برنامه ریزی صحیح برای خانه تکانی از اهمیت خاصی برخوردار است، زیرا اضطراب ناشی از انبوه کار‌ها باعث فشار عصبی زیادی می‌شود که شاید بازدارنده بوده و کار را همانند غولی عظیم جلوه گر کند
حالا که داریم به خانه‌تکانی نزدیک می‌شویم برخی افراد از همین الان کار تمیز کردن و نظافت را شروع کرده‌اند اما برنامه ریزی صحیح برای خانه تکانی از اهمیت خاصی برخوردار است، زیرا اضطراب ناشی از انبوه کار‌ها باعث فشار عصبی زیادی می‌شود که شاید بازدارنده بوده و کار را همانند غولی عظیم جلوه گر کند. اگر بدانید چه کارهایی را باید انجام دهید و ترتیب انجام آن‌ها کدام است مطمئن باشید سرعت کارتان در تمیز کردن آنقدر زیاد می‌شود که گویی نیمی از کار را قبلا انجام داده‌اید.
 
حالا قلم و کاغذ به دست بگیرید و تمام کارهایی که باید انجام شود، بنویسید. سپس روی ورقه‌ای دیگر کار‌ها را به ترتیبی که باید انجام داده شود ردیف کنید.

_ آشپزخانه
شامل نظافت کاشی‌ها ( اگر کاشیهای آشپزخانه بیش از حد چرب و کثیف بود از یک دستمال آغشته به نفت برای پاک کردن چربی‌ها استفاده کنید. سپس با آب و پودر بشویید )، کابینت‌ها، پنجره، شستن پرده و تمیز کردن هواکش و لامپ.

_ اتاق خواب
نظافت دیوار و سقف، پنجره. شستن پرده و ملافه‌ها. تمیز و مرتب کردن کمد‌ها.

_ پذیرایی
نظافت دیوار و سقف، پنجره، شستن پرده. گردگیری کامل مبلمان و دیگر وسایل آن.

_ حمام و دستشویی؛ شستن کاشی‌ها و لوازم بهداشتی
برای انجام هر قسمت کار روز خاصی را در نظر بگیرید.

_ دیوار و سقف
ابتدا تمام وسایل اتاق را جمع کنید تابلو‌ها را بردارید و پنجره‌ها را باز کنید بعد با برس دسته بلند سقف و دیوار‌ها را گردگیری کنید. اگر رنگ دیوار‌ها قابل شستشو است محلول آب ولرم و صابون و مقدار کمی مایع سفید کننده را با اسفنج روی دیوار بکشید و با دستمال تمیز پاک کنید. هر بار قسمت کوچکی از دیوار را تمیز کنید (حداکثر نیم متر مربع). مرز بین دو قسمت تمیز شده را نیز هر بار تمیز کنید تا لکه به جا نماند.

_ تمیز کردن رادیاتور شوفاژ
برای این کار زیر و رو و اطراف رادیاتور روزنامهٔ خیس قرار دهید. سپس با قسمت دمیدن هوای جارو برقی آن‌ها را تمیز کنید و یا یک دستمال نمدار را با یک برس دسته بلند که بین پره‌های رادیاتور برود پاک کنید.

_ پرده‌ها
بعد از شستن دیوار‌ها، در‌ها و کف منزل نوبت پرده‌ها می‌رسد. پرده‌های نخی در اثر تابش نور آفتاب و تأثیر آب و هوا بر آن‌ها الیافش ضعیف می‌شود ولی پارچه‌های الیاف مصنوعی کمتر دچار چنین زیانهایی می‌شوند.
پرده‌های نخی را قبل از شستن به مدت ۱۵-۱۰ دقیقه در آب سرد یا ولرم خیس کنید تا گرد و غبار جمع شده بر روی آن جدا شود. پرده را به آرامی بلند کنید. آب کثیف را خالی نمایید. سپس پرده را در محلول کف صابون ولرم و غلیظ بشویید. البته با ملایمت سعی کنید که آن را به هیچ وجه نچلانید. سه بار پرده را با آب ولرم آبکشی کنید.
اگر از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید. برای شستشوی اول دستگاه را روی درجه کم مقدماتی بشویید و شستشوی بعد را هم ۲ دقیقه با درجه کم تنظیم کرده و بشویید.
پرده را قبل از اینکه کاملاً خشک شود، وقتی کمی نمدار است اتو بزنید. اتو را از پشت به موازات الیاف طولی آن بکشید.

_ پرده حمام
پردهٔ حمام را روی سطحی صاف پهن کنید و با محلول غلیظ کف صابون و آب ولرم بشویید و به همین ترتیب بعد آبکشی کنید. سپس با پارچه‌ای تمیز آن خشک کنید
در تنظیم برنامه توجه داشته باشید که برای انجام کارهایی که نیاز به کمک دیگران دارید. روزهای تعطیل را در نظر بگیرید و کارهایی که دیگران باید انجام دهند به ترتیب اهمیت لیست کرده با نام هر فرد به او بدهید. به این ترتیب مطمئن باشید که بدون فشارهای جسمی طی چند روز کار‌ها تمام می‌شود. در این شماره نکاتی درباره نظافت دیوار‌ها، رادیاتور و پرده‌ها داده شده است.
این اولین مرحله کار است. در مرحلهٔ دوم باید برنامهٔ غذایی خاصی برای این چند روز پر کار داشته باشید. برنامه‌ای که وقت زیادی برای آشپزی صرف نشود و در عین حال از انرژی خوبی برخوردار باشید.گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع : sara.jamejamonline.irمطالب پیشنهادی :
روش هایی برای یک خانه تکانی آسان و سریع به روش مارتا استوارت
اگر میخواهید یک خانه تکانی فوری انجام دهید بخوانید!
خستگی ناشی از خانه تکانی را با این خوراکی را رفع کنید
چگونه با روش های خانگی می توانیم خانه تكانی انجام دهیم؟