در برخی رسانه ها خبر حاکی از به قتل رسیدن دف نواز اصفهانی بود که واقعیت ماجرای مرگ مهدی نیکبخت توسط یکی از دوستان صمیمی اش فاش شد 

دف نواز اصفهانی چگونه کشته شده؟/ روایتی از یک قتل فجیع 

رکنا نوشت:
مصطفی مهرآیین، نویسنده‌ای که با مهدی نیکبخت ۱۵ سال دوستی صمیمانه داشته، با اعلام این خبر گفت: «بی‌تو» متولد سال ۱۳۵۸ بود و با مسئولیتی که از سال ۱۳۸۳ در کارگاه شاعران شعر جوان استان اصفهان داشت، تلاش می‌کرد شاعران جوان را دور هم جمع و مشکلات شعری آنان را حل کند

وی ادامه داد: بزرگ‌ترین خصلت مهدی نیکبخت بی‌آزاری بود. مردی رها، محبوب، به دور از خودبینی و همیشه در سفر که هیچ‌وقت دنبال مال دنیا نبود، فلسفه خوانده بود و هر بار که زنده‌رود باز می‌شد با نواختن دف به پیشواز آن می‌رفت.

نویسندۀ کتاب «سارا سلام» تصریح کرد: مجموعه شعر «ولایت فیلسوف» او در سال ۱۳۸۷ به همت مرکز آفرینش‌های ادبی قلمستان وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان منتشرشده است.

مهرآیین افزود: کتاب «نسخۀ گمشده‌ای از حافظ»، «ملانصرالدین و کودک فیلسوف» و مجموعه شعری از نیکبخت به‌جامانده که به دلیل مشکلات اقتصادی و دیده نشدن در زمان حیاتش، به چاپ نرسید و امیدواریم بتوانیم در آینده‌ای نزدیک مجموعه شعر «بی‌تو» را برای گرامیداشت یاد او منتشر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: نیکبخت طی یک حادثه در سمیرم به دیار باقی شتافت و مراسم خاک‌سپاری او در زادگاهش، روستای کبجوان اصفهان برگزار شد.

مهدی نیکبخت چگونه کشته شد؟

همچنین برخی از رسانه‌های و کاربران شبکه‌های اجتماعی خبر از قتل مهدی نیکبخت داده و نوشته‌‌اند: مهدی نیکبخت حوالی ساعت سه بامداد روز یک شنبه ۱۸ خردادماه جاری در باغی در شهرستان سمیرم اصفهان به طرز بی‌رحمانه‌ای به قتل رسیده و سر وی را بریده اند.در حالیکه علت مرگ وی تصادف است.

مهدی نیکبخت دف نواز چطور به قتل رسید
مهدی نیکبخت دف نواز چطور به قتل رسید

وی متولد ۱۳۵۸ شاعر، نویسنده و عارف بود. او دف می‌نواخت و رقص سماع می‌نمود.

خراسان نوشت:
در حالی که علت مرگ وی تصادف است یک کانال تلگرامی نیز مدعی شده است : روز دوشنبه ماموران خبر از یافتن جنازه بی تو در حالی که سر او کاملا بریده شده و بر سینه اش گذاشته شده می دهند . آن ها در همین باره اظهار کردند که دو نفر در باغ و قاتل اصلی در نزدیکی کاشان دستگیر شده است.

جزئیات قتل دف نواز اصفهانی/ قاتل در کاشان دستگیر شد

به گزارش ایلنا، بر اساس آنچه در خبرهای یکی دو روز اخیر آمده و به تایید دادستانی شهرستان سمیرم هم رسیده است، جنازه بی‌جان نیکبخت صبح روز یکشنبه ۱۸ خرداد در باغی در سمیرم پیدا شد. او حوالی ساعت سه بامداد به شکلی بی‌رحمانه به قتل رسید و دادستان عمومی و انقلاب سمیرم هم از پیدا شدن قاتل در کمتر از ۲۴ ساعت خبر داد. مهدی نیکبخت زاده سال ۱۳۵۸، شاعر و نویسنده و عارف و دف‌نواز بود و ظاهرا با تخلص «بی‌تو» شعر می‌گفت.

روح‌الله نصر اصفهانی، دادستان عمومی و انقلاب سمیرم در تشریح جنایت قتل نیکبخت گفت:
«روز یکشنبه ۱۸ خرداد ساعت ۲ و ۵۰ دقیقه بامداد در پی وصول گزارشی مبنی بر وقوع یک فقره قتل عمدی، بازپرس دادسرا دستور تشکیل پرونده و انجام تحقیقات و تعقیب قاتل یا قاتلان احتمالی را صادر کرد. با حضور مأموران در محل وقوع جرم مشخص شد مقتول یک مرد حدود ۴۰ ساله بوده که بر اثر اصابت ضربات متعدد چاقو به قتل رسیده است.»

به گفته دادستان سمیرم، متهم به قتل ساعت ۱۴:۳۰ همان روز در حالی که با یک دستگاه خودرو آزرا متواری شده بود، در شهرستان کاشان دستگیر و پس از اعزام به دادسرا با صدور قرار بازداشت موقت روانه زندان شد. در تحقیقات اولیه متهم به ارتکاب عمل مجرمانه خود اعتراف و انگیزه‌اش را اختلاف شخصی با مقتول اعلام کرد. یک نفر دیگر هم به اتهام معاونت در این قتل دستگیر شد و پرونده در جریان رسیدگی و تکمیل تحقیقات است.

با اینکه پیکر مرحوم مهدی نیکبخت در زادگاهش روستای کبجوان اصفهان به خاک سپرده شده اما داستان شیوه قتل او همچنان در شبکه‌های اجتماعی پیگیری می‌شود. برخی می‌گویند تا پیش از بازتاب گسترده گزارش گاردین درباره هیپی‌های جزایر جنوبی ایران، اودین آسوده‌خاطر سفر می‌کرد و کنار زاینده‌رود برای مردم دف می‌زد اما شناخته شدن چهره‌اش باعث شد بیشتر در کانون توجه مردم به ویژه در فضای مجازی قرار بگیرد و شاید این دیده و شناخته شدن در قتل او موثر بوده باشد.

علت قتل دف نواز اصفهانی
علت قتل دف نواز اصفهانی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز اصفهان؛ دادستان عمومی و انقلاب اصفهان با اشاره به اینکه نیمه‌های شب ۱۸ خرداد گزارشی مبنی بر یک فقره قتل در یکی از باغ‌های سیمرم داده شد گفت:تیم جنایی و پزشکی قانونی سریع در محل وقوع قتل حاضر شدند. علی اصفهانی افزود: خانمی که خود را نامزد مقتول معرفی کرد اعلام داشت قاتل نامزد وی را با سلاح سرد به قتل رسانده و متواری شده است.

وی بابیان اینکه ۲۴ ساعت بعد قاتل دستگیر شد ادامه داد: قاتل، اختلاف‌های شخصی چندین ساله را علت ارتکاب به قتل عنوان کرده است.

دادستان عمومی و انقلاب اسلامی اصفهان، وابستگی مقتول به گروه یا فرقه خاصی را تکذیب کرد و ادامه داد:
تا این لحظه طبق اعتراف قاتل، انگیزه شخصی فقط عامل قتل بوده است، اما تحقیقات کامل در حال انجام است و اگر انگیزه‌های دیگری هم ثابت شود حتما اطلاع رسانی خواهد شد.

وی در پایان از بازداشت خانمی که خود را نامزد مقتول اعلام کرده خبر داد و علت آن را تکمیل فرایند رسیدگی به جرم و بررسی مباحث معاونت در قتل دانست.

اصفهانی، قاتل را فردی ۴۰ ساله برشمرد که سال‌ها با مقتول اختلاف شخصی داشته و شب حادثه مقتول و نامزدش به دعوت او به باغش وارد شده اند.

دادستان عمومی و انقلاب اسلامی اصفهان بریده شدن کامل سر با ارّه از بدن مقتول را تکذیب کرد و ادامه داد:

قاتل با وارد کردن چاقو به گلوی مقتول و پاره شدن گلو باعث مرگش شده است و بر اساس شواهد قاتل و مقتول هیچ کدام مواد مخدر مصرف نکرده بودند.

برخی ادعا کردند قاتلان از اهالی هرمز بوده و بر اساس آشنایی قبلی که با نیکبخت داشته اند  صبح روز شنبه ۱۸ خرداد او را به باغی متعلق به دوستان مشترک در سمیرم کشانده و سپس سر او را می برند. مهدی نیکبخت مردی شناخته شده برای مردم اصفهان بوده و همه او را مردی آرام، بی آزار و عارف مسلک می دانند. از نامبرده فیلم های زیادی وجود دارد که هنگام جاری شدن آب در زاینده رود بعد از مدت ها، دف می زند و اشعار عرفانی می خواند.

ماجرای قتل مهدی نیکبخت شاعر و عارف اهل سمیرم متخلص به «بی تو»
ماجرای قتل مهدی نیکبخت شاعر و عارف اهل سمیرم متخلص به «بی تو»

یکی از اشعار نیکبخت با عنوان «با خودت مهربان باش، انسان» یکی از مشهورترین اشعار اوست که بخشی از آن به شرح زیر است:

باخودت مهربان باش، انسان
مثل رودی روان باش، انسان
رنج را با نیایش بمیران
درد را با نوازش بمیران
مست شو از شراب حضورت
آشنا کن زمین را به نورت
روحی و ارتعاشی و جانی
مهری و عشقی و بی‌کرانی
عشق را میزبان باش، انسان
با خودت مهربان باش، انسان…
هرکه هستی همان باش، انسان
با خودت مهربان باش، انسان
درد خودخواهی‌ات را دوا کن
حق به خود دادنت را رها کن
از قضاوت لجاجت بپرهیز
صلح کن با خودت، با جهان نیز
پر ز خشمی و ترسی و کینی
تا خودت را نبخشی همینی
بخشش دیگران یاری توست
حاصل کینه بیماری توست
رحمت کبریا کم نبخشد
تا نبخشی تو را هم نبخشد
دوست با دشمنان باش، انسان
با خودت مهربان باش، انسان…گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: اختصاصی سیمرغ


 
 

پربیننده های این بخش

 
X