروش در بازار دارو اشاره کرد و گفت: این افزایش قیمتی که وجود دارد جای بررسی دارد و باید معلوم شود که این مابه‌التفاوت نصیب چه کسانی می‌شود.

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: در صورت قانونی بودن تفاوت در قیمت دارو که ناشی از بهره‌گرفتن از نرخ ارز مرجع و قیمت بازار است، باید این مابه‌التفاوت به حساب خزانه ریخته شود چون برای بیت‌المال است.

رییس کل بانک مرکزی پیش از این گله کرده بود که با وجود اختصاص ارز با نرخ مرجع در 9 ماهه امسال به اندازه کل سال گذشته باز هم برخی از مسئولان از کمبود دارو و نبود ارز سخن می‌گویند.

به گزارش ایسنا، پیش از این صمد کریمی - سخنگوی مرکز مبادلات ارزی - از اختصاص 3.1 میلیارد دلار برای واردات دارو و اقلام دارویی تا پایان بهمن ماه خبر داده بود.

او با بیان اینکه این میزان نسبت به عملکرد سال 90 رشد 32 درصدی نشان می‌دهد، گفته بود: از ابتدای سال 91 تا مردادماه حدود 900 میلیون دلار طی فروش عمومی و مبلغ 2.2 میلیارد دلار (بر اساس نامه‌های تاییدیه معاونت دارویی وزارت بهداشت به بانک مرکزی) از طریق بانک‌های عامل به شرکت‌های دارویی که ثبت سفارش کرده‌اند پرداخت شده است. از این مبلغ 2.1 میلیارد دلار مربوط به شش ماهه اخیر بوده است.

نبود مشکل ارز برای واردات دارو را سرپرست وزارت بهداشت نیز تایید کرده است. دکتر محمدحسن طریقت منفرد گفته است: در حال حاضر تامین ارز مطلوب است و هر مقدار ارزی که لازم داشته باشیم دولت به ما می‌دهد به طوری که در هفته گذشته 200 میلیون دلار علاوه بر ارزی که قبلاً برای دارو به ما داده بودند تصویب و به ما اختصاص داده شد تا نیازهای دارویی مان را برطرف کنیم.

به گفته او مقداری دارو هم در گمرک داریم که خارج از ضابطه به طور اضطراری وارد شده که بانک مرکزی به دنبال این مسئله است تا بتواند ارز آن را مشخص کند تا ما دارو را از گمرک خارج کنیم.

سرپرست وزارت بهداشت در عین حال موضوع گرانی در برخی داروها را مورد اشاره قرار داده و درباره اینکه قیمت داروهای بیمارهای سرطانی و ام اس در چند هفته گذشته افزایش یافته است، عنوان کرده است: چون ما ارز مرجع به دارو می‌دهیم دلیلی وجود ندارد که قیمت دارو گران شود اگر مردم موردی از گرانی دارو مشاهده کردند به ما گزارش دهند تا ما رسیدگی کنیم.

بحث واردات دارو و اختصاص ارز به آن و بعضا گران‌فروشی در بسیاری از داروها از آنجا قابل توجه‌تر می‌شود که به گفته مسوولان وزارت بهداشت هم‌اکنون بیش از 94 درصد داروها در کشور تولید می‌شوند.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: tabnak.ir


مطالب داغ سایر بخشها:
بن علی خودکشی کرد
گفتگوی تلفنی اوباما و پوتین درباره ایران و سوریه
مرد دیوانه خانواده زنش را با بنزین به آتش کشید
دولت به دنبال گرانفروشی است
سه اشتباه دولت احمدی نژاد در اقتصاد
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده ترین خبر ها

 
X