حراج میلیونی نقاشی‌های سیاستمدار مرموز
او تنها سیاستمداری است که موفق شده جایزه نوبل ادبیات را کسب کند. او این جایزه را سال ۱۹۵۳ به خاطر نوشته هایش دریافت کرد.
می‌گویند فلانی مثل چرچیل است؛ این تبدیل به یک ضرب‌المثل فارسی شده است برای مواقعی که بخواهند فردی را آب زیر کاه، مرموز و سیاس توصیف کنند؛ اما واقعا چرچیل چه کسی است که حتی توانسته با قدرت محافظه‌کاری‌اش، به ضرب‌المثل‌های زبان فارسی هم رسوخ کند؟

وینستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا در زمان جنگ جهانی دوم بود که مذاکرات و نقش او در یکپارچگی متفقین برای مقابله با پیشروی ارتش نازی تقریبا بر همگان روشن است.

او حتی در جریان مذاکرات تاریخی تهران هم به کشورمان سفر کرد و همراه با استالین و روزولت مذاکرات مهمی را درباره سرنوشت جنگ انجام داد؛ مذاکراتی که از آن به عنوان فصلی نو در زوال ارتش فاشیست تعبیر می شود.

جدای از ابعاد سیاسی که چرچیل را تا عنوان «سِر» در انگلستان ارتقا داد، ابعاد دیگر این شخصیت نیز حائز مطالعه است.

او تنها سیاستمداری است که موفق شده جایزه نوبل ادبیات را کسب کند. او این جایزه را سال ۱۹۵۳ به خاطر نوشته هایش دریافت کرد.

جدای از آثاری که چرچیل نوشت، هنوز هم جملات قصار بسیاری به نقل از او در کتاب های مختلف و شبکه های اجتماعی دست به دست می چرخد.

مجموع این مسائل باعث شده که او تبدیل به یکی از متناقض ترین و پیچیده ترین شخصیت های قرن بیستم لقب بگیرد که برخی او را ستایش می کنند و برخی دیگر از او نفرت دارند.

مسائلی که به آن اشاره شد، شاید اطلاعاتی باشد که اغلب از آن آگاهی داریم؛ ولی یکی از زوایای کمتر اشاره شده درباره چرچیل، بعد هنری اوست.

او جدای از سیاست و نویسندگی، گاهی به نقاشی هم پرداخته است. گرچه نقاشی های او هرگز در حد و اندازه های نام چرچیل در عالم سیاست و ادبیات نبوده است، اما به هر حال شهیر بودن خالق این تابلوها باعث شده که آثارش با قیمت های بالایی خرید و فروش شود.

نمونه اش یک نقاشی از اوست که اخیرا به قیمت یک میلیون و 800 هزار پوند در حراجی ساتبی لندن به فروش رسیده است.

«برکه ماهی قرمز در چارت ول» نام این تابلوست که چرچیل آن را سال 1932 از یک برکه در «کنت» کشیده است. او چند ماه پیش از کشیدن این تابلو، دخترش «مری سومز» را از دست داده بود.

رکورد پیشین فروش نقاشی های این سیاستمدار معروف، یک میلیون پوند بود. حراجی ساتبی در توصیف این نقاشی نوشته است: «برکه ماهی قرمز در چارت ول» بدون شک شاهکار چرچیل است که به بهترین وجه ممکن شاخصه های نقاشی های چرچیل را نمایش می دهد.

آن طور که بی.بی.سی از این حراج گزارش داده تابلوی دیگری از او به قیمت یک میلیون پوند چوب حراج خورد. در این حراجی همچنین وسایل دیگری از نخست وزیر پیشین انگلیس که سال 1965 درگذشت، فروش رفت.

سجاد روشنی


گردآوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع jamejamonline.ir

مطالب پیشنهادی :
فیلم‌های تلویزیون در روزهای تعطیل این هفته
بنیامین از علت پنهان ماندن ازدواجش گفت!
تاریخ مراسم تشیع پیکر مرتضی احمدی مشخص شد
بنیامین بهادری روی آنتن زنده برنامه بعضیا + فیلم(بخش دوم)
مرتضی احمدی با آروزهایش رفت / داستان مردی که صدای تهران بود